Fotografia wnętrz

Srebrna Góra „pęka”

Ubytki mają nawet do 2,5 metra głębokości. „Unikat na skalę europejską” potrzebuje remontu i to natychmiast.Twierdza Srebrna Góra potrzebuje remontu.Powstała w XVIII wieku, udało jej się odeprzeć atak wojsk napoleońskich.

Jednak mury Twierdzy Srebrnogórskiej (woj. dolnośląskie) nie wytrzymują upływu czasu. By zapobiec zawaleniu się części historycznego obiektu niezbędny jest remont. A ten możliwy będzie dzięki dotacji z ministerstwa kultury. – Król pruski myślał, że zrobi jedną budowlę i będzie ona chronić przejścia. Natomiast musiał ją rozciągnąć na prawie 3,5 kilometra. A więc dziś mamy 3,5 kilometra umocnień, które robią niesamowite wrażenie. Mamy fosy o głębokości 20 metrów, mury o grubości 12 metrów, tysiąc pomieszczeń i prawie sto hektarów powierzchni – wylicza Kazimierz Gądek, komendant Twierdzy Srebrna Góra. I dodaje, że obiekt jest „unikatem na skalę europejską”.

Jednak unikat potrzebuje remontu. W jego przeprowadzeniu ma pomóc dofinansowanie z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Ponad milion złotych ma pokryć koszt prac związanych z zabezpieczeniem i stabilizacją tak zwanej Wieży Górnej Donjonu. Jej część od kilkunastu miesięcy jest wyłączona z użytkowania. Wszystko dlatego, że niektóre z ubytków w jej ścianie mają nawet 2,5 metra głębokości. A to grozi zawaleniem. Wojska Napoleona chciały zdobyć twierdzę Srebrnogórska twierdza zgodnie ze swoim obronnym przeznaczeniem została wykorzystana tylko raz. – Było to podczas ataku wojsk napoleońskich w 1807 roku. Pod twierdzę podeszło prawie 2,5 tysiąca żołnierzy, którzy próbowali ją zdobyć. Sądzili, że nie będzie się bronić – opowiada Gądek. I dodaje, że oblężenie poszło nie po myśli armii napoleońskiej. – Komendant nie miał rozkazu poddania twierdzy i bronił jej przez sześć dni – podkreśla mężczyzna. Obiekt nie został zajęty, bo kilka dni później podpisano porozumienie pokojowe. W połowie XIX wieku zrezygnowano z jej wojskowej funkcji. Twierdzę zaczęli odwiedzać pierwsi turyści. Dziś jest ich około 90 tysięcy rocznie. Twierdza znajduje się w Srebrnej Górze: (http://www.tvn24.pl)

x

Zobasz także

Stolica na niebiesko

Pałac Kultury i Nauki i warszawski most Śląsko-Dąbrowski przez dwie najbliższe noce będą podświetlane na ...

Bydgoski wiadukt na DK nr 5

Zakończyły się prace związane z rozbiórką starego wiaduktu drogowo-kolejowego i budową nowego na wschodniej części ...

Kongres Energetyki Słonecznej

Rozpoczęła się rejestracja na II Kongres Energetyki Słonecznej, który odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia ...

Suszy już nie unikniemy

Naukowcy ostrzegają przed suszą. Kłopoty z wodą mogą pojawić się już wkrótce. Na terenie województwa ...

Odnowią 150 dworców

PKP przygotowują się do realizacji drugiej edycji programu dworcowego, który obejmie 150 lokalizacji, w których ...