Ukraina

Rowery miejskie na konferencji „Biurowce w Polsce”

W Hilton Warsaw Hotel trwa największe spotkanie branży biurowej w naszym kraju, „Biurowce w Polsce”. Jednym z gości wydarzenia będzie Tomasz Wojtkiewicz, prezes największego operatora publicznych wypożyczalni rowerów miejskich, firmy Nextbike Polska, obsługującej m.in. warszawski system Veturilo. Kolejna edycja konferencji „Biurowce w Polsce” w dniach 21-22 października odbywa się w Hilton Warsaw Hotel. Wśród prelegentów tego prestiżowego spotkania znajdują się m.in. przedstawiciele rynku biurowego, uznani dziennikarze branżowi, czy analitycy. Jednym z nich jest Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike Polska, która jest krajowym liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów – zarządza systemami w jedenastu miastach (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, czy Białymstoku) z flotą niemal 500 stacji i 6.000 rowerów. Z systemów Nextbike’a korzysta już 650 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, którzy na przestrzeni pięciu lat dokonali prawie 10 milionów wynajmów.
Wykład „Rowery miejskie jako element smart cities” jest próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego zagwarantowanie najemcom i klientom dostępu do istniejącego na terenie miasta systemu rowerów publicznych stało się tak ważnym elementem polityki w branży deweloperskiej, biurowej oraz retail.
To niezwykle istotne z punktu widzenia branży zagadnienie, ponieważ w czasach zbliżającego się kryzysu nadpodaży, niezbędnym staje się bardziej kompleksowe podejście do realizowanych inwestycji, w tym wykreowanie optymalnej przestrzeni publicznej wokół niej.
– Jedną z form realizacji tej potrzeby jest wpisanie inwestycji właśnie w filozofię „smart cities” poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, na przykład zapewnienie klientom dostępu do funkcjonującej na terenie miasta sieci wypożyczalni. Na przestrzeni ostatnich miesięcy to rozwiązanie jest przebojem na rynku biurowym i deweloperskim – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.
Dostęp do ekologicznej i taniej komunikacji postrzegany jest w branży jako znacząca „wartość dodana”. Stąd dostrzegalna tendencja w inwestowaniu zarządców powierzchni biurowych, osiedli mieszkalnych, czy galerii handlowych w tzw. „stacje sponsorskie”. W ramach istniejących sieci wypożyczalni w poszczególnych miastach, Nextbike Polska proponuje potencjalnym sponsorom uruchomienie własnej, firmowej stacji – o jej lokalizacji, nazwie i brandingu decyduje w takim przypadku sam inwestor.
W ostatnim czasie w samej Warszawie punkty wypożyczeń powstały przy kompleksach biurowych Nestlé House, New City, czy The Park Warsaw. Wcześniej swoją cegiełkę do rozwoju miejskiego systemu rowerów dołożyli także Arkadia, Poleczki Business Park, Galeria Mokotów (2 stacje), Galeria Bemowo, IRIS, LOT, Miasteczko Orange, Eurocentrum, Blue City, T-Mobile, Wola Park, Atrium Targówek, Atrium Promenada, Sadyba Best Mall i Spektrum Tower, Central Park Ursynów, Citi oraz Starcom. W stolicy funkcjonują więc już łącznie 22 punkty wypożyczeń.
Stacje sponsorskie nie są jednak wyłącznie częścią specyfiki rynku warszawskiego. We Wrocławiu na taką inwestycję zdecydowały się Arkady Wrocławskie, Sky Tower oraz Vantage Development (przy Promenady Business Park). W Lublinie – Atrium Felicity, Tarasy Zamkowe i Lublin Plaza. W Opolu – Centrum Handlowe Karolinka.

fot. Daria Olzacka dla Nextbike

x

Zobasz także

Zielona Góra bez stadionu

Zielonogórski poseł chciałby budowy stadionu na 10 tys. kibiców w Zielonej Górze. Pyta o rządowe ...

Rzeszów buduje aquapark

To jest projekt rozpoczynający w mieście nową erę, z ambitnymi projektami i architekturą na najwyższym ...

Infrastruktura „atomówek”

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa postępowania przetargowe związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku. ...

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...