Ukraina

Więcej zieleni w Poznaniu

W 2022 roku w Poznaniu zasadzono łącznie co najmniej 40 tys. drzew i 4 tys. krzewów, z czego poznański Zarząd Zieleni Miejskiej zasadził ponad 15 tysięcy roślin. Wzbogaciły one przestrzeń miasta.

W 2022 roku w Poznaniu zasadzono łącznie co najmniej 40 tys. drzew i 4 tys. krzewów

 

ZZM gospodaruje ponad 500 hektarami terenów zieleni, z czego ponad 100 ha stanowią enklawy przyrody. W stolicy Wielkopolski jest 45 parków, 119 skwerów i zieleńców oraz 42 tereny zieleni nieurządzonej, w których ingerencja człowieka jest minimalna.

W 2022 roku na terenie Poznania przybyło 669 drzew, 8883 krzewy, 4808 bylin oraz 981 m2 traw. Najwięcej posadzonych zostało dębów bezszypułkowych, klonów pospolitych, brzóz brodawkowatych, wiązów pospolitych, jesionów, lip, kasztanowców i grabów.

Ponadto w miejscach reprezentacyjnych sadzone są zdobione kwietniki, składające się głównie z roślin jednorocznych, które są bardzo zróżnicowane pod względem kształtów i kolorów. Takie aranżacje kwiatowe stały się charakterystyczne dla stolicy Wielkopolski, stając się zielonym symbolem miasta. Najczęściej pojawiały się bergenie, budleje, jeżówki i astry.

W kwiatowej kompozycji m.in. w parku Kirschke znalazły swoje miejsce także lawenda i szałwia, które oprócz ładnego wyglądu są atrakcyjne dla owadów zapylających.

Drzewa i inne rośliny mają wiele zalet dla miast i ich mieszkańców. Obejmują one poprawę jakości powietrza poprzez filtrowanie szkodliwych substancji i emisji dwutlenku węgla. Pomagają również ograniczyć efekt wyspy ciepła i stworzyć przyjazny dla człowieka mikroklimat. Rośliny i drzewa również dodają atrakcyjności i ożywiają miejskie krajobrazy, tworząc przyjemne zielone przestrzenie, które zapewniają przerwę od zgiełku miejskiego życia

x

Zobasz także

Bar Jeżycki zamknięty

Uwaga! Bar Jeżycki,  został zamknięty. Gastronomiczna Spółdzielnia Spożywców „Społem” informuje, że od 1 marca do ...

Ilu mieszkańców ma Poznań

O to, ile osób mieszka w naszym mieście, zapytał władze Poznania radny Krzysztof Rosenkiewicz. Jak ...

Łatwiej z elektroodpadami

Ponad sto pojemników na elektroodpady stanie wkrótce w Poznaniu. Obecnie część z nich można już ...

Gród Przemysła zazielenieje

W planach są nowe nasadzenia drzew i krzewów, wymiana oraz stawianie nowych urządzeń na placach ...

„Zakorkowane”miasto

Znamy wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Inrix. Na czele rankingu najbardziej zakorkowanych miast na ...