Ukraina

Zaludnić pustostany

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego tylko w Warszawie jest aż 4,5 tysiąca pustostanów. W całej Polsce to już 1 mln 852 tysiące nieużytkowanych mieszkań należących do samorządów i innych podmiotów publicznych. Szacuje się, że pustostanów, które pozostają w prywatnych rękach, jest zdecydowanie więcej. Zdaniem fundacji Habitat for Humanity Poland to zasoby, które można wykorzystać między innymi na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Habitat for Humanity Poland adaptuje pustostany od 2015 roku. Zdaniem fundacji zasoby podmiotów publicznych mogłyby być źródłem mieszkań w relatywnie krótkiej perspektywie.
Tym bardziej że, jak wskazują, nastawienie lokalnych społeczności do takich inwestycji jest przychylne.
Choć jak wynika z raportu, część zasobów to nieruchomości, które są tak zdegradowane, że już nie nadają się do zaadaptowania. Wciąż jednak jest wiele mieszkań, które można wykorzystać na pomoc potrzebującym.

– Najważniejsze, żeby je wykorzystywać, żeby służyły zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, które są w Polsce ogromne, a teraz w związku z napływem ponad 4 mln osób z Ukrainy do Polski i prognozowaniem, że ponad 2,5 miliona tych ludzi może zostać w Polsce, te potrzeby jeszcze się zwiększają – mówi Katarzyna Przybylska, kierowniczka ds. rzecznictwa w fundacji Habitat for Humanity Poland.
Żródlo:portalsamorzaodwy.pl

x

Zobasz także

Uratują „zakładówki”

Resort rozwoju przygotował projekt nowych regulacji prawnych, które mają rozwiązać problem byłych mieszkań zakładowych (pracowniczych). ...

Komunalki na sprzedaż

Poznań chce znów sprzedawać mieszkania komunalne. Będzie drożej niż poprzednio, ale i tak okazyjnie Mieszkań ...

Iluzja domu bez pozwolenia

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Inwestorów czeka terapia szokowa Koszty zakupu materiałów budowlanych i ...

To był „czarny maj”

„Czarny maj” na rynku mieszkaniowym w Polsce. Analitycy piszą o gwałtownym spadku sprzedaży – To ...

Tanio już było

Warszawa (+1901 zł), Białystok (+1895 zł) i Szczecin (+1647 zł) zanotowały największe wzrosty rok do ...