Finansowanie pomostowe

Antysmogowy chodnik

W Krakowie przy ul. Pawiej powstaje pierwszy antysmogowy chodnik. Dzięki specjalnej mieszance betonu, z której jest wykonany, będzie rozkładał szkodliwe dla człowieka związki pochodzące ze spalin samochodowych.

Z propozycją budowy takiego chodnika wyszli radni. Inwestycję realizuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa wspólnie ze szwedzką firmą, która przy Pawiej wznosi biurowce. Antysmogowy chodnik naprzeciwko Politechniki Krakowskiej będzie miał długość 150 metrów.

– Na pierwszy rzut oka układana w tym miejscu kostka brukowa nie rożni się od standardowych materiałów. Tajemnica tkwi w domieszce tlenku tytanu, który przy współudziale promieni słonecznych rozkłada szkodliwe związki ze spalin samochodowych m.in. tlenki azotu na substancje nieszkodliwe, które razem z deszczówką są spłukiwane do ziemi – mówiła rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miasta Krakowa Magdalena Wasiak.

Koszty budowy chodnika są o ok. 15- 20 proc. wyższe od standardowych betonowych nawierzchni. Pomiary przeprowadzone w Europie Zachodniej dowiodły, że teren, na którym zainstalowano tzw. „zielony” beton, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu w porównaniu ze zwykłymi nawierzchniami.

Chodnik zostanie oddany pieszym pod koniec listopada.

– Będziemy sprawdzać efektywności jego działania wspólnie z naukowcami z krakowskich instytucji i uczelni, m.in. z PAN. Jeżeli badania wypadną pozytywnie, nie ma przeszkód, żeby takie rozwiązania wprowadzać częściej i w innych miejscach Krakowa – podkreśliła Wasiak. Dodała, że z myślą o badaniach naukowcy pobrali w tym miejscu próbki zanim chodnik zacznie „działać”.

Antysmogowe chodniki ma już Warszawa. Pierwszy powstał jako eksperyment przy rondzie Daszyńskiego.

x

Zobasz także

Airport City Gdańsk

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał w czwartek umowę z Hochtief Polska na budowę ...

Zbudują hotel na molo

Spółka Adler-Schiffe, dzierżawca mola w Międzyzdrojach wraz z nowym inwestorem ma nowe plany na zagospodarowanie ...

Tunel na wyspę Wolin

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała plac budowy tunelu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) wykonawcy – ...

Cztery odsłony Kory

Mural Kory. Na jesień okryły go brązowe liście. Kora była jedną z najbardziej znanych i ...

Ekobudynki bez podatku

Wrocławscy radni na sesji Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od ...