Ładowarki emu.energy

Zmiany w 17. gminach

Wszystko wskazuje na to, że większość dotychczasowych wójtów i burmistrzów zachowa swoje stanowiska. Nowe twarze na pewno pojawią się za to w Pobiedziskach, Kórniku, Mosinie, Buku i Czerwonaku.

Ciekawa była zwłaszcza rywalizacja w dwóch ostatnich gminach. W Buku Paweł Adam zdobył 50,31 proc. głosów. Z kolei w Czerwonaku początkowo wydawało się, że obecny wójt Jacek Sommerfeld będzie walczył o reelekcję w II turze. Ostatecznie niewielką liczbą głosów Marcin Wojtkowiak przekroczył próg 50 procent w pierwszej turze i to on zostanie nowym wójtem. Druga tura będzie musiała się odbyć w Mosinie i Kórniku, gdzie już teraz wiadomo, że również pojawią się nowi włodarze. W pierwszej z tych miejscowości o fotel burmistrza powalczą Przemysław Mieloch i Robert Borkiewicz. Z kolei w Kórniku zmierzą się ze sobą Przemysław Pacholski oraz Magdalena Kosakowska.

Rekord Jana Grabkowskiego

Na 99 proc. nie będzie też zmiany na stanowisku starosty poznańskiego. Jan Grabkowski uzyskał znakomity indywidualny wynik, zdobywając ponad 5 tys. głosów. To wynik lepszy o ok. 2 tys. niż w 2014 r.

starosta Jan Grabkowski
– Bardzo dziękuję wszystkim wyborcom za zaufanie. Przez tyle lat wiele w powiecie zmieniło się na lepsze. Przed nami kolejne pięć lat ciężkiej pracy – mówi starosta.Powiat poznański tworzy 17 gmin, gdzie mieszka ok. 400 tys. osób.

W Buku już dawno rezygnację dotychczasowy ogłosił włodarz Stanisław Filipiak. W szranki o miano jego następcy stanęła trójka kandydatów. Najlepszy okazał się Paweł Adam z KWW Pawła Adama, który uzyskał 50,31 proc. głosów. W pokonanym polu pozostali Andrzej Jankowski (KWW Dobry Buk, 37,96 proc.) i Agnieszka Bednarek (KWW Wystarczy Chcieć, 11,73 proc.).  KWW Pawła Adama zdobył również 7 mandatów w wyborach do rady gminy. Znalazły się w niej również KWW Dobry Buk (4), KWW Wystarczy Chcieć (2), KWW Dudkiewicz Wojciech (1) oraz KWW Tomasz Giełda (1). Frekwencja w Buku wyniosła 62,59 proc.
Swarzędz Nieoficjalne wyniki podaje Telewizja STK. Ubiegający się o reelekcję Marian Szkudlarek (KWW Mariana Szkudlarka) wygrał w 23 z 24 obwodów, uzyskując 61,88 proc. głosów. Kolejne miejsce zajęli Bożena Szydłowska (Koalicja Obywatelska, 15,15 proc.), Anna Tomicka (KWW, Anny Tomickiej 11,68 proc.) i Witold Garstka (PIS, 11,29 proc.).Na razie nie jest znany podział mandatów w wyborach do rady gminy. Frekwencja w Swarzędzu wyniosła ok. 60 proc.
Bartosz Derech po raz czwarty został wybrany na wójta gminy Rokietnica.Reprezentant KWW Bartosza Derecha zdobył 71.2 proc. głosów i pokonał jedynego kandydata, Adama Piocha z KWW Działajmy Razem.Komitet wójta zdobył również 12 z 15 mandatów w radzie gminy. Pozostałe przypadły KWW Działajmy Razem (2) oraz KWW Agnieszki Kram (1).  Frekwencja w Rokietnicy wyniosła 63,55 proc
Zmiana władzy nastąpiła w Pobiedziskach .Wygrał Ireneusz Antkowiak pełniący m.in. funkcję wiceburmistrza. Uzyskał on poparcie na poziomie 57,59 proc. i pokonał do tej pory rządzącą gminą Dorotę Nowacką.
WW Irenusza Antkowiaka zdobył także 9 z 15 mandatów w radzie gminy. Swoich reprezentantów w tym organie mieć będą również KWW My Mieszkańcy (3), KW Twoja Ziemia Pobiedziska (1), KWW Krzysztofa Krazue (1) oraz KWW Wojciecha Radeckiego (1).Frekwencja w gminie Pobiedziska wyniosła 61,41 proc

Od 2006 roku wójtem w Tarnowie Podgórnymy jest Tadeusz Czajka i tak samo będzie przynajmniej przez 5 kolejnych lat. Kandydat KWW Partnerstwo i Gospodarność uzyskał 73,2 proc. głosów i zapewnił sobie zwycięstwo już w pierwszej turze.  W wyborach udział wzięli również Natalia Wudarska (KWW Mój Dom, 18 proc.) i Mateusz Borowski z PiS (8,8 proc.).
Komitet wójta uzyskał ponadto 10 z 21 mandatów w radzie gminy. Znaleźli się niej również reprezentanci KWW Aktywni dla gminy (6), KWW Mój Dom (4) oraz PiS (1). Tarnowo Podgórne zanotowało frekwencję na poziomie 66,73
Ubiegający się o reelekcję w Dopiewie kandydat KWW Adriana Napierały otrzymał 78,23 proc. głosów. Pokonał Violettę Adamowicz (KWW Jesteśmy na Tak!, 13,27 proc.) i Jacka Ostaszewskiego z PiS (8,5 proc.).Komitet wójta zwyciężył również w wyborach do rady gminy, zdobywając 18 z 21 mandatów. Pozostałe przypadły w udziale KWW Jesteśmy na Tak!. Swoich reprezentantów w tym organie nie będzie mieć PiS. Frekwencja w gminie Dopiewo wyniosła 63,46 proc
Nie było niespodzianek w Kostrzynie O urząd burmistrza starał się tam tylko dotychczas pełniący tę funkcję Szymon Matysek. 92,36 proc. obywateli gminy w głosowaniu poparło jego kandydaturę, co zapewniło mu kolejną, 5-letnią kadencję. Sukces odniósł także jego komitet Nowe Oblicze Gminy, który zdobył 13 z 15 mandatów radnych. Po jednym reprezentancie w radzie gminy będą mieć KWW marek Kowalski i KWW Samorządne Siekierki.
Frekwencja w gminie Kostrzyn wyniosła 60,22 proc.

Reelekcja Małgorzaty  Machalskiej w Luboniu Kandydatka KWW forum Obywatelskie Luboń zdobyła 70,09 proc. głosów. W pokonanym polu pozostali Monika Nawrot (KWW Koalicja Mieszkańców Lubonia, 22,59 proc.) oraz Robert Ostafiński-Bodler (KWW Robert Ostafiński-Bodler, 7,32 proc.).  W wyborach do rady miasta zwyciężył KWW forum Obywatelskie Luboń. 52,14 proc. głosów dało 13 z 21 mandatów. 8 reprezentantów będzie miał KWW Koalicja Mieszkańców Lubonia. Poza radą znalazły się komitety PiS i Roberta Ostafińskiego-Bodlera.

x

Zobasz także

Poznań Panattoni x3

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, nie zwalnia tempa w Wielkopolsce. W okolicy ...

45. lat Muzeum Fiedlera

Muzeum Fiedlera świętuje w tym roku swoje 45. urodziny. – Z tej okazji zapraszamy 29 ...

Kurtyny wodne w Swarzędzu

W związku z upałami decyzją burmistrza Swarzędza Mariana Szkudlarka, swarzędzcy strażacy uruchomili kurtyny wodne. Ze ...

Debata o stanie miasta

Miasto udostępniło już najnowszy raport o stanie miasta. Mieszkańcy Poznania będą mogli zabrać głos w ...

Pomóż wybrać ławnika

Rada Miasta Poznania i rady samorządów lokalnych przeprowadzają wybory ławników do sądów powszechnych na lata ...