Ukraina

5 zmian nazw ulic

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wydał 4 zarządzenia zastępcze w sprawie nadania nowych

nazw ulic w Opalenicy, Krzywiniu, Nowych Skalmierzycach i Kąkolewie. Nazwy zmienione zostały na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Dotychczasowe ulice 25 stycznia w Nowych Skalmierzycach i 26 stycznia w Opalenicy nawiązywały do dat wkroczenia do tych miejscowości Armii Czerwonej. Nawiązując do dotychczasowego zagospodarowania terenu, czyli bliskości skweru poświęconego papieżowi w Nowych Skalmierzycach i sąsiedztwu parafii w Opalenicy – obu ulicom nadane zostało imię Jana Pawła II.

Wojewoda wielkopolski nadał jednej z ulic w Kąkolewie (do tej pory 28 stycznia) imię podporucznika Wacława Andrzejewskiego. Andrzejewski, były oficer armii niemieckiej, czynnie uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. Ochotniczo wstąpił w szeregi powstańcze i organizował ochotniczą kompanię w Kopaszewie, którą podczas powstania dowodził. Brał udział w walkach w powiecie leszczyńskim. Po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego został napadnięty i zabity w latach Kąkolewskich przez niemieckie oddziały straży granicznej.

W Krzywiniu ulicę swego imienia otrzyma Mieczysław Galica. Mieszkaniec podkrzywińskiego Bielewa był żołnierzem Armii Krajowej, wcześniej walczył podczas operacji nadgranicznych, brał udział w działaniach ruchu oporu na terenie Podhala. Pod pseudonimem „Żak” otrzymał przydział do Inspektoratu AK Nowy Sącz, gdzie działał do 1942 roku. Następnie został przeniesiony do Mińska Mazowieckiego, gdzie z żoną i córką mieszkał do końca wojny. Po wojnie został jednym z inicjatorów powołania Gminnej Spółdzielni w Krzywiniu. Prześladowany i przesłuchiwany po tym, jak w 1948 roku ujawnił się jako były żołnierz AK, zmarł na skutek obrażeń odniesionych podczas aresztowania w 1950 roku przez Urząd Bezpieczeństwa z Kościana. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Armii Krajowej.

Nazwy ulic ustalone zostały przez powołany przez wojewodę wielkopolskiego w lipcu ubiegłego roku zespół, który zweryfikował wszystkie nazwy ulic w Wielkopolsce. Zarządzenie zastępcze wojewody wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Nowa nazwa ulicy w Pniewach

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wydał zarządzenie zastępcze w sprawie nadania ulicy 25 Stycznia położonej w mieście Pniewy nazwy Kościerska. Nazwa ulicy zmieniona została na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Nazwa „Kościerska” wywodzi się od gminy Kościerzyna w województwie pomorskim, z którą gmina Pniewy podpisała „umowę partnerską” w 2015 roku. Wojewoda wielkopolski w lipcu br. powołał zespół, który zweryfikował wszystkie nazwy ulic w Wielkopolsce. Zarządzenie zastępcze wojewody wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...