Ukraina

Mieszkanicznicy cywilizują polski rynek najmu prywatnego

Około 600.000 osób w Polsce posiada nieruchomości na wynajem – mieszkania, domy czy małe lokale użytkowe. Jeśli przyjmiemy, że każdy z nich posiada średnio 1,1 mieszkania na wynajem, to łączne przychody z najmu tej puli mieszkań wynoszą około 9,2 miliarda zł rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile wynoszą obroty firm z pierwszej 20. największych firm w Polsce. Łączna wartość posiadanego majątku to ponad 130 miliardy zł, czyli około 40 proc. wartości całego WIG-20.

Biedny kuzyn rynku najmu komercyjnego

Pomimo swoich imponujących rozmiarów rynek najmu prywatnego jest szerzej niedostrzegany. Banki nie oferują kredytów hipotecznych odpowiadających potrzebom tego specyficznego segmentu kredytobiorców. W ofercie firm ubezpieczeniowych brakuje ubezpieczeń od kosztów pustostanów. Żadna ze znanych nam kancelarii prawnych, doradców podatkowych, firm księgowych czy firm windykacyjnych nie specjalizuje się w tematach związanych z najmem prywatnym, detalicznym. Żadna z firm szkoleniowych nie oferuje kursów dla posiadaczy mieszkań na wynajem – jak ogłaszać mieszkanie, jak selekcjonować najemców, jak rozliczać koszty, itp.
Na polskim rynku brakuje wciąż firm wielu branż wspomagających prawidłowe funkcjonowanie rynku najmu detalicznego, takich jak choćby znane z dojrzałych rynków firm depozytariuszy kaucji. Sprawy konfliktowe powinny być rozstrzygane przez sądy powszechne, które wszyscy wiemy jak opieszale działają.

Brak wiedzy

Sami właściciele mieszkań na wynajem to też mało wyedukowana grupa. Ponieważ niewiele wśród nich jest profesjonalistów, to zajmują się najmem swoich nieruchomości „po godzinach”. Brakuje im czasu, a także wiedzy. Popełniają mnóstwo prostych błędów i często zniechęcają się do najmu. Część z nich nawet woli nie wynajmować w ogóle, bądź wynająć dalekiemu kuzynowi za darmo byle tylko uniknąć „złych najemców”.
Nie mają skąd czerpać wiedzy bo brakuje szkoleń, periodyków, książek. „Poradnik dla właścicielek mieszkań na wynajem”, który napisałem rok temu jest jedyną tego rodzaju publikacją w Polsce, co też nie najlepiej świadczy o naszym rodzimym rynku. W tytule książki musiałem użyć aż 4 słów by powiedzieć dla kogo pisałem ów poradnik. W Anglii wystarczy powiedzieć „landlord” i już wszystko jest jasne.

Cywilizowanie najmu

Skonkludowaliśmy, że ten segment rynku jest prymitywny i pozostaje w rozwoju daleko w tyle nie tylko za swoimi odpowiednikami na Zachodzie, ale też za siostrzanym rynkiem najmu komercyjnego w Polsce. Postanowiliśmy zmienić stan rzeczy i założyć ogólnopolskie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem – Mieszkanicznik. Naszą misją jest cywilizowanie rynku poprzez tworzenie i popularyzację nowych standardów najmu (wzory umów, standardy etyczne, itp). Tworzenie platform wymiany wiedzy i doświadczeń. Nakłanianie istniejących biznesów do stworzenia specjalistycznych usług dla naszego sektora. Działanie jako katalizator nowych inicjatyw biznesowych mających tworzyć wsparcie dla Mieszkaniczników.
Ponieważ brakowało polskiego odpowiednika słowa „landlord” postanowiliśmy ukłuć nowe słowo – mieszkanicznik – które oddaje naturę tego czym się zajmujemy i które- mamy nadzieję – przyjmie się do słownika języka polskiego.
Stowarzyszenie już dziś jest obecne w kilkunastu miastach Polski, a wkrótce zostaną otwarte oddziały w Londynie, Frankfurcie, Genewie czy w Oslo, bo tamtejsza Polonia też jest żywo zainteresowana przenoszeniem nowoczesnych standardów na polski rynek. Regularnie się spotykamy, prowadzimy dyżury eksperckie, dzielimy się naszą wiedzą.
Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie II Ogólnopolski Kongres, który odbędzie się w sobotę 6 października w Łodzi. Oprócz podsumowania efektów działań z pierwszych 6 miesięcy istnienia stowarzyszenia i uzgodnieniu planów na kolejne 6, podczas kongresu uczestnicy będą mieli możliwość wyboru spośród 12 warsztatów tematycznych. Nasi eksperci pogłębią wiedzę z zakresu m.in strategii inwestycyjnych, zwiększania zdolności kredytowej, selekcji najemców, najmu okazjonalnego, ograniczanie pustostanów czy rozliczania podatków. Kongres jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich zainteresowanych.

x

Zobasz także

Zielona Góra bez stadionu

Zielonogórski poseł chciałby budowy stadionu na 10 tys. kibiców w Zielonej Górze. Pyta o rządowe ...

Rzeszów buduje aquapark

To jest projekt rozpoczynający w mieście nową erę, z ambitnymi projektami i architekturą na najwyższym ...

Infrastruktura „atomówek”

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa postępowania przetargowe związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku. ...

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...