Ukraina

Lubuskie się starzeje

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące sytuacji demograficznej województwa lubuskiego w 2019 r. Sytuacja nie jest optymistyczna, a zachodzące zjawiska społeczne nie wróżą poprawy w najbliższym czasie.

W 2019 r. populacja województwa lubuskiego stanowiła 2,6 proc. populacji w kraju. W okresie objętym analizą utrzymuje się systematyczny spadek liczby ludności regionu.
Rok 2019 był drugim z kolei, w którym pogłębił się ubytek naturalny ludności, a współczynnik przyrostu naturalnego ukształtował się na poziomie najniższym w ostatnim dwudziestoleciu.
Ponadto utrzymuje się niekorzystna dla województwa przewaga odpływu ludności nad napływem i w rezultacie ujemne saldo migracji na pobyt stały.

Jak wynika z danych GUS, w kolejnych latach zmniejsza się liczba kobiet w wieku rozrodczym, co negatywnie wpływa na liczbę urodzeń. Dodatkowo wskutek zmian wzorca płodności następuje przesunięcie momentu, w którym kobiety decydują się na urodzenie dziecka – mediana wieku kobiet, które urodziły dziecko rośnie; w 2019 r. wyniosła ok. 30 lat, tj. o prawie 2 lata więcej niż w 2010 r. Od 2011 r. współczynnik dzietności w województwie utrzymuje się blisko progu skrajnie niskiej płodności.

Wyraźnie zmniejszyła się liczba zawieranych małżeństw – w 2019 r. była o ponad 1/5 mniejsza od notowanej w 2010 r., a decyzje o zawarciu związku małżeńskiego podejmowane są w coraz późniejszym wieku. Mediana wieku mężczyzn zawierających związek małżeński w 2019 r. wyniosła 32 lata, a kobiet – blisko 30 lat, tj. po około 3 lata więcej niż w 2010 r.

Spadkowi wielkości populacji w województwie lubuskim towarzyszą niekorzystne zmiany struktury ludności według wieku, związane m.in. ze spadkiem odsetka ludności w wieku produkcyjnym. W 2019 r. udział tej grupy w ogóle ludności wyniósł 60,3 proc. (wobec 65,8 proc. w 2010 r.).

Zmniejszył się także udział ludności w wieku przedprodukcyjnym (do 18,1 proc. z 19,1 proc. w 2010 r.). Jednocześnie rośnie odsetek ludności w wieku poprodukcyjnym, który wyniósł 21,6 proc. (wobec 15,1 proc. w 2010 r.). W rezultacie notuje się wzrost obciążenia demograficznego ludności. W 2019 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało blisko 66 osób w wieku nieprodukcyjnym (wobec około 52 w 2010 r.).

Jak zauważa GUS, obserwowane zmiany w strukturze ludności według wieku świadczą o rosnącej skali starzenia się populacji. W ogólnej liczbie ludności zwiększa się udział ludności w wieku 65 lat i więcej przy spadku udziału ludności w wieku 15-64 lata i względnie stałym udziale dzieci i młodzieży w wieku 0-14 lat. W rezultacie mediana wieku ludności rośnie.
Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...