Ukraina

Zmiany w Prawie Budowlanym

W Dzienniku Ustaw z 12 kwietnia ukazał się jednolity tekst ustawy Prawo budowlane. Nowelizacja wprowadza ważne zmiany w przepisach, które uproszczą proces budowlany. Najważniejsza – to budowa domu bez pozwolenia.

W opublikowanym jednolitym tekście ustawy uwzględniono m.in. nowelizacje Prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw, które wprowadzono 7 lipca i 7 października 2022 r. Uwzględnione zmiany nie obejmują niektórych przepisów przejściowych określonych w tych nowelizacjach.

Jednolity tekst Prawa budowlanego obejmuje także zmiany wprowadzone ustawą z 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz ustawą z 22 lipca 2022 r. o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Uwzględnia zmiany przepisów z 5 sierpnia 2022 r. obejmujące nowelę ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg z oraz nowelizację ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Obejmuje też zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 7 października 2022 r. oraz ustawą z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

x

Zobasz także

Schron w każdym domu

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje nowelizację przepisów o obronie cywilnej. Jednym z punktów nowelizacji ma być ...

Wartość nieruchomości

Skarga nadzwyczajna RPO w sprawie o odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości po zmianie planu miejscowego ...

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...