Fotografia wnętrz

Miliony dla samorządów

Do Wielkopolski trafi aż 377 mln zł w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Jak zauważa wojewoda Zbigniew Hoffmann, dla wielkopolskich samorządów będzie to potężne wsparcie na budowę lokalnej infrastruktury. Wielkopolska jest trzecim największym beneficjentem rządowych środków po Mazowszu i Lubelszczyźnie.
Z Funduszu Dróg Samorządowych będzie można budować, przebudowywać lub remontować drogi gminne oraz powiatowe. W ramach programu będzie można skorzystać także ze środków na budowę mostu oraz dróg o znaczeniu obronnym. Dofinansowanie będzie sięgało od 50 do 80 proc. wartości inwestycji. – Wysokość dofinansowania będzie w głównej mierze zależała od zasobności gminy czy powiatu. Ponadto samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie nawet do 30 mln zł na duże wieloletnie projekty. Dla Wielkopolski nowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości pod kierownictwem premiera Mateusza Morawickiego, czyli Fundusz Dróg Samorządowych, jest przełomowym projektem. Do tej pory nigdy na taką skalę żaden rządowy program nie zasilił kont gmin i powiatów – komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. – Wierzę w to, że program znacząco wpłynie na poprawę komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. Ta historyczna kwota pozwoli nam przebudować i wybudować te drogi, których do tej pory z różnych względów nie udało się zrealizować – dodaje wojewoda.TW 2017 roku wojewoda Zbigniew Hoffmann rozdysponował 64 mln zł, a rok później już ponad 104 mln zł. Teraz w ramach Funduszu Dróg Samorządowych tylko w 2019 roku na dofinansowanie zadań gminnych i powiatowych w Wielkopolsce została przeznaczona suma sięgająca aż 376,9 mln zł. Więcej trafi tylko do dwóch województw – Mazowsza i na Lubelszczyznę. Nabór wniosków będzie się odbywał przynajmniej raz w roku kalendarzowym. Zgłoszone wnioski oceni komisja powołana przez wojewodę, który ustala szczegółowe kryteria oraz wzór wniosku. – Ze względu na wysokość środków dostępnych w 2019 r. w najbliższych dniach, 8 marca, wystartuje kolejny nabór na kwotę, która pozostała po odjęciu przewidywanego dofinansowania zadań ujętych na liście podstawowej, sporządzonej na podstawie ostatecznej listy rankingowej z ostatniego naboru PRGiPID w 2018 r. – tłumaczy Zbigniew Hoffmann. – Kryteria przedstawimy w najbliższych dniach. Aby ułatwić samorządom składanie wniosków, już 12 marca odbędzie się spotkanie konsultacyjne – dodaje wojewoda.

x

Zobasz także

Dopłaty za zbieranie deszczówki

W czerwcu Ostrów Wlkp. uruchomi pilotażowy program dopłat dla mieszkańców, którzy będą zbierać i wykorzystywać ...

Pomoc dla branży turystycznej

W piątek 8 maja o godz. 11 Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego spotka ...

Plany trzech obwodnic

Minister infrastruktury zatwierdził Programy inwestycji dla 3 nowych obwodnic w województwie wielkopolskim. Obwodnice: Gostynia w ...

Nasi gaszą Park Biebrzański

Kolejny dzień walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. W środę decyzją Komendanta Głównego PSP ...

Drogowa „biała plama”

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski skierowało pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmian w ...