Ukraina

Polskie miasta walczą o lepszą jakość powietrza

Przedstawiciele piętnastu polskich miast spotkali się w Krakowie, aby wypracować wspólne stanowisko w sprawie działań na rzecz poprawy jakości powietrza w metropoliach. Dokument zawierający propozycję zmian w prawie został przekazany władzom państwowym. Poznań reprezentował podczas debaty dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Leszek Kurek.
– W przypadku powietrza nie jesteśmy w stanie zmienić jego stanu od razu. Do tego potrzeba odpowiednich instrumentów prawnych, zaplanowania długofalowych działań i systematycznej pracy. Działając w pojedynkę, Poznań nie osiągnie oczekiwanych efektów – konieczne jest współdziałanie z innymi samorządami. Zmagając się z problemem smogu i zanieczyszczeń w powietrzu, musimy działać zatem razem ramię w ramię, gmina z gminą – zauważa Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
Ostatni raport WHO odnowił dyskusję o zanieczyszczeniu powietrza na terenie państw UE, w tym także Polski. W praktyce główny ciężar uporania się z tym problemem spada na samorządy lokalne. Te zaś nie zostały ustawowo wyposażone w odpowiednie narzędzia do walki o lepszą jakość powietrza.
– Z problemem smogu samodzielnie nie poradzi sobie żadne polskie miasto. Mam nadzieję, że nasza współpraca i przyjęta dziś w Krakowie rezolucja poruszy odpowiednie tryby i będziemy mogli wspólnie, skutecznie zadbać o nasze zdrowie i jakość naszego życia – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który był gospodarzem spotkania.
Podpisany przez samorządowców dokument przedstawia propozycję zmian w prawie, które mają przyczynić się do większej troski o jakość powietrza.
– W ten sposób prosimy tych, którzy tworzą prawo, o to aby podeszli z troską do podniesionych przez nas kwestii. Chcemy, aby gospodarze w poszczególnych miastach, chcący podejmować działania w trosce o lepszą jakość powietrza, mieli do tego narzędzia. Dzisiaj są one bowiem niewystarczające do skali problemu – mówi Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.
Wśród propozycji znalazło się m.in. wprowadzenie minimalnych standardów jakości opału, wysokości emisji dla palenisk, powrót do prac nad specustawą na temat przygotowania i realizacji inwestycji sieci ciepłowniczych czy ograniczenia emisji zanieczyszczeń pochodzących ze źródeł komunikacyjnych.
– Ograniczenia prędkości maksymalnej w wyznaczonych przez władze lokalne strefach czy jednolity system oznakowania samochodów spełniających określone normy emisji spalin, to z pewnością działania, które ograniczą emisję zanieczyszczeń do powietrza – komentuje prezydent Wudarski.
Samorządowcy pochylili się również nad kwestią ograniczania emisji o charakterze wtórnym. Zaproponowano, aby władze lokalne miały możliwość wprowadzenia obowiązku regularnego czyszczenia na mokro chodników przez właścicieli nieruchomości. Ważną kwestią jest również wzmocnienie przepisów – np. na poziomie pozwoleń na budowę – nakładających obowiązek posiadania i stosowania urządzeń czyszczących, które będą zapobiegały nanoszeniu zanieczyszczeń na jezdnie przez samochody obsługujące prace.
– W podpisanej rezolucji mowa także o wyposażeniu służb miejskich w różne narzędzia na rzecz poprawy jakości powietrza. Chodzi o to, aby odpowiednie jednostki mogły np. skontrolować pojazdy w zakresie jakości emitowanych spalin – zauważa prezydent Wudarski.
Pod założeniami podpisali się przedstawiciele miast: Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Bielska-Białej, Nowego Sącza, Nowego Targu, Oświęcimia, Pszczyny, Rybnika, Skawiny, Tarnowa, Wieliczki, Zakopanego i Żywca. Apel tych samorządów przesłany został do prezydenta RP, premiera, ministra środowiska oraz Sejmu RP. Od władz państwowych zależy przełożenie zgłoszonych propozycji na projekty konkretnych ustaw, a następnie ich uchwalenie.

x

Zobasz także

Zielona Góra bez stadionu

Zielonogórski poseł chciałby budowy stadionu na 10 tys. kibiców w Zielonej Górze. Pyta o rządowe ...

Rzeszów buduje aquapark

To jest projekt rozpoczynający w mieście nową erę, z ambitnymi projektami i architekturą na najwyższym ...

Infrastruktura „atomówek”

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa postępowania przetargowe związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku. ...

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...