Finansowanie pomostowe

9.lat dopłat do M+

Na wtorkowym (20 marca) posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa zakończono prace nad projektem ustawy o dopłatach

do czynszu w nowo budowanych mieszkaniach – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W 2019 roku na ten cel ma być przeznaczone 200 mln zł. W ciągu 20 miesięcy ma się rozpocząć budowa 10 tys. mieszkań w programie Mieszkanie plus. Jak poinformowało biuro prasowe, projekt zostanie jeszcze dopracowany przez MIiR, a następnie trafi do konsultacji publicznych.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, oświadczył,ze dopłaty będą skierowane do najemców nowych inwestycji mieszkaniowych. – Do nowych mieszkań w ramach Mieszkania plus, ale jeżeli te mieszkania będą realizowane w spółdzielni mieszkaniowej, czy też w TBS-ach, to także będą przyznawane dopłaty – powiedział Soboń. – Wszystkie nowe inwestycje w mieszkania czynszowe będą objęte dopłatami dla najemców – doprecyzował Soboń. Wyjaśnił, że dopłaty będą wpływać na rachunek wynajmującego i będą pomniejszać czynsz. Dodał, że najemcy będą podlegali pewnym kryteriom, ale nie będą to kryteria socjalne. Zaznaczył, że „są na tyle wysokie, że wśród beneficjentów będzie duża część najemców nowo budowanych mieszkań”.

Dopłaty będzie można otrzymać przez dziewięć lat, „jednak co trzy lata te dopłaty będą obniżane”. – Przykładowo, rodzina, która ma ok. 1,5 tys. zł czynszu (dwoje dorosłych, dwoje dzieci) – otrzyma niespełna 500 zł dopłaty – dodał Soboń.

***

Rada zapoznała się także z projektem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Ten projekt – jak dodało biuro – także został omówiony przez Radę i w ciągu kilku tygodni trafi do konsultacji społecznych.

Źródło:PAP, Polsat News

x

Zobasz także

Są działki na 60 tys. mieszkań

Mieszkanie Plus: Na gruntach przekazanych do KZN może powstać 60 tys. mieszkań Przeanalizowaliśmy 500 tys. ...

Niewypał czy sukces

Potrzeby i oczekiwania społeczne są znacznie większe. Świadczy o tym chociażby rosnące zainteresowanie programem Mieszkanie ...

M+ na Wolnych Torach

Chcemy żeby Mieszkanie Plus na poznańskich Wolnych Torach było absolutnie perłą w koronie i najlepszą ...

Zły stan kamienic

Jak informuje portal epoznan.pl Nadzór Budowlany sprawdził poznańskie kamienice. W większości stwierdzono nieprawidłowości Z wyników ...

Mieszkanie za 12 tysięcy

Zaledwie 12 tysięcy złotych – tyle trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie wystawione na sprzedaż w ...