Ukraina

Brexit wywoła niższą aktywność inwestorów

Gospodarka Polski, choć silna i wciąż dynamicznie się rozwijająca, jest nieodłącznie związana z gospodarką europejską i globalnymi przepływami kapitału. Trudno obecnie jednoznacznie stwierdzić, w których obszarach możemy upatrywać szans, a w których – zagrożeń.

– Przy tym dużo będzie zależeć od wynegocjowanych pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską warunków wyjścia – pisze w komentarzu Charles Taylor, Head of Poland, Cushman&Wakefield.
W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się niepewnej sytuacji na rynku, a także możliwego spowolnienia wzrostu polskiej gospodarki. Niektórzy przedsiębiorcy wstrzymają się z inwestycjami i zatrudnianiem nowych pracowników. Sytuacja na rynku będzie silnie uzależniona od napływających wiadomości, a przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do prowadzenia działalności w nowych warunkach. Stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na obecnym niskim poziomie.
Najemcy korporacyjni mogą odkładać na później podejmowanie kluczowych decyzji, uzależniając je od rozwoju sytuacji, natomiast niektóre firmy działające w Londynie być może rozważą przeniesienie części personelu na najważniejsze rynki UE, przy okazji wykorzystując okazję do obniżki kosztów. Mogą zyskać na tym najpopularniejsze polskie ośrodki outsourcingu. Możemy spodziewać się zwłaszcza przeniesienia niektórych usług finansowych z Wielkiej Brytanii do tańszych lokalizacji, takich jak np. Warszawa czy miasta regionalne – Kraków, Trójmiasto, Łódź itp. Nie przewidujemy jednak całkowitej przeprowadzki londyńskiego City do innych krajów Europy.
Inwestorzy w nieruchomości komercyjne będą musieli skupić się teraz na kwestiach kluczowych, myśleć w perspektywie długoterminowej i koncentrować się na produktach najlepszej jakości. Dzięki swojej mocnej pozycji, a zwłaszcza silnym rynkom najmu w większości sektorów, Polska powinna pozostać atrakcyjną lokalizacją dla kapitału zagranicznego. Kluczowy aspekt stanowić tu będzie jednak utrzymanie spójności i trwałości UE oraz znacząca rola Polski w tym procesie. Chęć pogłębienia relacji z Unią Europejską może stanowić dla Polski szansę przyśpieszenia procesu przyjęcia euro, co pozwoliłoby wyeliminować problem ryzyka walutowego dotykający inwestorów zagranicznych. Wzrost niepewności na rynku odbije się jednak na finansowaniu dłużnym, gdyż banki będą brały pod uwagę możliwy wpływ obecnej sytuacji na wartość rynkową i płynność aktywów.
Choć w krótszej perspektywie powyższe czynniki mogą potencjalnie wpłynąć na spowolnienie aktywności inwestycyjnej, nie spodziewamy się nagłych decyzji dotyczących wyprzedawania aktywów, gdyż wiele funduszy typu private equity dysponuje rezerwami, które zminimalizują wpływ ewentualnych wykupów krótkoterminowych. Jak na razie zarówno transakcje najmu, jak i inwestycyjne przebiegają bez zakłóceń, a wolumeny najmu i inwestycji na polskim rynku utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie. Przez najbliższe dwa kwartały będziemy jednak musieli uważnie obserwować dalszy bieg wydarzeń.

Ĺšródło Propertynews.pl

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...