Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Srebrna Góra „pęka”

Ubytki mają nawet do 2,5 metra głębokości. „Unikat na skalę europejską” potrzebuje remontu i to natychmiast.Twierdza Srebrna Góra potrzebuje remontu.Powstała w XVIII wieku, udało jej się odeprzeć atak wojsk napoleońskich.

Jednak mury Twierdzy Srebrnogórskiej (woj. dolnośląskie) nie wytrzymują upływu czasu. By zapobiec zawaleniu się części historycznego obiektu niezbędny jest remont. A ten możliwy będzie dzięki dotacji z ministerstwa kultury. – Król pruski myślał, że zrobi jedną budowlę i będzie ona chronić przejścia. Natomiast musiał ją rozciągnąć na prawie 3,5 kilometra. A więc dziś mamy 3,5 kilometra umocnień, które robią niesamowite wrażenie. Mamy fosy o głębokości 20 metrów, mury o grubości 12 metrów, tysiąc pomieszczeń i prawie sto hektarów powierzchni – wylicza Kazimierz Gądek, komendant Twierdzy Srebrna Góra. I dodaje, że obiekt jest „unikatem na skalę europejską”.

Jednak unikat potrzebuje remontu. W jego przeprowadzeniu ma pomóc dofinansowanie z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Ponad milion złotych ma pokryć koszt prac związanych z zabezpieczeniem i stabilizacją tak zwanej Wieży Górnej Donjonu. Jej część od kilkunastu miesięcy jest wyłączona z użytkowania. Wszystko dlatego, że niektóre z ubytków w jej ścianie mają nawet 2,5 metra głębokości. A to grozi zawaleniem. Wojska Napoleona chciały zdobyć twierdzę Srebrnogórska twierdza zgodnie ze swoim obronnym przeznaczeniem została wykorzystana tylko raz. – Było to podczas ataku wojsk napoleońskich w 1807 roku. Pod twierdzę podeszło prawie 2,5 tysiąca żołnierzy, którzy próbowali ją zdobyć. Sądzili, że nie będzie się bronić – opowiada Gądek. I dodaje, że oblężenie poszło nie po myśli armii napoleońskiej. – Komendant nie miał rozkazu poddania twierdzy i bronił jej przez sześć dni – podkreśla mężczyzna. Obiekt nie został zajęty, bo kilka dni później podpisano porozumienie pokojowe. W połowie XIX wieku zrezygnowano z jej wojskowej funkcji. Twierdzę zaczęli odwiedzać pierwsi turyści. Dziś jest ich około 90 tysięcy rocznie. Twierdza znajduje się w Srebrnej Górze: (http://www.tvn24.pl)

x

Zobasz także

Property Forum 2019

Już w najbliższą środę rozpocznie się największe wydarzenie o rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, czyli ...

Drugie życie d.fabryk

W realizacji najbardziej spektakularnych, wielofunkcyjnych inwestycji, opartych na rewitalizacji dawnych obiektów przemysłowych, wybija się dziś ...

Nowe Kolibki nagrodzone

Ogólnopolski konkursu „Budowa roku”, organizowany corocznie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale ...

Dworzec Centralny zabytkiem

Na Dworcu Centralnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie została w czwartek odsłonięta tabliczka – biało-niebieski ...

Olivia Star najwyższa

Olivia Star z najwyższym punktem widokowym w Polsce Północnej ruszyła 18 lipca. System rezerwacyjny został ...