Ukraina

50 milionów euro na ekologię

50 milionów euro – to wysokość unijnego dofinansowania m.in. na rekultywację terenów powojskowych oraz zdegradowanych przez przemysł i górnictwo. Ministerstwo Środowiska ogłosiło kolejny konkurs z Programu Infrastruktura i Środowisko. POIiŚ to najważniejsze źródło finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce. Wnioski można składać od 28 listopada 2011 r. do 16 stycznia 2012 r. do: Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To instytucje, które zajmują się m.in. obsługą aplikacji, które składają instytucje sięgające po unijne pieniądze na projekty z gospodarki wodno-ściekowej oraz odpadowej. Do ich zadań należy m.in. przekazywanie środków unijnych, rozliczanie i nadzorowanie realizacji inwestycji oraz udzielanie niskooprocentowanych pożyczek.
Unijne dotacje są udzielane tylko wtedy, gdy wnioskodawca posiada tzw. wkład własny. I tu z pomocą przychodzą krajowe fundusze ochrony środowiska. Bez tych krajowych pieniędzy nie byłoby mowy o europejskich dotacjach. Krajowe fundusze zawarły łącznie 213 umów na zadania z gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej. Całkowity koszt projektów wdrażanych przez fundusze w ramach POIiŚ wynosi ponad 26 miliardów złotych.
Ogłoszenie o konkursie dotyczy naboru wniosków o dofinansowanie projektów z Programu Infrastruktura i Środowisko z działów: Gospodarka odpadami i ochrony powierzchni ziemi oraz Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich.
Wzory dokumentów oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska (www.mos.gov.pl). Poziom współfinansowania projektów to maksymalnie 85 procent wartości wydatków kwalifikowanych projektu. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, wojewodowie, Lasy Państwowe i wojsko.
Środki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 27,9 miliardów euro – największa kwota pośród programów realizowanych kiedykolwiek w Unii Europejskiej, służąca rozwojowi infrastruktury, budowie dróg, kolei, mostów i kanalizacji, jak również obiektów nauki czy urządzeń sportowych. Prawie 5 miliardów euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. POIiŚ jest realizowany w Polsce od roku 2007 i potrwa do 2013 r.
System finansowania ochrony środowiska w Polsce:
• Finansowanie ochrony środowiska w Polsce w znaczącym stopniu realizowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
• To odrębne instytucje, które tworzą spójny system funkcjonujący już od blisko 20 lat.
• Inwestycje o zasięgu ogólnopolskim i ponadregionalnym finansowane są w ramach środków NFOŚiGW. Natomiast te, o znaczeniu regionalnym finansowo wspierają fundusze wojewódzkie.

x

Zobasz także

Zielona Góra bez stadionu

Zielonogórski poseł chciałby budowy stadionu na 10 tys. kibiców w Zielonej Górze. Pyta o rządowe ...

Rzeszów buduje aquapark

To jest projekt rozpoczynający w mieście nową erę, z ambitnymi projektami i architekturą na najwyższym ...

Infrastruktura „atomówek”

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa postępowania przetargowe związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku. ...

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...