Bolechowo 750×200 – maj 2017

Mural w Chomęcicach……..

W Chomęcicach powstał drugi w gminie Komorniki mural poświęcony setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Mural powstał na ścianie budynku dzierżawionego przez Kółko Rolnicze, w sąsiedztwie Domu Kultury „Koźlak” i przylegającego do niego boiska. To centralne miejsce wsi, skupiające codzienne życie mieszkańców.

 

Malowidło przedstawia dumnych powstańców podążających konno z powiewającymi polskimi flagami oraz sylwetkę płk. Andrzeja Kopy – jednego z organizatorów Powstania, kawalera orderu Virtuti Militari związanego z Chomęcicami. Płk. Kopa mieszkał tu u schyłku swojego życia, do śmierci w 1956 roku. Na budynku „Koźlaka” znajduje się tablica poświęcona pamięci Pułkownika i jego Podkomendnych, ufundowana przez mieszkańców z okazji 90. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

    Pomysł wykonania murala poświęconego legendzie Powstania oraz jego bohaterom zrodził się parę lat temu. Rok, w którym obchodzimy 100-lecie jego wybuchu oraz szczególną, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości był wyjątkową okazją do jego realizacji.

   Jednymi z pierwszych, którzy zobaczyli gotowy mural byli uczniowie Szkoły podstawowej w Chomęcicach. Autorką malowidła jest Karolina Mańkowska-Łagodzińska.Mural zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas uroczystości 14 grudnia, które rozpoczną się w „Koźlaku” w Chomęcicach o godz. 17:30.

    Malowidła w Chomęcicach i Komornikach powstały we współpracy z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, który w ramach obchodów rocznicowych wsparł finansowo gminy chcące w ten sposób uczcić narodowe święto.

x

Zobasz także

Nowe skrzydło podstawówki

25 stycznia 2019 r. odbyła się uroczystość otwarcia nowego skrzydła Szkoły Podstawowej nr 2. Projekt ...

CBA w Suchym Lesie

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakwestionowało dwie umowy dzierżawy w gminie Suchy Las (woj. wielkopolskie) – dowiedziała ...

Więcej drzew w WPN

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże sześciu parkom narodowym dotacje na interwencyjne wykupy ...

Osada z XII wieku w Czerwonaku

Podczas budowy łącznika ulic św. Wojciech i Szkolnej w Czerwonaku archeolog odkrył ślady średniowiecznej osady. ...

Bezpieczna droga

Szeroka, bezpieczna droga. Obok chodnik i ścieżka rowerowa. Dwa ronda, nowe przystanki, oświetlenie i wyspy ...