Ukraina

Woda na działkach

Na terenie ogródków działkowych w Polsce na kilkudziesięciu tysiącach działek są ręczne ujęcia wody, tzw. abisynki. W świetle obecnych przepisów są one nielegalne i za ich użytkowanie grożą kary finansowe. Stąd apel Polskiego Związku Działkowców, by te przepisy zmienić.

Trudno więc dziwić się, że powołano nawet Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Na jego ostatnim posiedzeniu, które odbyło się 5 lipca, poruszono m.in. problem związany z ręcznymi ujęciami wody (studniami), tzw. abisynkami, które znajdują się na kilkudziesięciu tysiącach działek.

Za użytkowanie studni na działce grozi nawet areszt

Użytkowanie takich ujęć reguluje Prawo wodne z 2017 r. Mówi ono, że pobór wody do 5 m3 na dobę w tego typu studniach kwalifikuje się jako tzw. zwykłe korzystanie z wód. To zaś oznacza, że nie trzeba mieć na to żadnego pozwolenia. Ale ten przepis dotyczy jedynie osób, będących właścicielami działek, na których usytuowane są „abisynki”.

Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...

Co nas powstrzymuje

Uwolnienie gruntów pod zabudowę, w tym terenów po starych biurowcach czy sklepach wielkopowierzchniowych, uproszczenie biurokracji, uwolnienie ...

Trend cen – w górę

Ceny mieszkań od deweloperów wzrosną w kolejnych miesiącach nawet o kilkanaście procent   W sondzie ...