Ukraina

Uratowali kościół franciszkanów

Trzy lata temu okazało się, że perle baroku w Poznaniu – już nie tylko kościołowi, ale także całemu zabytkowemu Zespołowi Klasztornemu Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła – grozi katastrofa budowlana. Liczne uszkodzenia zagrażające stabilności budynku (rysy i spękania fundamentów, murów i stropów, proces nierównomiernego przemieszczania się fundamentów) sprawiły, że część zabytkowego obiektu nie była udostępniana dla zwiedzających. Podjęte pilnie prace ratujące kompleks, pozwoliły utrzymać go w dobrym stanie, a jednocześnie zwiększyć jego atrakcyjność dla zwiedzających – przypomina Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Pomoc konieczna była natychmiast. Udzielili jej liczni darczyńcy. Podjęto też decyzję, by na remont trafiły środki unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył prawie 12,3 mln złotych, podczas gdy wartość całego projektu wynosiła blisko 14,4 mln złotych. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2019 r. i właśnie się kończą.

W niedzielę odbyło się poświęcenie niemal już w całości wyremontowanego kościoła św. Antoniego na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu. Obiekt poświęci abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Swoją obecność na uroczystości zapowiedział też marszałek Marek Woźniak.

x

Zobasz także

M. Nickel nie żyje

Założyciel PTB Nickel zmarł w wieku 73 lat. Marian Nickel był założycielem PTB Nickel. Firma ...

Skwer dla Ukrainy

Skwerowi w rejonie ulic Kórnickiej i Serafitek – Rada Miasta nadała na kwietniowej sesji imię ...

Co dalej z MPGM

Radna Ewa Jemielity otrzymała odpowiedź na swoje zapytanie dotyczące Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej S.A. Fot. ...

Nie chcą ciemności

Komisja Współpracy Lokalnej pozytywnie zaopiniowała projekty zmieniające uchwały w sprawie zasad naliczania środków budżetowych dla ...

Remont Starego Rynku

Wykonawca nowej płyty poznańskiego rynku staromiejskiego ma już pozwolenie na budowę. Na razie prowadzi prace ...