Finansowanie pomostowe

Ciepło podrożeje!

Wbrew zapowiedziom rządzących koszty utrzymania gospodarstw domowych rosną w sporym tempie. Po branży energetycznej i zamieszaniu wokół cen prądu, kolej przyszła na ciepłowników. Doszło do tego, że gdyby chcieli pokryć wzrost swoich kosztów, musieliby podnieść swoje ceny aż o 40 proc.- podaje portal gazeta.pl. Podobno aż tak źle nie będzie ale podwyżki cen za ogrzewanie Polacy nie unikną i zgodnie z przewidywaniami będą one odczuwalne.

Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki w rozmowie z TVN24 przyznała, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy urząd zatwierdził nowe taryfy 70 podmiotów. W zdecydowanej większości przypadków opłaty poszły w górę o kilkanaście procent, a w mniejszych miastach nawet o 20 proc.

„Nie tylko trzeba pokryć koszty drożejącego węgla i uprawnień do emisji, ale także spore inwestycje. Mamy nowe przepisy nakazujące redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery i tam trzeba sporo zrobić” – przekonywał na antenie TVN24 Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl..

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, zrzeszająca 240 podmiotów zapewniających ogrzewanie i ciepłą wodę, tłumaczy, że koszty ciepłowników zwiększyły się o 36 proc. Dlatego teraz cała branża czeka na ruch ze strony władz. Czy jak energetycy się doczeka ?

„ Jeśli branża ciepłownicza, nie otrzyma, tak jak energetyka wsparcia od rządu, ceny ciepła systemowego na pewno wzrosną” – wyjaśnił TVN Jacek Szymczak, prezes Izby.

To naprawdę boli, o czym przekonali się już odbiorcy ciepła z MEC w Szczecinku. W związku ze znaczącym wzrostem kosztów, wprowadzona w ubiegłym roku podwyżka cen ciepła średnio o 8,06 proc., tylko częściowo pokryła tam wzrost kosztów miałów. Ich ceny zwiększyły się w 2017 r. o 64 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2016 – dowiadujemy się z komunikatu spółki. Co w takim razie dalej?
Już od 1 marca lokatorzy Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej będą płacić więcej za ciepłą wodę. W innych spółdzielniach podwyżki będą od 1 kwietnia. To skutek nowych taryf, które wprowadziło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
Czytaj więcej: https://wspolczesna.pl/wielka-podwyzka-cen-ogrzewania-cieplo-zdrozeje-prawie-20-procent/ar/5668570

x

Zobasz także

Co z wielką płytą

Wielka płyta do wyburzenia? W Polsce w starych blokach mieszka 12 mln ludzi Jeśli wierzyć ...

Ceny mieszkań spadną?

Ostatnie cztery kwartały to okres najbardziej dynamicznych podwyżek stawek cen nowych mieszkań od połowy 2013 ...

Hotele mają się dobrze

W Polsce stale zwiększa się popyt na usługi hotelowe. Mimo rosnących kosztów budowlanych, sektor intensywnie ...

Cyfryzacja „budowlanki”

Rozwój technologii niesie za sobą wiele zmian. Widać je nie tylko w branżach stricte nastawionych ...

Już tęsknią za MdM

Spadła liczba osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy. – Spadek może być pokłosiem zakończenia rządowego ...