Ukraina

Fuzja na kryzys

Kryzys gospodarczy nie ominął Wielkopolski. Duże i małe firmy z województwa zapowiedziały masowe zwolnienia. Nie wszystkie jednak sięgają po takie rozwiązania. Niektóre widzą szansę w kryzysie i łączą siły. Dobrym przykładem z powiatu jarocińskiego jest planowana fuzja firmy Kanbud oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowych ,,Drobud”. Chociaż sytuacja w Wielkopolsce jest tradycyjnie lepsza niż w innych częściach kraju, to jednak wskaźniki ekonomiczne nie kłamią. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że bezrobocie w styczniu 2009 w regionie wynosiło 7,2 proc. W rejestrze bezrobotnych figurowało ok. 105 tys. ludzi, czyli o 21 tys. więcej niż we wrześniu 2008. Szacuje się, że w najbliższym czasie ok. 4,3 tys. osób straci pracę.
Sytuacja kryzysowa dotyczy wielu regionów województwa. Dla przykładu, w powiecie jarocińskim, którego gospodarka oparta jest głównie na branży odzieżowej, budowlanej, rolno-spożywczej i elektromaszynowej bezrobocie w grudniu 2008 wynosiło 9,5 proc., a w styczniu 2009 już 11,6 proc. Cechą charakterystyczną tego subregionu jest jednak zdecydowana przewaga małych i średnich przedsiębiorstw, których zaletą jest duża elastyczność. Dzięki temu pojawiają się pomysły mające skutecznie wzmocnić lokalny biznes.
Dobrym przykładem z powiatu jarocińskiego jest planowana fuzja firmy Kanbud Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowych ,,Drobud” S.A., które realizują usługi z zakresu infrastruktury publicznej.

Sądzimy, że połączenie potencjałów pomoże obu firmom przetrwać prognozowany kryzys gospodarczy – mówi Andrzej Siliński, prezes Kanbud Sp. z o.o. – Fuzja pozwoli nam też na bardziej dynamiczny rozwój, umożliwi wejście na giełdę oraz poszerzy naszą ofertę dla klientów.
Nie bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji o połączeniu firm Kandub i Drobud, są zapowiedzi Urzędu Miasta o planowanym rozwoju infrastruktury i przeznaczeniu na ten cel sporych pieniędzy samorządowych i państwowych.
– W tym roku zaplanowaliśmy szereg inwestycji. Najważniejsze z nich to przebudowa dróg i kanalizacji na os. 1000-lecia, stacja uzdatniania wody przy ul. Piastowskiej, Aquapark Jarocin oraz dwie hale sportowe – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. – Cieszy, że takie firmy jak Drobud i Kanbud znalazły sposób na kryzys, a wręcz planują dalszy rozwój.
Obecnie w obu jarocińskich przedsiębiorstwach zatrudnionych jest w sumie ok. 120 osób.
– Pewne zwolnienia będą zapewne nieuniknione, ale dzięki fuzji ograniczymy je do minimum – przyznaje Andrzej Siliński.
Innym przykładem połączenia firm w Jarocinie było kupno firmy Paged Kontrakt przez spółkę Meble Jarocin w 2008 roku. Dzięki temu przedsiębiorstwa rozszerzyły swoją ofertę i spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem na rynku.
W medycynie słowem „kryzys” określa się przełomowy moment, w którym stan pacjenta albo się poprawi, albo pogorszy. Podobnie w gospodarce. Kryzys, w zależności od podjętych kroków, może prowadzić do poważnych problemów lub wręcz przeciwnie, do znacznego umocnienia pozycji firmy na rynku. Fuzja jarocińskich przedsiębiorstw to dobry przykład na to, że o kryzysie warto myśleć raczej w kategoriach szansy.

Na zdjęciu: Andrzej Siliński, prezes Kanbud Sp. z o.o.,
fot. Damian Andrzejewski

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...