Ukraina

Latem Rogalin jak nowy

Po wielu latach oczekiwań pałac w Rogalinie otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Latem zakończy się trwający od dwóch lat remont głównego korpusu pałacu. Odrestaurowane zostaną również dziedziniec i ogrodzenie oraz zabudowania gospodarcze.

Projekt renowacji przygotowała Pracownia Konserwacji Zabytków. Obejmuje on prace budowlane, instalacyjne i wykończeniowe w korpusie głównym pałacu, systemy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i antywłamaniowego we wszystkich budynkach, nową instalację centralnego ogrzewania wraz z montażem nowoczesnej kotłowni gazowo-olejowej oraz montaż agregatu prądotwórczego.
W głównym korpusie pałacu wymienione zostanie pokrycie dachu, stropy, ściany działowe, wyremontowany zostanie także balkon nad wejściem głównym oraz schody paradne. Wykonane zostaną również roboty sztukatorskie, w tym gzymsy, rozety, listwy dekoracyjne, fasety, girlandy, supraporty, polichromie i kominki. Wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa, boazerie, parkiety i posadzki. Remont objął również instalację wodno-kanalizacyjna i elektryczną.
Renowacji poddano także skrzydło pałacu, w którym znajduje się galeria malarstwa. Nad galerią zaprojektowano pokoje gościnne, z których korzystać będzie mogła rodzina Raczyńskich, czyli dawnych właścicieli Rogalina.
Muzeum Narodowe, które obecnie jest właścicielem pałacu zamówiło również projekt zagospodarowania frontowego dziedzińca oraz ogrodzenia i pomieszczeń gospodarczych, w których powstanie restauracja i magazyny należących do muzeum zbiorów.
Uroczyste otwarcie odrestaurowanego pałacu zaplanowano na przełom czerwca i lipca tego roku.
Inwestycja finansowana jest z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków unijnych.
Jak zapowiada dyrektor administracyjny Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksander Motała po zakończeniu prac renowacyjnych rozpocznie się wyposażanie pałacu.
Barokowo-klasycystyczny pałac w Rogalinie wybudowany został na przełomie lat 60-tych i 70-tych XVIII w. przez Kazimierza Raczyńskiego. Do roku 1939 pałac pozostawał rezydencją rodziny Raczyńskich. Podczas wojny pałac został zajęty przez Niemców, którzy zniszczyli jego wyposażenie. Po wojnie przekazano go Muzeum Narodowemu w Poznaniu. W skład zespołu wchodzą także budynki dawnej ujeżdżalni, stajni, powozowni oraz czworaków. Od strony zachodniej do pałacu przylega ogród francuski, który dalej przechodzi w ogród w stylu angielskim, a w nim znaleźć można okazy starych dębów. Od strony wschodniej znajduje się natomiast wzniesiona w latach 20-tych XIX w. kaplica-mauzoleum mieszcząca w swych przyziemiach groby rodziny Raczyńskich.
(zdjęcie: Muzeum Narodowe Poznań)

x

Zobasz także

XXX Dni Gminy Komorniki

Już niebawem, w dniach 25-26 maja 2024 roku, na terenie Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie odbędą ...

Poczekalnia na godziny

Wójt Gminy Suchy Las informuje, że poczekalnia na Stacji Kolejowej PKP w Golęczewie, czynna jest ...

Ukwiecone Pobiedziska

Na ulicach Pobiedzisk można ją zauważyć ukwiecone rabaty już dzisiaj. W Rynku zagościł kogut, a ...

Wiosna w Kajaku

Za oknami mamy już oznaki wiosny a tym samym czas na pierwszy w tym sezonie spływ kajakowy organizowany ...

Przebudują dw 187

Przedstawiciele Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka: Przewodniczący Zarządu ZMPZ Marian Szkudlarek i Członek Zarządu ZMPZ Marcin ...