Bolechowo 750×200 – maj 2017

138 mln zł zaległego czynszu

Prawie 138 mln zł niezapłaconego czynszu miały firmy i osoby prywatne na koniec sierpnia tego roku. Długi Polaków gwałtownie wzrosły.

Rekordzista ma aż 68 mln zł zobowiązań . To wzrost w ciągu 5 miesięcy o ponad 2 mln zł

Jak poinformowało Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor), choć łączna liczba dłużników czynszowych od marca do sierpnia br. spadła, to kwota zaległości wrosła. Według Biura stało się to za sprawą przedsiębiorców „oszczędzających” na opłatach za lokal – ich długi zwiększyły się w tym czasie o 10 proc. Obecnie liczba dłużników wpisanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe do BIG InfoMonitora to łącznie 9,69 tys. osób i firm. Suma ich zaległości wynosi ponad 137,84 mln zł.
Najwięcej (25,3 proc.) zadłużenia przypada na Mazowsze. Następne jest województwo warmińsko-mazurskie z prawie 17-proc. udziałem. Sporą część zadłużenia zgromadziły też firmy i mieszkańcy z woj. kujawsko-pomorskiego (ponad 12 proc.) oraz dolnośląskiego (ponad 10 proc.). Wśród miast dominują: Warszawa – 29,41 mln zł zaległości, Elbląg – 19,89 mln zł, Bydgoszcz – 15,59 mln zł i Legnica – 10,99 mln zł. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Zielona Góra – 3,53 mln zł, Poznań – 2,52 mln zł, Pabianice – 2,30 mln zł oraz Chełm – 2,24 mln zł.

Jak wyliczono, kwota długów nie idzie w parze z liczbą dłużników. Najwięcej jest ich w województwie kujawsko-pomorskim (prawie 2,8 tys.). Na Mazowszu liczba zalegających z tymi opłatami nie przekracza 1,4 tys. Problem nieopłaconego czynszu najmniej widoczny jest w Opolskiem i w Świętokrzyskiem.
Hierarchia płatności
Najpierw raty kredytów hipotecznych, następnie konsumpcyjnych, potem rachunki za prąd i gaz, które mogą odciąć, a następnie za telefon, który mogą zablokować – tak wygląda hierarchia płatności konsumentów. Przedsiębiorcy natomiast w pierwszej kolejności opłacają pensje pracownikom, ZUS, podatki, raty kredytów i leasingowe, a dopiero później czynsz.
Jak powiedział PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, konsekwencje opóźniania płatności za czynsz są dla dłużników mało dotkliwe i dlatego łatwo jest przekładać je na później. – Zarządzający lokalami najczęściej decydują się na telefon czy wysłanie wezwania do zapłaty. Dopiero gdy zadłużenie jest dramatycznie wysokie, rozpoczynają proces sądowy i w konsekwencji podejmują próby eksmisji, co jest czasochłonne i kosztowne – wyjaśnił.
Według BIG czynszu najczęściej nie płacą osoby w wieku 45-64 lat. Stanowią one ponad 45 proc. wszystkich dłużników. Jak zaznaczyło biuro, skutecznym narzędziem ściągania zaległości jest wysyłka wezwań do zapłaty zapowiadających wpis do Rejestru Dłużników. „Do bazy zaglądają bowiem banki, firmy telekomunikacyjne, operatorzy telewizji kablowej, internetu czy firmy pożyczkowe, sprawdzając rzetelność swojego potencjalnego klienta. Obecność w takim rejestrze komplikuje życie dłużnika, dlatego bardzo wielu lokatorów reaguje na wezwanie i spłaca dług” – podkreślono.
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników. Do rejestru trafiają osoby, które zalegają z płatnością w wysokości minimum 200 zł, a jej opóźnienie sięga co najmniej 30 dni. PAP

x

Zobasz także

Monciak jest najdroższy

Warszawa została zdeklasowana. Na rynku małych mieszkań króluje teraz Trójmiasto. Gdańskie kawalerki cenami biją te ...

Ceny metra kw. w górę?

Dynamika cen na rynku nieruchomości w Polsce jest coraz wyższa. Jak wynika z raportów NBP ...

Wyższe czynsze komunalne

Od kwietnia lokatorzy mieszkań komunalnych będą musieli ujawniać dochody, ryzykując jednocześnie podwyżkę opłat za mieszkanie. ...

Program Mieszkań Plus

Analizujemy blisko 200 inwestycji na gruntach samorządowych w ramach rządowego programu Mieszkanie plus – powiedział ...

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Co rynkowi mieszkaniowemu przyniesie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny? Jak projekt nowelizacji przepisów dotyczących finansowania inwestycji oceniają ...