Fotografia wnętrz

Uratowali kościół franciszkanów

Trzy lata temu okazało się, że perle baroku w Poznaniu – już nie tylko kościołowi, ale także całemu zabytkowemu Zespołowi Klasztornemu Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła – grozi katastrofa budowlana. Liczne uszkodzenia zagrażające stabilności budynku (rysy i spękania fundamentów, murów i stropów, proces nierównomiernego przemieszczania się fundamentów) sprawiły, że część zabytkowego obiektu nie była udostępniana dla zwiedzających. Podjęte pilnie prace ratujące kompleks, pozwoliły utrzymać go w dobrym stanie, a jednocześnie zwiększyć jego atrakcyjność dla zwiedzających – przypomina Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Pomoc konieczna była natychmiast. Udzielili jej liczni darczyńcy. Podjęto też decyzję, by na remont trafiły środki unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył prawie 12,3 mln złotych, podczas gdy wartość całego projektu wynosiła blisko 14,4 mln złotych. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2019 r. i właśnie się kończą.

W niedzielę odbyło się poświęcenie niemal już w całości wyremontowanego kościoła św. Antoniego na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu. Obiekt poświęci abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Swoją obecność na uroczystości zapowiedział też marszałek Marek Woźniak.

x

Zobasz także

Metamorfoza Al.Wielkopolskiej

Aleja Wielkopolska przeszła metamorfozę. Pojawiły się nowe rośliny i ekologiczna nawierzchnia, która wymaga szczególnej konserwacji ...

Plany Na Ostrów Tumski

Zmiany w tegorocznym i przyszłorocznym budżecie były głównym tematem środowego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej i ...

Trochę Wiednia w MPK

Prace związane z modernizacją przystanków tramwajowych Rynek Jeżycki na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu zmierzają ku ...

Rowery miejskie passe?

W zakończonym sezonie działania Poznańskiego Roweru Miejskiego (PRM) jednoślady wypożyczono ponad 320 tys. razy, co ...

Rynki na listę UNESCO

Podczas sesji Rady Miasta radny Paweł Sowa wygłosił oświadczenie. Ponowił w nim propozycję wpisania poznańskich ...