Ukraina

Po zachodniej stronie Poznania

Bogactwo terenów rekreacyjnych, a także nowa i zadbana infrastruktura społeczna to wielkie zalety osiedli budowanych w podpoznańskich miejscowościach po zachodniej stronie miasta. W połączeniu z doskonale rozwiniętą siecią dróg sprawiają one, że zachodnia strona Poznania staje się atrakcyjną cenowo alternatywą dla mieszkania nawet w samym mieście.
W porównaniu z ościennymi miejscowościami z południa, wschodu i północy zachodnie przedmieścia Poznania prezentują się niezwykle okazale. Takiego dostępu do infrastruktury komunikacyjnej nie ma nawet większość osób mieszkających w stolicy Wielkopolski. Podobnie przedstawia się kwestia potencjału rekreacyjnego. Trzy największe jeziora w sąsiedztwie miasta położone są właśnie po jego zachodniej stronie. Gdy weźmiemy jeszcze pod uwagę infrastrukturę społeczną, która powstała w ostatnich latach przy udziale gminy i wsparciu deweloperów budujących osiedla na tym terenie, otrzymamy pełen obraz korzyści płynących z mieszkania w tym otoczeniu.

Czas to pieniądz

Biorąc pod uwagę, że poznaniacy spędzają w korkach średnio ponad sześć godzin miesięcznie, kwestia sprawnego dojazdu z domu do pracy i z powrotem nabiera coraz większego znaczenia. Stojąc w korku tracimy nie tylko czas, który można by lepiej wykorzystać, ale też pieniądze – poprzez nadmierne zużycie paliwa. Samochodów będzie przybywać z pewnością szybciej niż dróg, więc mieszkań należy szukać w bezpośrednim sąsiedztwie tych węzłów komunikacyjnych, które już istnieją. Doskonałym przykładem takiego miejsca jest Osiedle Księżnej Dąbrówki – położone tuż przy węźle Poznań-Dąbrówka na zachodniej obwodnicy Poznania.
– Bliskość zachodniej obwodnicy Poznania to jedna z najważniejszych zalet osiedli po tej stronie miasta – mówi Agata Olszyńska, dyrektor sprzedaży Nickel Development, poznańskiego dewelopera, który od 2000 roku rozbudowuje inwestycję w podpoznańskiej Dąbrówce. – W porównaniu z miejscowościami położonymi w podobnej odległości od Poznania, a szczególnie tych z północnej strony, Dąbrówka ma świetny dojazd do praktycznie wszystkich części miasta.
Faktycznie dzięki drodze S11 mieszkańcy Dąbrówki mogą wygodnie przemieszczać się z południa na północ Poznania. Krzyżująca się z S11 droga 92 pozwala na swobodny dojazd na północny wschód miasta, a dzięki autostradzie A2 mieszkańcy Dąbrówki w mniej niż pół godziny mogą dojechać nawet na Rataje.
Szczególną zaletą osiedli w Dąbrówce jest bliskość linii kolejowej. Ze stacji Palędzie, do której mieszkańcy Osiedla Księżnej Dąbrówki mają dosłownie kilka kroków, pociąg jedzie do Dworca Głównego w Poznaniu dziewiętnaście minut. Docieramy w ten sposób do centrum miasta o prawie dziesięć minut szybciej niż samochodem. To idealna opcja dla osób, które w pracy nie muszą się przemieszczać po mieście i mogą zostawić swój samochód w domu – pociąg znacząco „przybliża” Dąbrówkę do Poznania.

Wszystko, czego do życia potrzeba

Mieszkańców Dąbrówki może zachęcać do rezygnacji z codziennej jazdy samochodem również to, że mają na miejscu wszystkie niezbędne na co dzień elementy infrastruktury społecznej. Począwszy od ochrony zdrowia, a na edukacji kończąc – wszystko to jest praktycznie w zasięgu spaceru lub kilku minut jazdy autem.
W Dąbrówce funkcjonuje centrum medyczne, w którym przyjmują lekarze rodzinni oraz kilku specjalistów. Zakupy można zrobić w sklepach zlokalizowanych w jednej z dwóch galerii handlowych, bez potrzeby dojeżdżania do centrów handlowych na obrzeżach Poznania.
Dąbrówka dysponuje też dobrą bazą edukacyjną. Do dyspozycji mieszkańców są dwie szkoły podstawowe i dwa przedszkola. Starsze dzieci nie muszą z kolei daleko dojeżdżać do gimnazjum, które znajduje się w sąsiadującym z Dąbrówką Skórzewie. Warto zwrócić uwagę, że to obiekty zbudowane na przestrzeni ostatnich kilku lat. Można zatem powiedzieć, że są nowe – szczególnie w porównaniu z placówkami funkcjonującymi od kilkudziesięciu lat, zarówno w Poznaniu, jak i w ościennych miejscowościach.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Nie da się prawidłowo funkcjonować, jeśli nie zachowujemy równowagi między pracą a wypoczynkiem. Zachodnia strona Poznania to miejsce, które powinno zainteresować szczególnie tych, którym wypoczynek kojarzy się ze świeżym powietrzem i aktywnością fizyczną. Bliskość wody i lasu zdecydowanie zachęca do takiej formy wypoczynku.
Trzy największe z jezior, które znajdziemy w okolicy Poznania są właśnie po jego zachodniej stronie. To jeziora: Kierskie, Niepruszewskie i Lusowskie. Tereny rekreacyjne przylegające do dwóch ostatnich jezior są zarządzane przez niezwykle sprawnie działający Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dopiewie. Poza dobrze utrzymanymi plażami w Niepruszewie, Zborowie i Lusowie dopiewski GOSiR proponuje mieszkańcom gminy również sezonowe atrakcje sportowe.
Szczególną wagę GOSiR Dopiewo przywiązuje do biegaczy i rowerzystów. Z myślą o tych pierwszych wytyczona została w lesie palędzko-zakrzewskim trasa biegowa – pętla o długości 10 km. Przy tej trasie biegający i maszerujący z kijkami znajdą również zewnętrzną siłownię. Jeśli zaś chodzi o rowerzystów, to gmina Dopiewo może pochwalić się odznaczeniem Gminy Przyjaznej Rowerzystom, nadanym przez PTTK.

Bliskość miasta bez jego wad

Zachodnia strona Poznania pozwala zatem cieszyć się bliskością miasta i umożliwia swobodne korzystanie z jego dobrodziejstw. Z drugiej strony pozwala uciec od jego wad, a szczególnie szybkiego tempa miejskiego życia. Domy i osiedla w takich miejscowościach jak Dąbrówka dają swoim mieszkańcom azyl od pośpiechu i pozwalają pracującym w mieście na prawdziwy odpoczynek.

x

Zobasz także

XXX Dni Gminy Komorniki

Już niebawem, w dniach 25-26 maja 2024 roku, na terenie Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie odbędą ...

Poczekalnia na godziny

Wójt Gminy Suchy Las informuje, że poczekalnia na Stacji Kolejowej PKP w Golęczewie, czynna jest ...

Ukwiecone Pobiedziska

Na ulicach Pobiedzisk można ją zauważyć ukwiecone rabaty już dzisiaj. W Rynku zagościł kogut, a ...

Wiosna w Kajaku

Za oknami mamy już oznaki wiosny a tym samym czas na pierwszy w tym sezonie spływ kajakowy organizowany ...

Przebudują dw 187

Przedstawiciele Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka: Przewodniczący Zarządu ZMPZ Marian Szkudlarek i Członek Zarządu ZMPZ Marcin ...