Ukraina

Komunikacja zastępcza podczas remontu trasy kolejowej E-20

Od połowy tego roku PKP PLK planują modernizację trasy kolejowej E-20 ze Swarzędza do Sochaczewa, na jej wielkopolskim odcinku. Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego oraz Marek Nitkowski, członek zarządu spółki Koleje Wielkopolskie przedstawili dziś informacje dotyczące funkcjonowania tego samorządowego przewoźnika podczas remontu. Szeroki zakres prac prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., narodowego zarządcę sieci linii, finansowany będzie z unijnego instrumentu „Łącząc Europę”. Polska uzyskała środki w wysokości 2,6 mld zł. Muszą być one wykorzystane do 2020 roku. PLK podjęły decyzję o dwutorowych zamknięciach tej linii kolejowej o znaczeniu międzynarodowym i jednego z najważniejszych szlaków w województwie. Pociągi dalekobieżne pojadą objazdami. Inaczej będzie miała się sprawa z pociągami regionalnymi.
– Będziemy organizowali autobusową komunikację zastępczą, aby uniknąć sytuacji, gdzie w wyniku prowadzenia tej ważnej i potrzebnej inwestycji mieszkańcy Wielkopolski będą mięli utrudniony dojazd do pracy i szkoły, czy w ogóle możliwość przemieszania się na tym obszarze. Prace w tym zakresie trwają i są mocno zaawansowane. Właściwie jesteśmy gotowi do uruchomienia w każdej chwili autobusowej komunikacji zastępczej – mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
Wicemarszałek podkreślił, że obecnie kolejowy transport regionalny na tej linii wykonują Koleje Wielkopolskie. Spółka uruchamia 23 pary pociągów na dobę, przewożąc w tym czasie ponad 7 tys. pasażerów. Dla tej liczby podróżnych zostanie zabezpieczony transport podczas prac prowadzonych przez PLK. Przejazdy będą odbywały się na podstawie biletu kolejowego. Wicemarszałek zaznaczył, że w związku ze zmniejszonymi działaniami przewozowymi Kolei Wielkopolskich nie przewiduje się cięć w zatrudnieniu.
O planowanej organizacji transportu zastępczego mówił Marek Nitkowski, członek zarządu Kolei Wielkopolskich.
Podczas konsultacji organizowanych od kwietnia do listopada minionego roku zaprezentowano koncepcje oraz omawiano i uzgadniano z przedstawicielami samorządów lokalnych zasady realizacji przewozów.

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...