Fotografia wnętrz

Żywa, zielona ściana

Posejdon jest uznawany za jeden z najbardziej proekologicznych obiektów w Polsce. Zasłużył sobie na to miano przede wszystkim dzięki zastosowaniu wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych redukujących o 76 rpco. emisję CO2 do atmosfery. To także największy realizowany obecnie w kraju obiekt o niskim zużyciu energii (NZEB – Nearly-Zero Emission Building).
Jest jednak coś, co dodatkowo wyróżnia Posejdon na tle konkurencyjnych obiektów i co udowadnia, że szeroko pojęty biznes i ekologia mogą iść ze sobą w parze. To największa w Polsce zewnętrzna, zrealizowana w jednej płaszczyźnie żywa ściana o powierzchni 150 mkw. zlokalizowana w obrębie ogólnodostępnego patio w części biurowej kompleksu. Ta zielona ściana została zrealizowana przez firmę Hadart Polska. Za bazę posłużył system modułowy Fytotextile firmy Terapia Urbana, który jest wodoszczelny, trudnozapalny i zapewnia roślinom właściwe warunki wegetacji.

W specjalnych kieszonkach zasadzono łącznie ok. 6500 roślin (ponad 43 rośliny na mkw.), w tym gatunki zimozielone – runianki japońskie, barwinki, czyśćce wełniste, floksy, paprocie, bergenie, turzyce, liriope; gatunki częściowo zimozielone – kosmatki, bodziszki, a także gatunki kwitnące – dzwonki, żurawki, iglice i jasnoty. Gatunki roślin dobrano w oparciu o przeprowadzoną analizę ekspozycji ściany względem światła słonecznego oraz wędrówki słońca i cienia w ciągu dnia.

Żywa ściana jest wyposażona w automatyczny system nawadniania, który jest wspomagany przez czujniki temperatury, nasłonecznienia i wilgotności podłoża. Do podlewania roślin będzie wykorzystywana woda deszczowa magazynowana na bieżąco w specjalnym zbiorniku retencyjnym.

Inwestor jest przekonany, że ta zielona ściana będzie stanowić jedną z atrakcji Posejdona, dzięki czemu ogólnodostępne patio, w którym się znajduje, stanie się ulubionym miejscem spotkań szczecinian i odwiedzających nasze miasto turystów.

x

Zobasz także

Stolica na niebiesko

Pałac Kultury i Nauki i warszawski most Śląsko-Dąbrowski przez dwie najbliższe noce będą podświetlane na ...

Bydgoski wiadukt na DK nr 5

Zakończyły się prace związane z rozbiórką starego wiaduktu drogowo-kolejowego i budową nowego na wschodniej części ...

Kongres Energetyki Słonecznej

Rozpoczęła się rejestracja na II Kongres Energetyki Słonecznej, który odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia ...

Suszy już nie unikniemy

Naukowcy ostrzegają przed suszą. Kłopoty z wodą mogą pojawić się już wkrótce. Na terenie województwa ...

Odnowią 150 dworców

PKP przygotowują się do realizacji drugiej edycji programu dworcowego, który obejmie 150 lokalizacji, w których ...