Ukraina

Aquapark w Wągrowcu już gotowy

26 stycznia nastąpi otwarcie dla mieszkańców Aquaparku w Wągrowcu. Dzień wcześniej natomiast nastąpi przekazanie obiektu do eksploatacji, z udziałem projektantów, wykonawców, inspektorów nadzoru, służb i inspekcji państwowych oraz władz samorządowych. Kompleks krytych basenów – zlokalizowany w malowniczym zakątku centrum miasta, nad brzegiem Jeziora Durowskiego – został tak zaprojektowany, aby pod jednym dachem zmieścić wszelkie usługi, które są związane z wodą:
– basen sportowy o wymiarach 12,5 x 25 m i głębokości 1,4-1,8 m z wypłyceniem jednego toru do 90 cm,
– basen rekreacyjny o głębokości do 1,1 m z wyspą, grotą i wodospadem, hydromasażem karku, kabinami masażu całego ciała, gejzerami,
– rwąca rzeka z wyspą i kurtyną wodną,
– kraina bąbelkowa z ławeczkami do masażu,
– dwa jacuzzi solankowe,
– 8o-metrowa zjeżdżalnia, po skorzystaniu z której chętni będą mogli otrzymać pamiątkowe zdjęcie.
Klimat gorącego lata nadają kokosowe palmy, słomiane parasole i barek zanurzony w wodzie.
Baseny to jednak nie wszystko. Po wyjściu z hali basenowej czekają gabinety odnowy z masażami leczniczymi i relaksującymi, siłownia, fryzjer damsko-męski, kosmetyczka, solaria oraz tężnie z naturalną jaskinią solną zbudowaną z bloków solnych. Całości dopełnia strefa saun dostępna bezpośrednio z hali basenowej oraz brodzik z atrakcjami dla dzieci: zjeżdżalnią, wężem wodnym i gejzerem.
Baseny wykonane są ze szlachetnej stali nierdzewnej. Czystą, klarowną wodę bez zapachu chloru zapewnia system elektrolizy soli, wodę dogrzewają baterie słoneczne zamontowane na dachu.
Dla najmłodszych przygotowano płytki basen (głębokość ok. 30 cm) ze słoniową zjeżdżalnią, w którym tryska fontanna w kształcie jeżowca, a żółw i krabik na tle ściany z mozaikami imitującymi dno morskie czekają na zabawę z dzieciakami w każdym wieku. Temperatura wody od 30-32 stopni oraz czysta woda uzdatniana solą kuchenną stanowią idealne środowisko do oswajania z wodą nawet niemowlaki.
Następnie mamy basen o nieregularnym kształcie w klimacie rajskiej wyspy z szumiącą rzeką i atrakcjami, które zadowolą najbardziej wybrednego amatora kąpieli. Masaże karku, kaskada, kurtyna wodna, leżanki wodne, kabiny Hayna z dyszami pod i nad wodą, a także bąbelkowa kraina prowadząca do wodnego barku, gdzie nie wychodząc z wody można wypić pyszny soczek.
Woda w basenie rekreacyjnym ma temperaturę ok. 30 stopni, a głębokość 1,10 m.


Foto – Piotr Ciemiejewski

Otoczenie basenu stanowi plaża z kokosowymi palmami, parasolami ze słomy i leżakami, które zachęcają do chwili relaksu. Siedząc pod palmą nie trudno zauważyć mieszkańców Aquaparku – pary żywych jaszczurek, legwanów zielonych. Zwierzęta w swoim komfortowym terrarium z basenem mają warunki zbliżone do ich naturalnego środowiska. Są oswojone, ale nie wolno ich dotykać, jedzą pokarm roślinny i potrafią całymi godzinami siedzieć w bezruchu na gałęzi.
Spacerując po części rekreacyjnej warto posiedzieć w wannach wirpool z hydromasażem i najcieplejszą wodą (ok. 36 stopni).
Prawdziwą atrakcję stanowi także saunarium, schowane w zakolu basenu rekreacyjnego. Aby odwiedzić tradycyjną saunę fińską i 3 sauny parowe z aromatyczną nutą, ugwieżdżonym niebem i muzyką relaksacyjną należy podejść do czytnika i transporderem otworzyć drzwi II strefy. Automatycznie wyłączy się czas basenowy i rozpocznie pobyt w krainie saun. Kolorowe mozaiki wyznaczają odpowiedni klimat pomieszczenia: żółto-zielone – ziołoterapia, brązy i beże – aromaty miodowe, zaś egzotyczne w odcieniu czerwieni i pomarańczu. Temperatura w saunach parowych wynosi ok. 45 stopni, w saunie fińskiej – ok. 100.

Obok rekreacji ważny element stanowi 25-metrowy basen sportowy z sześcioma torami, z widownią stałą oraz ruchomą do wykorzystania podczas zawodów. Basen posiada homologację PZP, jednak nie będzie wykorzystywany tylko przez pływaków. Postawiono także na inne, nowoczesne i bardzo widowiskowe dziedziny sportu od samego początku wyposażając basen w ruchome wypłycenie służące zarówno do nauki pływania, jak też do ćwiczeń fitness lub aqua jogi. Jest także zestaw rowerów do hydrocyclingu.
W Wągrowieckim Aquaparku zastosowano ciekawe rozwiązanie – połączenia jaskini solnej (groty) z tężniami. Wybudowanie w jaskini solnej tężni pozwala na udoskonalenie mikroklimatu. Tężnie solankowe znajdują się w 9 uzdrowiskach w Europie. W Polsce wybudowano 3 tężnie w uzdrowiskach: Ciechocinek, Konstancin-Jeziorna i w Inowrocławiu, a obecnie w także w Wągrowcu. Wzorcem dla tamtejszej tężni są tężnie uzdrowiska Ciechocinek.

Jak wygląda miniatura tężni z Ciechocinka? Roztwór soli z Morza Martwego doprowadzany jest na szczyt tężni, po czym spływając w dół po gałązkach stęża się. Część soli krystalizuje na gałązkach tworząc ciekawe formy. Z upływem czasu tężnia pięknieje krystalizująca sól tworzy nawisy na ścianach i sufitach. W Wągrowcu ściany wykonano z ogromnych brył różowej soli, wykonano dwie tężnie, a kaskady solankowe tworzą niepowtarzalny klimat. Będzie to jedna z największych jaskiń w Polsce.
Obiekt wybudowała spółka budowlana Skanska Oddział Budownictwa Ogólnego w Poznaniu. Prace budowlane wraz z zaprojektowaniem obiektu trwały 20 miesiecy. Wartość inwestycji wyniosła ponad 25,5 mln zł brutto.
Zakres inwestycji objął opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz ze wszystkimi uzgodnieniami i aprobatami, uzyskanie pozwolenia na budowę, wykonanie obiektu „pod klucz” oraz przekazanie go do eksploatacji.
Obiekt został wykonany w technologii tradycyjnej: szkielet żelbetowy, nieliczne murowane ściany nośne, kondygnacja podbasenia i stropy żelbetowe, konstrukcja dachu częściowo żelbetowa, częściowo drewniana z dźwigarami z drewna klejonego. Zamontowalismy 11 dźwigarów o maksymalnej rozpiętości 25 metrów i łącznej wadze około 77 ton. Ze wzgledu na bardzo duże gabaryty drewnianej konstrukcji na plac budowy przywiozły ją potężne tiry, a transport odbywał się nocą – mówi Piotr Ciemniejewski, kierownik budowy, Skanska.
Podczas betonowania stropu wykorzystywaliśmy jedną z największych pomp do betonu w Polsce. Zasięg jej ramienia wynosił 52 metry. Dla porównania, ramię dźwigu ma długość 55 metrów. Rekordowy dzień betonowania to 220 metrów sześciennych wylanego betonu – dodaje Piotr Ciemiejewski.
Budowa Aquaparku w Wągrowcu była dla wykonawcy niemałym wyzwaniem ze sprawą skomplikowanej konstrukcji obiektu. Budynek stanowią dwie przecinajace się bryły o kształcie koła i prostokata, a dach ma formę elipsy. Taki układ budynku wymagał niezwykłej precyzji podczas wykonywania prac geodezyjnych, a potem żelbetowych. Ponadto, ze względu na lokalizację budowy w centrum miasta starano się tak planować prace, aby w jak najmniejszym stopniu naruszać spokój mieszkających w sąsiedztwie wągrowczan.

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...