Ukraina

9 milionów z Unii dla Owińsk

Blisko 9 milionów złotych unijnej dotacji otrzyma powiat poznański na rewaloryzację wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach, który znajduje się na terenie ośrodka szkolno-wychowawczego dla niewidomych. W wyniku realizacji projektu, mającego międzynarodowy zasięg, do zwiedzania zostaną udostępnione pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 1900 m kw.

Na korytarzach i na klatkach schodowych zamontowane będą m.in. trójwymiarowe naklejki posadzkowe ułatwiające dotykową orientację w przestrzeni, co pozwoli na swobodne korzystanie z obiektu osobom niepełnosprawnym. Realizację projektu zaplanowano na lata 2017-2018.

Łącznie w teren ośrodka i dawnego klasztoru zainwestujemy 25 milionów złotych. Warto pamiętać, że jest to budynek pocysterski i nie był budowany dla niewidomych. Projekt, który został bardzo wysoko oceniony, obejmuje prace konserwatorskie oraz remontowe, a także poprawę standardu obiektu, określanego przez przepisy przeciwpożarowe i techniczno-budowlane – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.Z uwagi na profil działalności placówki i unikatową lokalizację w zespole obiektów dawnego kompleksu klasztornego cystersów, a także dzięki współpracy z zagranicznymi organizacjami zajmującymi się tematyką Szlaku Cysterskiego, całe zadanie ma zasięg międzynarodowy – dodaje z dumą starosta poznański.

Co więc zostanie wykonane? Zakres prac obejmuje m.in. remont na krużgankach, dużego reflektarza (jadalnia), małego reflektarza (jadalnia dla najmłodszych), kapitularza (czytelni), biblioteki, czy kaplicy (auli) oraz piwnic klatek schodowych oraz XIX-wiecznej stolarki drzwiowej.

Ponadto zaplanowano prace związane z modernizacją instalacji elektrycznej i sanitarnej oraz zakup wyposażenia obiektu w postaci transporterów schodowych dla osób niepełnosprawnych, kurtyny przesuwnej, regałów jezdnych, sceny modułowej, dotykowych makiet z brązu (prezentujących obiekty zespołu klasztornego).

Pomieszczenia objęte projektem zostaną udostępnione dla zwiedzających, w tym dla osób niepełnosprawnych ruchowo, osób niewidomych i niedowidzących. A wszystko dzięki likwidacji progów w obiekcie oraz zamontowaniu trzech transporterów schodowych. W korytarzach oraz na klatkach schodowych znajdą się dodatkowe oznaczenia dla niepełnosprawnych w formie trójwymiarowych naklejek posadzkowych (ryflowań) ułatwiających dotykową orientację w przestrzeni – wyjaśnia starosta Grabkowski.

Dodatkowo schody zostaną podkreślone kolorowymi naklejanymi pasami na 1 stopniu (od góry) oraz na poziomie wzroku. Zaprojektowano także pochwyty balustrad z wklejonym paskiem z tworzywa sztucznego w nasyconym kolorze. Kontrast kolorystyczny ma ułatwić osobom niedowidzącym identyfikacje terenu. Ponadto przewidziano odpowiednie oznaczenia tyflograficzne (np. wypustki układające się w słowa w alfabecie Braille’a) przed kolejnymi pomieszczeniami w budynku A.

W ramach projektu planowane jest również opracowanie i dystrybucja dwujęzycznego folderu promocyjnego, w którym prezentowane będą m.in. realizacja całej inwestycji oraz historia zabytkowego kompleksu cysterskiego wraz z oznaczeniem miejsca realizacji przedsięwzięcia na mapie Szlaku Cysterskiego.

x

Zobasz także

XXX Dni Gminy Komorniki

Już niebawem, w dniach 25-26 maja 2024 roku, na terenie Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie odbędą ...

Poczekalnia na godziny

Wójt Gminy Suchy Las informuje, że poczekalnia na Stacji Kolejowej PKP w Golęczewie, czynna jest ...

Ukwiecone Pobiedziska

Na ulicach Pobiedzisk można ją zauważyć ukwiecone rabaty już dzisiaj. W Rynku zagościł kogut, a ...

Wiosna w Kajaku

Za oknami mamy już oznaki wiosny a tym samym czas na pierwszy w tym sezonie spływ kajakowy organizowany ...

Przebudują dw 187

Przedstawiciele Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka: Przewodniczący Zarządu ZMPZ Marian Szkudlarek i Członek Zarządu ZMPZ Marcin ...