Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Ciepło podrożeje!

Wbrew zapowiedziom rządzących koszty utrzymania gospodarstw domowych rosną w sporym tempie. Po branży energetycznej i zamieszaniu wokół cen prądu, kolej przyszła na ciepłowników. Doszło do tego, że gdyby chcieli pokryć wzrost swoich kosztów, musieliby podnieść swoje ceny aż o 40 proc.- podaje portal gazeta.pl. Podobno aż tak źle nie będzie ale podwyżki cen za ogrzewanie Polacy nie unikną i zgodnie z przewidywaniami będą one odczuwalne.

Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki w rozmowie z TVN24 przyznała, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy urząd zatwierdził nowe taryfy 70 podmiotów. W zdecydowanej większości przypadków opłaty poszły w górę o kilkanaście procent, a w mniejszych miastach nawet o 20 proc.

„Nie tylko trzeba pokryć koszty drożejącego węgla i uprawnień do emisji, ale także spore inwestycje. Mamy nowe przepisy nakazujące redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery i tam trzeba sporo zrobić” – przekonywał na antenie TVN24 Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl..

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, zrzeszająca 240 podmiotów zapewniających ogrzewanie i ciepłą wodę, tłumaczy, że koszty ciepłowników zwiększyły się o 36 proc. Dlatego teraz cała branża czeka na ruch ze strony władz. Czy jak energetycy się doczeka ?

„ Jeśli branża ciepłownicza, nie otrzyma, tak jak energetyka wsparcia od rządu, ceny ciepła systemowego na pewno wzrosną” – wyjaśnił TVN Jacek Szymczak, prezes Izby.

To naprawdę boli, o czym przekonali się już odbiorcy ciepła z MEC w Szczecinku. W związku ze znaczącym wzrostem kosztów, wprowadzona w ubiegłym roku podwyżka cen ciepła średnio o 8,06 proc., tylko częściowo pokryła tam wzrost kosztów miałów. Ich ceny zwiększyły się w 2017 r. o 64 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2016 – dowiadujemy się z komunikatu spółki. Co w takim razie dalej?
Już od 1 marca lokatorzy Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej będą płacić więcej za ciepłą wodę. W innych spółdzielniach podwyżki będą od 1 kwietnia. To skutek nowych taryf, które wprowadziło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
Czytaj więcej: https://wspolczesna.pl/wielka-podwyzka-cen-ogrzewania-cieplo-zdrozeje-prawie-20-procent/ar/5668570

x

Zobasz także

Już tęsknią za MdM

Spadła liczba osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy. – Spadek może być pokłosiem zakończenia rządowego ...

Więcej ekologii na osiedlach

Czy deweloperzy wprowadzają ekologiczne rozwiązania w realizowanych inwestycjach? Jakie? W których osiedlach? Czy w segmencie ...

Minister o PKB

Komentarz ministra Jerzego Kwiecińskiego do danych GUS o PKB w I kwartale 2019.Według opublikowanych danych ...

Zapaść firm budowlanych

Tylko dwa kraje spośród 20 największych rynków budowlanych na świecie będą notować wzrost wartości pracy. ...

Wpierw na życie, potem czynsz

Rekordzistka z Dolnego Śląska ma ponad pół miliona złotych długu z tytułu opóźnień w opłatach ...