Szkolenie Instrumenty Ochrony Środowiska
Szkolenie Instrumenty Ochrony Środowiska

Mural w Chomęcicach……..

W Chomęcicach powstał drugi w gminie Komorniki mural poświęcony setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Mural powstał na ścianie budynku dzierżawionego przez Kółko Rolnicze, w sąsiedztwie Domu Kultury „Koźlak” i przylegającego do niego boiska. To centralne miejsce wsi, skupiające codzienne życie mieszkańców.

 

Malowidło przedstawia dumnych powstańców podążających konno z powiewającymi polskimi flagami oraz sylwetkę płk. Andrzeja Kopy – jednego z organizatorów Powstania, kawalera orderu Virtuti Militari związanego z Chomęcicami. Płk. Kopa mieszkał tu u schyłku swojego życia, do śmierci w 1956 roku. Na budynku „Koźlaka” znajduje się tablica poświęcona pamięci Pułkownika i jego Podkomendnych, ufundowana przez mieszkańców z okazji 90. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

    Pomysł wykonania murala poświęconego legendzie Powstania oraz jego bohaterom zrodził się parę lat temu. Rok, w którym obchodzimy 100-lecie jego wybuchu oraz szczególną, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości był wyjątkową okazją do jego realizacji.

   Jednymi z pierwszych, którzy zobaczyli gotowy mural byli uczniowie Szkoły podstawowej w Chomęcicach. Autorką malowidła jest Karolina Mańkowska-Łagodzińska.Mural zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas uroczystości 14 grudnia, które rozpoczną się w „Koźlaku” w Chomęcicach o godz. 17:30.

    Malowidła w Chomęcicach i Komornikach powstały we współpracy z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, który w ramach obchodów rocznicowych wsparł finansowo gminy chcące w ten sposób uczcić narodowe święto.

x

Zobasz także

Milion na nową ulicę

Otrzymaliśmy milion złotych dofinansowania do budowy łącznika ulic św. Wojciech i Szkolnej w Czerwonaku – ...

Jesteśmy Super

Powiat poznański po raz kolejny znalazł się wśród liderów samorządowych w naszym kraju. A wszystko ...

Ostre strzelanie w Biedrusku

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych informuje, że w dniach 01.04.2019 r. – 30.04.2019 r. na terenie ...

Zespół Szkół Technicznych

25 marca 2019 r. na budowie Zespołu Szkół Technicznych wmurowano kamień węgielny. Na akcie erekcyjnym ...

Wielkopolski Kongres Kobiet

30 marca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu odbędzie się V Wielkopolski ...