Ukraina

Oborniki będą miały obwodnicę

Rusza długo wyczekiwana budowa obwodnicy Obornik. Latem 2019 r. kierowcy i mieszkańcy zyskają na bezpieczeństwie i komforcie. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu podpisał umowę z firmą Skanska na wykonanie tej inwestycji. Będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wartość kontraktu wyniesie ponad 11,5 mln zł netto.

Miasto odetchnie z ulgą

– Rozpoczynamy ważną i długo wyczekiwaną dla miasta i dla województwa inwestycję – mówi Marcin Borowczyk, menadżer projektu, Skanska. Obwodnica Obornik przyniesie wiele korzyści dla kierowców i mieszkańców. Przede wszystkim odciąży centrum miasta od ruchu samochodów ciężarowych, ulice będę eksploatowane w mniejszym wymiarze. Zdecydowanie zwiększy się komfort życia mieszkańców, natężenie ruchu i wibracji zmaleje. Ponadto skutecznym sposobem ochrony ludzi i środowiska naturalnego przed hałasem będą ekrany akustyczne. Podróżującym z Poznania w stronę Trzcianki, Wałcza i Kołobrzegu nowa droga pozwoli na szybsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze pokonanie trasy. Świadomość tych korzyści jest dla nas bardzo ważna, daje bowiem pewność, że budujemy z korzyścią dla społeczeństwa.

Przebieg obwodnicy

Obwodnica powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 178 Wałcz-Oborniki. Droga swój początek będzie miała na rondzie, które wybudowane zostanie przy skrzyżowaniu ul. Czarnkowskiej z ul. Juliana Kubiaka (skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 178). Dalej projektowana obwodnica będzie biegła w kierunku wschodnim po trasie nieczynnej linii kolejowej dochodząc do istniejącego mostu kolejowego na Wełnie. W miejscu istniejącego mostu powstanie nowy. Następnie obwodnica będzie biegła do wiaduktu drogowego na skrzyżowaniu z ulicą Staszica – istniejący wiadukt zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie nowy obiekt inżynierski.
Droga swój bieg kończyć będzie na skrzyżowaniu w formie ronda z drogą krajową nr 11 (ulica 11 Listopada). Będzie to rondo turbinowe, którego specyfika polega na tym, że potoki ruchu pasa zewnętrznego i wewnętrznego nie przecinają się, co zapewnia większe bezpieczeństwo.
Trasa główna obwodnicy będzie miała 1,2 km długości, 7 metrów szerokość, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Na całej długości obwodnicy powstanie ścieżka pieszo-rowerowa o nawierzchni bitumicznej. W ramach inwestycji wykonane zostanie również oświetlenie drogowe i odwodnienie drogi.

Zaprojektuj i wybuduj

– Po naszej stronie jest zaprojektowanie, uzyskanie wszystkich wymaganych prawem decyzji i uzgodnień, a następnie wybudowanie obwodnicy. Przystępujemy już do prac projektowych – mówi Łukasz Ratajczyk, kierownik budowy, Skanska.
Na zaprojektowanie nowej drogi wraz z potrzebnymi uzgodnieniami, uzyskaniem decyzji dotyczącej zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz uzyskaniem innych niezbędnych decyzji administracyjnych wykonawca ma rok. Właściwe prace drogowe ruszą po uprawomocnieniu się ZRIDu, czyli najpóźniej od sierpnia 2017 r. Rozpoczną się od prac rozbiórkowych na ul. Czarnkowskiej, co pozwoli na dojazd do mostu kolejowego na Wełnie, który zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie nowy.
Zakończenie wszystkich prac planowane jest na koniec czerwca 2019 r. Nowo powstałą obwodnicą kierowcy pojadą ok. połowy sierpnia 2019 r., po przeprowadzeniu odbiorów robót i uzyskiwaniu pozwolenia na użytkowanie.
Kontrakt będzie realizowany przy wykorzystaniu technologii 3D. Podczas wykonywania robót ziemnych i podbudów wykonawca będzie korzystać z maszyn wyposażonych w systemy automatycznego sterowania. Wkrótce też opracuje trójwymiarowy model inwestycji, dzięki któremu będzie realizować prace z bardzo dużą precyzją. Przy wykonywaniu robót ziemnych (nasypy, wykopy) użyje 47 tys. ton piasku. Łącznie wbuduje ok. 9,5 tys. ton masy mineralno-asfaltowej.

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...