Ukraina

Dopiewo w Saint Brice en Cogles

Nazwę „Dopiewo” otrzymała jedna z sal „Hotelu de Ville” w bretońskiej miejscowości Saint Brice en Cogles. Budynek po remoncie wartym 1,5 mln euro służy od 2 lutego 2019 r. merostwu Gminy Maen – Roch. W dniu inauguracji zmodernizowane wnętrza budynku przyszły zobaczyć setki mieszkańców.

Współpraca między samorządem Dopiewa i Maen Roch (zapoczątkowana przez Saint Brice) sięga 2003 r. 11 lat temu została przypieczętowana „Umową Partnerską”, odnowioną rok temu ze względu na zmianę nazwy gminy francuskiej i jubileusz. Przez kilkanaście lat w wymianach brała udział młodzież, ale także sportowcy, strażacy, chórzyści, przedstawiciele stowarzyszeń i samorządu.

W otwarciu obiektu, obok samorządowców Maen Roch i wspólnoty gmin Couesnon, udział wzięli: przedstawiciele regionu, departamentu i parlamentarzysta. Szczególnym gościem uroczystości była Przewodnicząca „Domu Europa” z Rennes – Jean Francis Hutin, której imieniem nazwano największą z sal – salę sesyjną. Rodzina Hutin kontroluje wydawanie wpływowego dziennika Ouest-France, który ukazuje się w nakładzie ok. 700 tys. egz. Wydarzenie uświetnił obecnością konsul honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Rennes – Michele Dorin. Gminę Dopiewo reprezentowała 4-osobowa delegacja z zastępcą Wójta – Pawłem Przepiórą na czele, któremu przypadł zaszczyt udziału w odsłonięciu tablicy w sali sesyjnej, wraz z zasłużoną, propagatorką idei współpracy europejskiej. Polska delegacja przekazała na ręce Mera Louisa Dubreil obrazy do dekoracji „Sali Dopiewo”, przedstawiające naszą Gminę współcześnie i dawniej.

Wcześniej miało miejsce przecięcie wstęgi przez osoby zasłużone dla realizacji inwestycji i podpisanie aktu przez Louisa Dubreil – Mera Maen Roch, piastującego jednocześnie funkcję Przewodniczącego Wspólnoty Couesnon i Jean Francis Hutin, Przewodniczącą „Domu Europa”.

W części artystycznej Chór Ziemii Cogles zaśpiewał Hymn Europy – „Odę do radości” i po polsku „Hej Sokoły”.

Naprzeciw „Sali Dopiewo” znajduje się „Sala Karlstadt”, z którym kontakty Francuzów z Saint Brice rozpoczęły się w 1970 r. W obu salach mają odbywać się m.in. komisje Rady Gminy Maen Roch. Budynek ma też służyć całej społeczności. Pierwszym spotkaniem, jakie odbyło się w „Sali Dopiewo” 5 dni po inauguracji, była Komisja Urbanizacyjna.

Maen Roch powstała w 2017 r. po połączeniu sąsiadujących ze sobą Gmin: Saint Brice en Cogles i Saint Etienne en Cogles. Liczy 5 tys. mieszkańców i dysponuje budżetem 6 mln euro. Łączenie gmin i wspólnot jest efektem trwającej reformy samorządowej we Francji.

AM, fot. A.Mendrala

x

Zobasz także

XXX Dni Gminy Komorniki

Już niebawem, w dniach 25-26 maja 2024 roku, na terenie Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie odbędą ...

Poczekalnia na godziny

Wójt Gminy Suchy Las informuje, że poczekalnia na Stacji Kolejowej PKP w Golęczewie, czynna jest ...

Ukwiecone Pobiedziska

Na ulicach Pobiedzisk można ją zauważyć ukwiecone rabaty już dzisiaj. W Rynku zagościł kogut, a ...

Wiosna w Kajaku

Za oknami mamy już oznaki wiosny a tym samym czas na pierwszy w tym sezonie spływ kajakowy organizowany ...

Przebudują dw 187

Przedstawiciele Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka: Przewodniczący Zarządu ZMPZ Marian Szkudlarek i Członek Zarządu ZMPZ Marcin ...