Ukraina

W Swarzędzu tylko Agrobex

W Swarzędzu, który często nazywany jest sypialnią Poznania, wybór ofert mieszkaniowych jest w tej chwili znikomy. Można albo skorzystać z dwóch propozycji Agrobexu, realizującego od lat inwestycje w Nowej Wsi, albo zdać się na własne siły. Poznański deweloper-firma Agrobex ruszyła z kolejną inwestycją. Tym razem w rejonie ulic Granicznej i Tysiąclecia powstaje wielorodzinny budynek z prawie 200 mieszkaniami.


W drugim etapie inwestycji na os. Tytusa
Działyńskiego powstanie 200 mieszkań

Realizacja ta to drugi etap inwestycji firmy na osiedlu Tytusa Działyńskiego. Proponowany wielokondygnacyjny budynek powstanie na planie zbliżonym do litery „C”. Został on podzielony na 5 segmentów, które będą oddawane do użytku jeden po drugim. Autorem projektu jest biuro projektowe Panta Rhei. Budowa pierwszego etapu już trwa. Na przyszłych mieszkańców czeka prawie 200 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni od 34 do 138 m kw. i różnych układach pomieszczeń. Dostępne są także atrakcyjne lokale z antresolami. Na parterze zostały zaplanowane powierzchnie handlowo-usługowe. Mieszkania będą oddawane w stanie deweloperskim. Budynek zostanie wyposażony w windy. Agobex zadba również o małą architekturę. Powstanie droga osiedlowa, chodniki czy plac zabaw.
Jak zapewnia inwestor pierwsi mieszkańcy wprowadzą się na koniec czerwca 2009 roku. Natomiast ostatni budynek zostanie ukończony w czerwcu 2010 roku. Ceny mieszkań zależą od powierzchni, kondygnacji i lokalizacji mieszkania w budynku. Najtańszy lokal to koszt 271.552 złotych brutto. Miejsca postojowe na zewnątrz budynku wliczone są w cenę mieszkania.


Przy ul. Grudzińskiego budowane są
domy w konwencji modernistycznej

W Swarzędzu Agrobex prowadzi również pracę przy ulicy Grudzińskiego. Z dala od miejskiego hałasu powstaje kompleks mieszkaniowy składający się z czterech wielorodzinnych budynków. Nowoczesna architektura, utrzymana zostanie w jasnej, ekologicznej kolorystyce i nawiązywać będzie do tradycji modernistycznej. Dla przyszłych mieszkańców przygotowano lokale o powierzchni od około 38 do 146 m.kw. Osoby z większymi wymaganiami powinny zainteresować się lokalami z antresolami. Ich powierzchnia wyniesie od około 90 do 146 m. kw. Realizacja inwestycji została podzielona na kilka etapów. Obecnie trwają pracę przy budowie bloku mieszkalnego (A1) z 54 mieszkaniami.
Zakończenie pierwszego etapu planowane jest na wrzesień 2008. Kolejny budynek (B 1) ma być oddany do użytku w marcu 2009 roku. Jak podkreśla deweloper, niewątpliwym atutem inwestycji jest jej położenie. Kameralne osiedle Grudzińskiego powstanie w pobliżu ważnych ciągów komunikacyjnych. Zapewni to zarówno szybkie połączenie z centrum Poznania (środkami komunikacji miejskiej bądź samochodem), jak i z trasami wylotowymi. W sąsiedztwie inwestycji znajdują się szkoły, przedszkola i żłobki. Powodów do narzekań nie będą mieli miłośnicy aktywnego wypoczynku. W pobliżu znajduje się popularny kompleks basenów „Wodny Raj” oraz rozległe tereny zielone nad jeziorem Swarzędzkim.
Żadnych nowych inwestycji nie prowadzi obecnie Swarzędzka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Osoby chcące zamieszkać pod własnym dachem muszą prowadzić budowy domów we własnym zakresie. Większe tereny pod budownictwo indywidualne wyznaczone są w Zalasewie, Gortatowie Paczkowie i Gruszczynie. Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu stara się budować sukcesywnie na tych obszarach infrastrukturę komunalną.
Budowa kanalizacji sanitarnej w Zalasewie, Paczkowie i Gruszczynie znalazła się w programie Międzygminnego Związku Puszcza Zielonka. Pięć gmin złożyło wniosek o dofinansowanie przez Unię Europejską i oczekuje na decyzję, która ma być podjęta pod koniec listopada. Jest również projekt wraz z pozwoleniem na budowę w Gortatowie. Gmina planuje zacząć ją realizować w przyszłym roku i również zabiega o fundusze unijne z puli na lata 2007-13.
Gmina Swarzędz jest w dużym stopniu zwodociągowana. Na terenach przeznaczonych pod nowe budownictwo wodociągi będą sukcesywnie wykonywane. W Gruszczynie zamierzenia dotyczą przyszłego roku.
Na odbiór oczekuje oświetlenie w Zalasewie w ul. Agrestowej, Orzechowej i Raviolego. W 60 proc. jest ono wybudowane w północnej części os. Europejskiego, zaś dla części południowej gmina przygotowuje dokumentację. Z kolei w Paczkowie częściowo zelektryfikowana jest jego część południowa i trwa projektowanie dla części północnej. Projektowane jest również oświetlenie dla Gruszczyna w rejonie ul. Katarzyńskiej.
Dopiero w przyszłości, gdy wykonane będzie uzbrojenie podziemne, gmina zajmie się drogami. W osiedlach, gdzie tego uzbrojenia na razie brakuje, drogi są tylko utwardzane.
Działki na obszarach wyznaczonych pod indywidualne budownictwo mieszkaniowe są wyłącznie własnością prywatną. Ich ceny oscylują na poziomie 150-200 zł/m kw. Gmina nie dysponuje obecnie żadną ofertą działek budowlanych dla indywidualnych inwestorów.

x

Zobasz także

XXX Dni Gminy Komorniki

Już niebawem, w dniach 25-26 maja 2024 roku, na terenie Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie odbędą ...

Poczekalnia na godziny

Wójt Gminy Suchy Las informuje, że poczekalnia na Stacji Kolejowej PKP w Golęczewie, czynna jest ...

Ukwiecone Pobiedziska

Na ulicach Pobiedzisk można ją zauważyć ukwiecone rabaty już dzisiaj. W Rynku zagościł kogut, a ...

Wiosna w Kajaku

Za oknami mamy już oznaki wiosny a tym samym czas na pierwszy w tym sezonie spływ kajakowy organizowany ...

Przebudują dw 187

Przedstawiciele Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka: Przewodniczący Zarządu ZMPZ Marian Szkudlarek i Członek Zarządu ZMPZ Marcin ...