Ukraina

Gminy pełne możliwości

Podpoznańskie gminy notują sukcesywny wzrost liczby ludności napływowej. Ta tendencja osiedlania się pod miastem ma związek z działalnością deweloperów, którzy wiele swoich inwestycji realizują właśnie w miejscowościach ościennych. Przedstawiciele podpoznańskich gmin są zgodni – deweloperzy to szansa na rozwój regionu.

Deweloperzy coraz chętniej budują pod Poznaniem, oferując kompleksowe osiedla, które rekompensują odległość od aglomeracji miejskiej. Zainteresowanie inwestorów podmiejskimi lokalizacjami ma związek z bardzo przychylną polityką samorządów. Oferują one nie tylko korzystne warunki cenowe ziemi pod zabudowę, ale dostrzegając napływ ludności mobilizują swe wysiłki, by konsekwentnie modernizować i rozbudowywać istniejącą infrastrukturę oraz zapewnić dostęp do placówek edukacyjnych, kulturalnych i rekreacyjnych. W ten sposób deweloperka zdaje się napędzać koło przemian i rozwoju podpoznańskich gmin, co z kolei przyciąga kolejnych drobnych i większych inwestorów.

Rokietnica się rozwija

Skutkiem wysiłków samorządów i działań deweloperów gminy pod Poznaniem notują konsekwentny wzrost liczby ludności. I tak na przykład Rokietnica ma obecnie prawie 11 tysięcy mieszkańców, podczas gdy niespełna trzy lata temu liczba ta oscylowała jeszcze wokół 9 tysięcy. Taki wzrost liczby mieszkańców nie oznacza wbrew pozorom gwałtownego przyrostu naturalnego, ale wskazuje na tendencję osiedlania się w mogącej wiele zaoferować Rokietnicy.
Wiąże się to przede wszystkim z powstaniem nowych osiedli, jak na przykład osiedla Zmysłowo. Inwestycja firmy Kares wabi potencjalnych mieszkańców przede wszystkim konkurencyjnymi cenami mieszkań i domków jednorodzinnych, jak i planami rozbudowy terenów rekreacyjnych. Obecnie na obszarze inwestycji zamieszkuje już 298 zarejestrowanych mieszkańców, a będzie ich jeszcze więcej, gdyż docelowo na osiedlu Zmysłowo ma powstać 250 domów jednorodzinnych.
Kolejną inwestycją, dzięki której Rokietnica się rozrasta jest osiedle Kalinowe. Wizytówką inwestycji firmy Kalbud jest bogata, prorodzinna infrastruktura. Osiedle jest ogrodzone, oświetlone i monitorowane, a obok niego deweloper wybudował już park spacerowo-zabawowy. Takie warunki skusiły już 200 rodzin, które zakupiły mieszkania ukończone w pierwszym i drugim etapie budowy osiedla.
Rokietnica jako gmina położona nieopodal Poznania, posiadająca dobrą komunikację z aglomeracją miejską przyciąga pracujących w mieście poznaniaków. W poprzednim roku około 70 procent ludności napływowej stanowili mieszkańcy stolicy Wielkopolski. Jednak władze Rokietnicy pragną zadbać o to, by stworzyć ludności napływowej możliwość pracy na miejscu, tak by zmaksymalizować rozwój gminy.
– Od kilku lat notujemy stały wzrost liczby mieszkańców, z bardzo znaczącym udziałem ludności napływowej ze stolicy Wielkopolski. Jednak nie chcemy być tylko „sypialnią” dla osób pracujących w Poznaniu. Dlatego przygotowujemy tereny pod aktywizację gospodarczą. Naszym zamierzeniem jest, by podobnie jak w przypadku działek budowlanych, były one równie atrakcyjne dla inwestorów – mówi Leszek Skrzypiński, sekretarz gminy Rokietnica.

Migracja do podpoznańskich gmin

Gmina Dopiewo również może pochwalić się wysokim, bo około 6-procentowym przyrostem ludności. W ciągu dwóch ostatnich lat przybyło w regionie niemal 2 tysiące nowych mieszkańców. Tutaj przyciąga ludność między innymi inwestycja firmy Nickel Development, która buduje zespół budynków wielorodzinnych w Dąbrówce, znanych pod nazwą Osiedle Księżnej Dąbrówki. Kameralna zabudowa osiedla zachęca do zamieszkania głównie młode małżeństwa i rodziny z dziećmi. Deweloper dba nie tylko o osiedle, ale również o infrastrukturę miejscowości. Place zabaw i planowana niewielka galeria handlowa będą niewątpliwie dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Przykładowo już teraz korzystają oni z chodnika położonego dzięki współpracy dewelopera i gminy.
Rosnąca liczba ludności sprawia, iż podstawowymi zadaniami gminy są modernizacja i rozbudowa istniejącej infrastruktury technicznej oraz zapewnienie mieszkańcom dostępu do placówek edukacji, kultury i rekreacji. Na działania te gmina Dopiewo nie tylko rezerwuje znaczne sumy w budżecie, ale też pozyskuje dofinansowania zewnętrzne, między innymi z funduszy unijnych. Wśród znaczących inwestycji zrealizowanych w ostatnim roku warto wymienić m.in. gimnazjum w Skórzewie, które zostało wyróżnione w konkursie Budowa Roku 2008, boisko Orlik 2012, otwarte przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji czy nowe ujęcie wody oraz stację uzdatniania wody dla całej gminy.
Władze gminy cenią wartość jaką wprowadzają nowi mieszkańcy do potencjału ludzkiego, dostrzegając inicjowane i realizowane przez nich ciekawe pomysły i działania o charakterze integracyjnym, proekologicznym i prokulturowym
W tyle nie pozostaje też niewielka gmina Suchy Las, która w ostatnich dwóch latach przyciągnęła 870 nowych mieszkańców. Powstaje tu Osiedle Natura realizowane przez firmę Jakś-Bud. W pierwszym etapie wybudowano 32 mieszkania w zabudowie szeregowej, charakteryzującej się nowoczesną, lekką architekturą z elementami drewna oraz klinkieru.
– Korzyści z nowych inwestycji na terenie gminy są bardzo wymierne. Oprócz wpływów z podatków, gmina Suchy Las wciąż zyskuje także nowy wizerunek, dzięki nowoczesnej architekturze i przekształceniu terenów rolniczych w inwestycyjne – mówi Paweł Andrzejewski, specjalista zajmujący się promocją gminy Suchy Las.
W podobnym tonie wypowiada się także przedstawiciel Urzędu Gminy Kórnik.
– Inwestycje prowadzone na terenie gminy bardzo korzystnie wpływają na poprawę standardu życia jej mieszkańców. Jest to też czynnik doskonale promujący gminę poza granicami powiatu, województwa i kraju -­podkreśla Izabella Moskal. – Poza działalnością deweloperską notujemy wzrostowe wskaźniki zarejestrowanych przedsiębiorstw na terenie gminy. Jest to dodatkowy sygnał dla napływowej ludności, że nasz region dynamicznie się rozwija.
Kórnik jest więc kolejną prężnie rozwijającą się gminą w okolicach Poznania. W bieżącym roku ma ona 19717 mieszkańców podczas, gdy jeszcze dwa lata temu liczba ta była mniejsza o tysiąc. Tutaj inwestuje Skaland Property&Building, Marcopolo Development, czy firma Grzegorczyk. Pierwszy z tych deweloperów rozpoczął realizację osiedla Nowe Koninko, gdzie na terenie 30 hektarów powstaną 304 domy jednorodzinne oraz 397 mieszkań.
Dzięki inwestycjom prowadzonym na terenie gmin w pobliżu Poznania, regiony te dysponują coraz większym potencjałem ludzkim, a co za tym idzie nowymi, ciekawymi pomysłami na ich rozwój. Podejmowane są tam działania o charakterze integracyjnym, proekologicznym i prokulturowym. Wszystko to, w połączeniu z dbałością władz o utrzymanie przestrzennego ładu sprawia, że podpoznańskie okolice stają się miejscami bardzo przyjaznymi i kuszącą alternatywą dla wielkomiejskiego zgiełku.

Wykaz liczby ludności w gminach – dane na 31.12 każdego roku

Rok

Rokietnica

Dopiewo

Suchy las

Kórnik

2008

10 628

15 331

13 375

19 406

2007

9 793

14 542

12 910

18 783

2006

9 194

13 617

12 506

17 906

2005

8 771

12 772

11 986

17 124

2004

8 298

11 922

11 356

16 422

Na zdjęciu: Makieta osiedla Kalinowego

x

Zobasz także

XXX Dni Gminy Komorniki

Już niebawem, w dniach 25-26 maja 2024 roku, na terenie Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie odbędą ...

Poczekalnia na godziny

Wójt Gminy Suchy Las informuje, że poczekalnia na Stacji Kolejowej PKP w Golęczewie, czynna jest ...

Ukwiecone Pobiedziska

Na ulicach Pobiedzisk można ją zauważyć ukwiecone rabaty już dzisiaj. W Rynku zagościł kogut, a ...

Wiosna w Kajaku

Za oknami mamy już oznaki wiosny a tym samym czas na pierwszy w tym sezonie spływ kajakowy organizowany ...

Przebudują dw 187

Przedstawiciele Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka: Przewodniczący Zarządu ZMPZ Marian Szkudlarek i Członek Zarządu ZMPZ Marcin ...