Ukraina

Zapaść na rynku PPP

To już nie spowolnienie, ale zapaść. Jest tylko jedna nowa umowa na rynku PPP

 

 

Niewiele podmiotów publicznych w Polsce decyduje się na projekty PPP o wartości powyżej 40 mln zł (fot. pixabay.com/joffi)

Niewiele podmiotów publicznych w Polsce decyduje się na projekty PPP o wartości powyżej 40 mln zł (fot. pixabay.com/joffi)

– Patrząc tylko na suche statystyki widać wyraźne spowolnienie na polskim rynku partnerstwa publiczno-prywatnego, ale mam nadzieję, że to klasyczna cisza przed burzą – mówi prezes Fundacji Centrum PPP, komentując ministerialny raport za II kwartał 2023 r.

  • W II kwartale 2023 r. zawarto jedną umowę PPP podobnie jak w poprzednim kwartale. Baza Potencjalnych Projektów PPP zawiera 53 projektów, z czego 34 znajduje się w fazie przed ogłoszeniem postępowania (64 proc.), natomiast pozostałe 19 projektów znajduje się na etapie trwających postępowań.
  • Łączna liczba podpisanych umów partnerskich od 2009 r., kiedy zaczęły obowiązywać szczegółowe przepisy regulujące realizację tego rodzaju przedsięwzięć, to chwili obecnej 177.
  • – Rynek PPP ewidentnie potrzebuje nowych impulsów rozwojowych i takim impulsem mogłoby być zwiększenie puli projektów (odpowiedniej skali) inicjowanych na szczeblu centralnym, jak i faktyczna dostępność środków UE przeznaczonych wyłącznie projektom PPP – mówi ekspert w zakresie
    PPP Bartosz Mysiorski.

Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...

Castingi dla kupujących.

 Rynek nieruchomości opanowała gorączka Na rynku nieruchomości nie ma wakacji. Klienci ostro rywalizują o mieszkania, ...