Ukraina

Zielone dachy miasta

Po raz kolejny poznanianki i poznaniacy będą mogli uzyskać dofinansowanie na wymianę drzwi i okien. Wsparcie otrzymają też osoby, chcące tworzyć zielone dachy i ogrody wertykalne. Obie uchwały zostały przyjęte przez miejskich radnych. 

Zielony taras można oglądać m.in. w biurowcu przy ul. Za Bramką/ pracownia Ultra Architects

Celem programu pozwalającego otrzymać dofinansowanie na wymianę okien i drzwi  jest poprawa efektywności energetycznej. W skrócie chodzi o to, aby poznaniacy zredukowali ubytki ciepła, co przekłada się na mniejszą ilość spalanego opału i obniżenie kosztów ogrzewania. Dzięki temu do atmosfery dostaje się mniej pyłu PM10, który z kolei ma bezpośrednie przełożenie na poziom smogu.

– Miasto Poznań od wielu lat dba o poprawę jakości powietrza. Realizujemy program Kawka Bis, modernizujemy miejskie kamienice, likwidując w nich piece opalane węglem. Intensywne kontrole nieruchomości, na terenie których mogą być spalane odpady, prowadzi też straż miejska. Przyjęty program to kolejny krok – wylicza Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wspomniany program to rozszerzenie wcześniejszych działań. Chodzi o akcję „Trzymaj ciepło”, realizowaną przez Miasto od 2009 roku. Zakłada ona bezpłatne badania termowizyjne budynków. Dzięki temu chętni poznaniacy mogą dowiedzieć się którędy z ich domów ucieka ciepłe powietrze (z każdego przeprowadzonego pomiaru otrzymują szczegółowy raport), a następnie zaplanować skuteczne działania termomodernizacyjne.

Program pozwoli mieszkańcom Poznania otrzymać dofinansowanie na wymianę nieszczelnych okien i drzwi w budynkach jednorodzinnych i kamienicach. O dotację będą mogły starać się osoby fizyczne, a także przedsiębiorcy, instytucje, organizacje i wspólnoty mieszkaniowe. Warunkiem jest posiadanie prawa własności do lokalu i raportu z badań termowizyjnych wykonanego w ramach programu „Trzymaj ciepło”. Nieruchomość musi też znajdować się na terenie Poznania. Dofinansowanie pokrywa całość poniesionych kosztów. Górny limit wsparcia to 8500 zł, ale nie więcej niż 3500 zł na wymianę jednego okna i 5000 zł na wymianę drzwi.

Akcja pozwalająca otrzymać dofinansowanie do wymiany okien i drzwi była już realizowana w 2023 r. (wówczas jako pilotaż). W tym roku na ten cel jest jednak przeznaczone trzy razy więcej pieniędzy – nie 50 tys. zł, lecz aż 200 tys. zł.

Zielone dachy i zewnętrzne ogrody wertykalne

Dofinansowanie do wymiany okien i drzwi to nie jedyne wsparcie, na jakie mogą liczyć poznaniacy, chcący działać na rzecz klimatu i środowiska. Podczas wtorkowej sesji radni przyjęli także uchwałę dotyczącą tworzenia na terenie naszego miasta zielonych dachów i ogrodów wertykalnych.

– Dotacja stanowi zachętę finansową, która będzie mobilizowała do ich tworzenia. Dzięki nawet najmniejszym inwestycjom istnieje możliwość zniwelowania efektu miejskiej wyspy ciepła, zwiększenia retencji i poprawienia cyrkulacji wody oraz jakości powietrza w mieście – tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Zewnętrzne ogrody wertykalne to pionowe instalacje – na przykład ściany budynków – obsadzone roślinami wieloletnimi. Zakrywają one jej całą powierzchnię, co w efekcie daje tak zwaną zieloną ścianę, pokrytą bujną roślinnością (najczęściej zimozielonym bluszczem lub pięknie przebarwiającymi się jesienią winobluszczami), przypominającą gęstwinę dżungli. Zielone dachy natomiast to nasadzenia roślin na dostosowanym pokryciu dachowym, które umożliwi im wieloletnią wegetację.

O dofinansowanie będą mogły starać się osoby fizyczne, przedsiębiorcy, instytucje, organizacje i wspólnoty mieszkaniowe. Dotacja udzielana będzie na tworzenie zewnętrznych ogrodów wertykalnych i zielonych dachów na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz gospodarczych, które znajdują się na terenie Poznania. Nieruchomość musi mieć uregulowaną sytuację prawną, a wnioskodawca posiadać do niej tytuł prawny. Wsparcie wynieść może nawet do 100 proc. poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 25 000 zł.

Uczestnicy programu spełnić będą musieli też warunki techniczne. Zewnętrzne ogrody wertykalne mogą powstać na powierzchni nie mniejszej niż 15 mkw; rośliny powinny być umieszczone na zewnętrznej, pionowej ścianie budynku lub piąć się po niej; nasadzenia muszą być podlewane. Zielone dachy natomiast powinny być dostosowane do możliwości obciążeniowych obiektu; mieć kąt nachylenia nie większy niż 30°, a minimalną powierzchnię 10 mkw; muszą też mieć określoną warstwę podłoża. 

Projekt kolejnej już uchwały dotacyjnej został przygotowany przez Zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych, tzw. zielonych ścian oraz zielonych dachów na terenie Poznania, powołany przez prezydenta w listopadzie 2020 r.

Dofinansowanie można było otrzymać już w zeszłym roku. W tym Miasto Poznań przeznaczy na ten cel 200 tys. zł.

Informacje o rozpoczęciu naboru do programów, przyjętych przez radnych na wtorkowej sesji, pojawią się na stronie Poznan.pl. Obsługą obu będzie się zajmował Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania. 

AJ

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...