Ukraina

Inflacja zżera samorządy

Apel samorządów z Wielkopolski

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski na nadzwyczajnym zjeździe wystosowało apel w sprawie pilnej konieczności uzdrowienia finansów samorządów w obliczu wysokiej inflacji. Poznań w Stowarzyszeniu reprezentuje przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

Samorządowcy zrzeszeni w SGiPW apelują o natychmiastową waloryzację dochodów bieżących samorządów, alarmują, że wspólnotom lokalnym grozi załamanie finansów publicznych. Powodem jest systematyczne ograniczanie dochodów samorządów, a teraz dodatkowo szalejąca inflacja. Taka polityka może doprowadzić do ograniczenia usług publicznych dla mieszkańców.

Waloryzację dochodów SGiPW proponuje przeznaczyć m.in. na pokrycie wydatków związanych z energią elektryczną, gazem oraz wynagrodzeń pracowników w jednostkach samorządowych. Podstawą waloryzacji powinny być realne wpływy z podatków PIT i CIT za rok poprzedni, a nie stan sprzed pandemii, jak to jest obecnie. Bez tych działań sprawne funkcjonowanie miast i gmin przestaje być możliwe. Ich rozwój zostanie zahamowany, a funkcjonowanie sprowadzone jedynie do podstawowej egzystencji.

Ciągłe zmiany podatkowe, szalejąca inflacja i rosnące stopy procentowe drastycznie ograniczają samorządom możliwość realizacji działań zaplanowanych w bliskiej perspektywie czasowej, a planowanie przyszłości staje się praktycznie niemożliwe. Obecna polityka podatkowa rządu jedną ręka daje mieszkańcom pieniądze, a drugą je zabiera, w taki sposób by podatnik nie zorientował się, że całościowo traci, a nie zyskuje. Wprowadzone zmiany podatkowe ograniczają mieszkańcom korzystanie z usług publicznych i w konsekwencji pogarszają życie pojedynczych obywateli i całych rodzin w Polsce.

Pod apelem podpisał się Przewodniczący Zjazdu Przedstawicieli Członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski – Grzegorz Ganowicz, przewodniczący RMP, reprezentujący Miasto Poznań w SgiPW.

x

Zobasz także

Dwie inwestycje w Okonku

Każda inwestycja ukończona w Wielkopolsce jest dowodem na to, jak dobrze rozwija się nasz region. ...

Będzie obwodnica Gostynia

Jest zezwolenie na realizację obwodnicy Gostynia. Ma być gotowa za dwa lata   Zakończenie inwestycji ...

Atomówka w sieci PAK

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy, we współpracy z ...

Dożynki 27 sierpnia w Pleszewie

Podczas konferencji prasowej  24 lipca br. w Zajezdni Kultury w Pleszewie Marek Woźniak, Marszałek Województwa ...

Marszałek wspiera szpitale

– To już ostatnie środki, które udało się wygospodarować z naszego programu regionalnego 2014+. Zależało ...