Suszy już nie unikniemy

Naukowcy ostrzegają przed suszą. Kłopoty z wodą mogą pojawić się już wkrótce. Na terenie województwa lubelskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego może w najbliższych tygodniach na dużą skalę wystąpić tzw. niżówka hydrogeologiczna. A to oznacza utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę ze studni oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.

Naukowcy współpracujący z Wodami Polskimi przy opracowywaniu pierwszego w Polsce planu przeciwdziałania skutkom suszy przedstawili kilka dni temu dane obrazujące aktualną sytuację wodną w Polsce. Nie są to dane optymistyczne. Co prawda po ostatnich opadach wilgotność gleby na głębokości do 1m w porównaniu z okresem z początku roku uległa poprawie, ale już porównanie stanu uwilgotnienia gleb w porównaniu z normą z tzw. wielolecia (liczoną za okres od 1995 do 2018 lub 2019 roku) pokazuje, że na znacznym obszarze Polski panuje nadal deficyt wody w glebie oraz susza rolnicza.
Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Urósł na 195 metrów

Budowany na warszawskiej Woli Skyliner osiągnął właśnie docelową wysokość 195 metrów wysokości. Inwestycja firmy Kerimpol ...

Modernizm wróci do Chełma

Dobiegają końca prace projektowe dworca w Chełmie. Modernistyczny, przestrzenny, nowoczesny i … skąpany w zieleni ...

Bunkier za złotówkę

Bunkier w Gdyni „do wzięcia”. Właściciele oddadzą go nawet za złotówkę. Dziś bunkier znajduje się ...

Kraków nie kosi traw

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej już ogłosił zawieszenie koszenia trawników z powodu suszy. w zeszłym roku ...

Nieodwracalne straty

Straty przyrodnicze spowodowane pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym są nie do odrobienia, ale na ich ...