Szczecin imponuje gigantycznym planem modernizacji i otwartością na inwestorów, których przyciąga m.in. unikalną lokalizacją i proinwestycyjnym nastawieniem. To zielone miasto dobre do życia i pracy – takie wnioski płyną z opublikowanego właśnie raportu „Potencjał inwestycyjny Szczecina w nowych realiach gospodarki”.
181 000 m2 powierzchni biurowej, 762 000 m2 powierzchni magazynowej, stopa bezrobocia wynosząca zaledwie 3,9%, a przy tym aż 12 wyższych uczelni, kształcących wysoko wykwalifikowaną kadrę ze znajomością języków obcych. To tylko kilka liczb, które dowodzą, że Szczecin jest atrakcyjny i dla inwestorów, i dla mieszkańców, a przez trudny czas pandemii przechodzi suchą nogą, nie rezygnując z planów na przyszłość, a wręcz przeciwnie – inwestując na wyjątkowo szeroką skalę.
– Stanęliśmy przed trudnym wyborem – albo remontujemy wszystko co możemy, wydając unijne dofinansowanie. Albo ryzykujemy utratę setek milionów złotych z UE. Zdecydowaliśmy się inwestować. Tym bardziej, że czas tych inwestycji przypadł na epidemię COVID i kryzys z niej wynikający. Uznaliśmy w Szczecinie, że inwestycje mogą być kołem zamachowym dla gospodarki miasta. Dziś mogę powiedzieć, że to się sprawdziło – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
– Transgraniczne, nadwodne położenie miasta wraz z przedsiębiorczymi mieszkańcami i potencjałem naszych uczelni sprawiają, że Szczecin, jako zielony port położony na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, staje się centrum wymiany towarów, usług i pomysłów – mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.
Największym węzłem komunikacji jest port, leżący zaledwie 67 km od morskiego wybrzeża. Szczecin ma też wyjątkowo korzystne połączenia drogowe. Drogami A6 i A11 w 90 minut dojedzie się do pobliskiego Berlina, a południkową arterią S3 w ciągu kilku godzin do południowej granicy Polski. Żeglowna Odra umożliwia drogę na południe – korzystając z kanału Havela można dopłynąć nawet do Berlina.
Więcej na portalsamorzaowy.pl