Ukraina

CALISIA ONE rewitalizowany zgodnie z systemem BREEAM

Dawna fabryka fortepianów Calisia rewitalizowana jest zgodnie z zasadami budownictwa ekologicznego. Powstający biurowiec, będący częścią kompleksu hotelowo-biznesowo-kulturalnego CALISIA ONE, jest jedną z pierwszych inwestycji w Polsce, budowaną z uwzględnieniem kryteriów międzynarodowego systemu certyfikacji BREEAM RFO przeznaczonego dla budynków podlegających rewitalizacji (Breeam International Non-domestic Refurbishment and Fit-out). CALISIA ONE, którego inwestorem jest kaliski deweloper i wykonawca FB Antczak, to kameralny biurowiec powstający w gruntownie rewitalizowanym budynku dawnej fabryki fortepianów Calisia, będący częścią kompleksu hotelowo-biznesowo-kulturalnego, w jednej z najbardziej eksponowanych lokalizacji w samym sercu Kalisza. CALISIA ONE będzie jednym z pierwszych biurowców w Polsce, realizowanym zgodnie z zasadami międzynarodowego systemu certyfikacji BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod). Biurowiec w trakcie procesu certyfikacji jest oceniany pod kątem wpływu na środowisko naturalne oraz komfortu przyszłego użytkownika. Inwestycja oceniana jest także w kategoriach: zarządzania projektem, prowadzenia procesu budowy, czy zużycia energii.
CALISIA ONE to przykład obiektu rewitalizowanego odpowiedzialnie – zarówno na etapie projektu jak i budowy, i zawsze z myślą o przyszłym użytkowaniu. W kompleksie zaprojektowano szereg rozwiązań zwiększających wydajność oraz komfort. Wodooszczędna armatura, odpowiednia ilość i jakość świeżego powietrza w budynku oraz wykorzystanie energooszczędnych lamp to standardy zrównoważonego budownictwa XXI wieku. Plany zakładają wyposażenie obiektu w nowoczesne technologie takie jak system sterowania oświetleniem zapewniający bezpieczny i optymalny poziom natężenia światła.
Uzupełnieniem biurowca CALISIA ONE jest ozdobione roślinnością patio dostępne dla użytkowników kompleksu oraz mieszkańców Kalisza. W procesie projektowania zieleni równie istotne jak estetyka były względy ekologiczne.

Całość prac rewitalizacyjnych przebiega pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz zgodnie z wielokryterialnym systemem certyfikacji środowiskowej BREEAM. Na inwestora taki model budowy nakłada dużo więcej obowiązków. Budowanie w sposób zrównoważony, z troską o zasoby naturalne to wyzwanie, któremu jednak musi podołać nowoczesny deweloper.
Certyfikację BREEAM prowadzi firma WSP Polska, licencjonowany asesor BREEAM International, odpowiedzialny za proces certyfikacji z ramienia brytyjskiej organizacji BRE (Building Research Establishment) i przy współpracy z inwestorem FB Antczak.

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...