Ukraina

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z Polskiego Związku Firm Deweloperskich wskazują, że, sytuacja na rynku się poprawia, jednak wciąż daleko jej do optymizmu. Jako główną przyczynę, wskazują niewystarczającą podaż gruntów.

12 279 – budowę tylu nowych mieszkań rozpoczęli deweloperzy w październiku bieżącego roku, to o 0,6 proc. więcej niż we wrześniu – poinformował w raporcie Główny Urząd Statystyczny.

  • W ujęciu rocznym wciąż notowane są jednak spadki – zwrócono uwagę w komentarzu Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).
  • Jak wskazała organizacja, wpływ na obecną sytuację ma niepewność rynku, zmieniające się przepisy, długi czas oczekiwania na wydawanie decyzji administracyjnych oraz niewystarczająca podaż gruntów. Bez wprowadzenia mechanizmów zwiększających podaż, przepaść między popytem a podażą na rynku mieszkaniowym będzie się pogłębiać – zaznaczono.

„Nowe inwestycje to swoisty barometr nastrojów rynkowych. Dane za 10 miesięcy tego roku pokazują, że firmy budujące mieszkania decydują się wychodzić na rynek z nowymi inwestycjami. Tym niemniej mimo poprawy koniunktury dużo jest do nadrobienia” – komentuje Patryk Kozierkiewicz, ekspert z PZFD.

W porównaniu do 2021 roku spadek liczby rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych wynosi aż 34,3 proc.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...

Co nas powstrzymuje

Uwolnienie gruntów pod zabudowę, w tym terenów po starych biurowcach czy sklepach wielkopowierzchniowych, uproszczenie biurokracji, uwolnienie ...