Ukraina

Dożynki tym razem w Poznaniu!

Poznańska Malta zgromadzi w tym roku uczestników jubileuszowych, 20. Wojewódzko- Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich 2018.

O programie uroczystości zaplanowanych na 26 sierpnia tego roku mówili podczas czwartkowej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim współgospodarze wydarzenia: Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, reprezentujący Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, jego zastępca oraz ks. Sławomir Grośty, Archidiecezjalny Duszpasterz Rolników.

Marszałek Marek Woźniak podkreślił: „Jest wiele znaczących powodów, aby to właśnie w Poznaniu odbyło się regionalne święto plonów, czyli Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie. Przez minione lata gościliśmy w wielu miejscach regionu, a były to przeważnie duże miasta powiatowe, a nawet stolice subregionów. Były też mniejsze miejscowości. W ubiegłym roku byliśmy w Gnieźnie, co było powiązane z 600-leciem prymasostwa. A w tym roku postanowiliśmy wspólnie z władzami miasta świętować dożynki w Poznaniu. Poznań organizuje je tu co roku, ale w tym roku łączymy siły, wiążąc to z 1050-leciem biskupstwa poznańskiego. A Poznań – o czym nie wszyscy wiedzą – ma znaczący rolniczy potencjał. Wiele osób uprawia grunty lub prowadzi hodowle zwierząt i warto to pokazać. Warto też zadać sobie sprawę, jak ważne dla nas wszystkich są owoce pracy rolników”.

Starostami tegorocznych dożynek są Sylwia Kaczmarek z Moraska oraz Jacek Rybarczyk z Krzesin, których wczoraj odwiedzili Marszałek Woźniak i ks. Grośty.

Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Poznania przypomniał, że w stolicy Wielkopolski funkcjonuje prawie 800 gospodarstw, a tegoroczne, wyjątkowe dożynki, odbędą się w roku ważnych rocznic, tej związanej z biskupstwem oraz w stulecie odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Po zebraniu zboża przychodzi czas na radość i dziękowanie” – mówił ks. Sławomir Grośty. „Rolnictwo, to warsztat pod chmurką, a rolnik mocno zdany jest na bożą opatrzność” – kontynuował ks. Grośty, który dodał również, że dożynki to dziękczynienie Bogu mszą świętą i ludziom ziemi, wspólnym z nimi świętowaniem.

Archidiecezja Poznańska to 1,5 mln mieszkańców i 414 parafii podzielonych na 43 dekanaty, z czego 8 dekanatów funkcjonuje na terenie Poznania.

W niedzielę 26 sierpnia rozpoczynamy o godz. 12.00 wystawą rolniczą na maltańskiej Polanie Harcerza. O godz. 13.00, pod przewodnictwem J.E. Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, zaplanowaliśmy mszę świętą dziękczynną.

W programie także tradycyjnie znajdą się obrzęd dożynkowy i występy artystyczne. Nie zabraknie miasteczka dożynkowego, a w nim m.in. darmowej grochówki z kotła dla wszystkich. Będzie plac zabaw dla dzieci, wioska ginących zawodów, pokazy maszyn rolniczych i dzieł florystów, pokaz tresury psów i ratownictwa wodnego, wystawa ptaków oraz zwierząt hodowlanych. Jak co roku odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a ten główny, wojewódzki, zostanie przygotowany przez artystów ludowych związanych z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, instytucją Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

O 20.30 na mecie toru regatowego zagra dla nas zespół Bajm.

Organizatorami Dożynek Wielkopolskich są Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań oraz Arcybiskup Metropolita Poznański.

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...