Ukraina

Zamek w Puszczy Noteckiej

Kto bogatemu zabroni? To pierwsze, co nasuwa się na myśl, gdy patrzymy na zdjęcia lotnicze inwestycji w Puszczy Noteckiej.

Widać na nich wyraźnie, że ktoś buduje sobie… zamek na jednym z jezior. Zdjęcia budowanego zamku pojawiają się w sieci od kilkunastu miesięcy. Początkowo nie wzbudzały wielkiego zainteresowania. Wszystko zmieniło się w piątek 6 lipca. To wtedy na Wykopie pojawiają się nowe zdjęcia – pokazują bryłę ceglanego zamku zlokalizowanego na częściowo sztucznie utworzonej wyspie. Pierwsza myśl? To nie może być prawda. To fotomontaż.

Dzięki rządowemu portalowi można ustalić numery działek, na których działka jest stawiana, co powoli prowadzi do kolejnych dokumentów. Inwestycją interesują się nie tylko dziennikarze, ale i aktywiści Miasto Jest Nasze. Podają krążącą w sieci opinię, że zdaniem mieszkańców za finansowaniem zamku stoi Sebastian Kulczyk, choć od razu zastrzegają, że to informacja mało wiarygodna. W końcu każda tajemnica inwestycja w Wielkopolsce automatycznie wiązana jest z rodzeństwem.

Informacje ujęte w obwieszczeniach burmistrza Obornik czy dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu potwierdzają, że Kulczykowie nie mają nic wspólnego z budowanym na jeziorze zamkiem. Jako wnioskodawca wskazywana jest poznańska spółka D.J.T. Stoją za nią dwie osoby – Dymitr i Tymoteusz Paweł Nowakowie. Obaj mają w firmie udziały warte po 1,9 mln zł.

Być może to zbieżność nazwisk, ale Michał Paweł Nowak to twórca odzieżowej marki Solar, który w 2013 r. wycofał się z przedsięwzięcia. W tym samym roku z Rady Nadzorczej wycofał się jego syn Dymitr, który deklarował chęć poświęcenia się karierze architekta. Zgodnie z danymi dostępnymi w sieci Dymitr urodził się w 1989 r., a Paweł w 1993 r.

Zbieżność dat także może potwierdzać domysły, że to rodzina twórcy Solara stoi za inwestycją w Puszczy Noteckiej. Choć plan zagospodarowania przestrzennego zmieniono w 2011 r., to kluczowe

Firma D.J.T. na swojej stronie internetowej chwali się, że jest działającym od 2002 r. na rynku rodzinnym przedsięwzięciem. „Prowadzimy działalność inwestycyjną na rynku nieruchomości mieszkaniowych, biurowych i magazynowych. Stawiamy szczególny nacisk na długoterminowe, niekonwencjonalne inwestycje mieszkaniowe” – czytamy. Faktycznie, budowa zamku odbiega od tradycyjnych inwestycji deweloperskich.

W 2015 r. publikowany jest raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko na potrzeby RDOŚ w Poznaniu – w końcu zamek miał powstać w obszarze chronionym Natura 2000. Autorzy dokumentu przesłanego Regionalnej Dyrekcji zapewnili, że nie ma żadnych przeciwwskazań dla budowy, nie zniszczy ona ekosystemu. Dokument daje obraz tego, co zobaczymy po zakończeniu inwestycji.

Otóż „budynek stanowić będzie formę piętrzącej się bryły zwieńczonej dominantą, z 15 kondycjami, w tym 14 nadziemnymi oraz jedną podziemną”. „Smukła dominanta” to wieża, która w najwyższym punkcie sięgnie 47,96 m. Pozostała część budynku w przeważającej części nie przekroczy 15 m. Podanie jego wysokości jest o tyle trudne, że jego bryła nie będzie zwarta – „na szerokiej bazie dolnej kondygnacji zaprojektowano zestaw brył piętrzących się w górę i stopniowo wytracających wysokość”. Całość zamknie się w „kompozycji mniejszych form”.

By zachować charakter zamku, inwestor postanowił, że okna będą niewielkie. „W większości są to małe okna o powierzchni przeszklenia nie przekraczającej 1,5 m2” – składać się na nie będą małe tafle o wymiarach 30×40 i 30×50 cm.

Zgodnie z deklaracją z raportu na stałe w budynku mieszkać ma 97 osób i 10 osób obsługi. Zamek zostanie podzielony na 46 mieszkań. Ci, którzy zamieszkają na wyspie o długości około 200 m i szerokości około 50 m będą mieli do dyspozycji własną kotłownię i oczyszczalnię ścieków.

Dokument, w którym znalazł się opis inwestycji został przygotowany na polecenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Jest opatrzony datą styczeń 2015 r. Jednym z autorów, który złożył podpis pod dokumentem jest prof. dr hab. Piotr Tryjanowski. Na co dzień wykłada na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W sobotę 7 lipca na Twitterze przyznał, że zna inwestora i podtrzymuje swoje zdanie o tym, że budowa w Stobnicy nie wpłynie negatywnie na środowisko, ale ostateczna decyzja pozostaje w gestii RDOŚ. Wpis potwierdza łatwą do znalezienia w sieci informację, że Piotr Tryjanowski zasiada w radzie nadzorczej fundacji Fauna Polski razem ze wspomnianym już Pawłem Michałem Nowakiem.

Co ciekawe, w Biuletynie Informacji Publicznej starostwa Oborniki nie ma obwieszczenia o wydaniu zgody na budowę. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że jest datowana na 2012 lub 2013 r. i nie mam jej w publicznych rejestrach, bo wówczas taki obowiązek nie istniał. Poprosiliśmy także RDOŚ o udostępnienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest niezbędna przy realizacji tego typu inwestycji.

Źródło: money.pl Fot. maps.google.com

OŚWIADCZENIE INWESTORA

W ciągu kilku dni inwestycja w Puszczy Noteckiej zdążyła rozbudzić wyobraźnię internautów. Money.pl otrzymał oficjalne potwierdzenie, że inwestorem – powstającego od kilkunastu miesięcy zamku – jest poznańska spółka D.J.T.

Budowa zamku w Puszczy Noteckiej na terenie objętym ochroną Natura 2000 – ten projekt musiał wcześniej czy później przyciągnąć uwagę. W końcu za sprawą internautów zrzeszonych na portalu Wykop.pl zaczął żyć swoim życiem. Ze strzępków informacji, przy milczeniu wskazanego w jawnych dokumentach inwestora, niektórzy próbowali wyciągnąć informację o skali inwestycji. Ostatecznie okazało się, że – jak informował m.in. money.pl – za budowę stylizowanego na średniowieczny zamek budynku odpowiedzialna jest spółka D.J.T, za którą stoi dwóch dwudziestolatków.

„Spółka D.J.T. jest inwestorem inwestycji w Stobnicy. Dodam, iż D.J.T. otrzymała w połowie roku 2015 pozwolenie na budowę obiektu: >>Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego, budynku gospodarczego wraz z infrastrukturą techniczną<<. Jest to normalna inwestycja deweloperska tyle, że o specyficznej architekturze. Budynek w swym charakterze nawiązuje do średniowiecznych zamków otoczonych fosą” – poinformował money.pl w przesłanym oświadczeniu prezes spółki Dymitr Nowak.

Za money.pl

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...