Ukraina

Zmierzch galerii handlowych

Koniec epoki galerii handlowych. Miasta zabierają się za zmiany. Do końca 2030 roku w Poznaniu może zniknąć nawet jedna trzecia galerii handlowych.

Galerie handlowe w Polsce toną w długach. Najemcy nieruchomości komercyjnych zwiększyli od marca 2020 roku swoje zadłużenie o prawie jedną czwartą. Sami też mają do odzyskania ogromne należności od kontrahentów. W efekcie z mapy Warszawy mają wkrótce zniknąć trzy wielkie galerie handlowe, na których miejscu wyrosną osiedla. Poznaniowi ubędzie natomiast nawet jedna trzecia galerii, które ustąpią miejsca biurom i mieszkaniom.

Galerie handlowe w Polsce toną w długach. Długi firm wynajmujących lub zarządzających lokalami użytkowymi wynoszą 130 mln zł, czyli stanowią ponad połowę kwoty zaległości w sektorze obsługi rynku nieruchomości.
Firma Atrium, która jest właścicielem dużych galerii handlowych w Warszawie, stara się w warszawskim ratuszu o uzyskanie zgody na zmianę koncepcji zagospodarowania swoich terenów. Stanęłyby na nich m.in. osiedla mieszkaniowe.
Miejsca osiedlom i biurom ustąpi też część galerii handlowych w Poznaniu – zapowiada prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Do końca 2030 roku w Poznaniu może zniknąć nawet jedna trzecia galerii handlowych, w których nie ma klientów i najemców na lokale.
Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...