Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Żywa, zielona ściana

Posejdon jest uznawany za jeden z najbardziej proekologicznych obiektów w Polsce. Zasłużył sobie na to miano przede wszystkim dzięki zastosowaniu wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych redukujących o 76 rpco. emisję CO2 do atmosfery. To także największy realizowany obecnie w kraju obiekt o niskim zużyciu energii (NZEB – Nearly-Zero Emission Building).
Jest jednak coś, co dodatkowo wyróżnia Posejdon na tle konkurencyjnych obiektów i co udowadnia, że szeroko pojęty biznes i ekologia mogą iść ze sobą w parze. To największa w Polsce zewnętrzna, zrealizowana w jednej płaszczyźnie żywa ściana o powierzchni 150 mkw. zlokalizowana w obrębie ogólnodostępnego patio w części biurowej kompleksu. Ta zielona ściana została zrealizowana przez firmę Hadart Polska. Za bazę posłużył system modułowy Fytotextile firmy Terapia Urbana, który jest wodoszczelny, trudnozapalny i zapewnia roślinom właściwe warunki wegetacji.

W specjalnych kieszonkach zasadzono łącznie ok. 6500 roślin (ponad 43 rośliny na mkw.), w tym gatunki zimozielone – runianki japońskie, barwinki, czyśćce wełniste, floksy, paprocie, bergenie, turzyce, liriope; gatunki częściowo zimozielone – kosmatki, bodziszki, a także gatunki kwitnące – dzwonki, żurawki, iglice i jasnoty. Gatunki roślin dobrano w oparciu o przeprowadzoną analizę ekspozycji ściany względem światła słonecznego oraz wędrówki słońca i cienia w ciągu dnia.

Żywa ściana jest wyposażona w automatyczny system nawadniania, który jest wspomagany przez czujniki temperatury, nasłonecznienia i wilgotności podłoża. Do podlewania roślin będzie wykorzystywana woda deszczowa magazynowana na bieżąco w specjalnym zbiorniku retencyjnym.

Inwestor jest przekonany, że ta zielona ściana będzie stanowić jedną z atrakcji Posejdona, dzięki czemu ogólnodostępne patio, w którym się znajduje, stanie się ulubionym miejscem spotkań szczecinian i odwiedzających nasze miasto turystów.

x

Zobasz także

Airport City Gdańsk

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał w czwartek umowę z Hochtief Polska na budowę ...

Zbudują hotel na molo

Spółka Adler-Schiffe, dzierżawca mola w Międzyzdrojach wraz z nowym inwestorem ma nowe plany na zagospodarowanie ...

Tunel na wyspę Wolin

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała plac budowy tunelu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) wykonawcy – ...

Antysmogowy chodnik

W Krakowie przy ul. Pawiej powstaje pierwszy antysmogowy chodnik. Dzięki specjalnej mieszance betonu, z której ...

Cztery odsłony Kory

Mural Kory. Na jesień okryły go brązowe liście. Kora była jedną z najbardziej znanych i ...