Ukraina

Deweloperski – znaczy jaki?

Standardową ofertą rynku nieruchomości pozostaje odbiór mieszkań w trzech rodzajach wykończeń: surowym, dewloperskim oraz pod klucz. Co to właściwie znaczy? Żadna ustawa nie precyzuje tych pojęć. Przed zakupem mieszkania warto, więc dowiedzieć się dokładnie, co się na nimi kryje.

Przyjęło się, że stan surowy zawiera najbardziej podstawową wersję. Mamy stan surowy otwarty (mury i dach) oraz stan surowy zamknięty (mury, dach, okna i drzwi). Z podłączeniem instalacji i mediów bywa tu różnie, w zależności od inwestora.
Z kolei w standardzie wykończenia deweloperskiego zawiera się otynkowanie, pomalowanie, wylewkę i wyprowadzoną instalację pod urządzenia wodno-kanalizacyjne, centralne ogrzewanie oraz doprowadzoną instalację elektryczną. W tym standardzie są także okna i drzwi zewnętrzne. Jest to norma najczęściej wybierana przez deweloperów.
– Takie wykończenie pozwala na dowolne zaaranżowanie wnętrza: dobranie paneli i drzwi, armatury i ceramiki. Umożliwia dostosowanie mieszkania do indywidualnego gustu klienta – mówi Agnieszka Węgrowska z Nickel Development.
Co ciekawe, standard deweloperski zrobił zawrotną karierą głównie w Polsce.
– Włosi cenią sobie kompleksowe wykończenie lokali. Natomiast Polacy chcą swoje mieszkania zaaranżować sami. Oferując lokale „pod klucz” otrzymywaliśmy zapytania o to, czy możliwy jest standard deweloperski. Dlatego nasze apartamenty w Poznaniu są przeznaczone do dowolnej aranżacji – mówi Michele Carpi, odpowiedzialny za sprzedaż apartamentów Casa Verona budowanych przez włoskiego inwestora.
Standard pod klucz nie wymaga poświęcenia czasu na długie i czasochłonne poszukiwania materiałów wykończeniowych. Pozwala na wprowadzenie się do „gotowego” mieszkania. Nie przekonuje to jednak nabywców.
– Nasza firma oferuje mieszkania do samodzielnego wykończenia – wymagają ułożenia podłóg, montażu drzwi wewnętrznych i aranżacji kuchni i łazienek. Jednak na życzenie klienta możemy zlecić prace wykończeniowe. Współpracujemy z, zaufaną firmą zajmującą się aranżacją i wykańczaniem wnętrz – Nickel Design. Może ona nawet zaprojektować wieszaczki na ręczniki czy dobrać sztućce. Trzeba jednak zaznaczyć, że mieszkanie wykończone pod klucz jest droższe. Z drugiej strony – umożliwia uzyskanie kredytu na gotowe mieszkanie – dodaje Węgrowska.
W standardzie deweloperskim oddaje też lokale inwestor stawiający w centrum Poznania ekskluzywny apartamentowiec Elite Garbary Residence. Oprócz standardowych wykończeń lokali są także m.in.: parapety wewnętrzne, granitogres na balkonach i tarasach, balustrady ze stali nierdzewnej, szkła i drewna oraz instalacja klimatyzacji. W Elite Garbary Residence klient ma także możliwość całkowitego wykończenie apartamentów.
Przy zakupie mieszkania warto, więc zwrócić uwagę na sposób wykończenia. Może okazać się, że tańsza propozycja będzie wymagała jeszcze sporego wkładu własnego, choćby w zakup i montaż okien i drzwi czy doprowadzenie instalacji. W takim wypadku cena może być nieco myląca.
Przy obecnej sytuacji na rynku wielu deweloperów podnosi standard wykończenia jako element wyróżniający ofertę spośród innych. To także budowa pozytywnego wizerunku firmy. Firma Skaland, inwestor osiedla Sosnowego w podpoznańskich Kamionkach oferuje standard deweloperski poszerzony. Zainteresowany domem jednorodzinnym klient otrzymuje dodatkowo rolety, alarm, bramę garażową segmentową, kostkę brukową przed domem i ogrodzenie działki. Standard rośnie, prestiż rośnie, a cena pozostaje bez zmian.
Niektóre firmy wybierają jeszcze inną drogę. Znając przyzwyczajenia klientów, zamiast wykończenia mieszkań oferują bogatszą infrastrukturę. Taką strategie przyjął Kalbud Deweloper, inwestor osiedla Kalinowe w Rokietnicy. Poza atrakcyjną ceną (3700 zł za m kw) firma zadba o wszelkie udogodnienia na terenie inwestycji. Osiedle będzie zamknięte, oświetlone, z monitoringiem oraz ryneczkiem z fontanną, automatycznym zraszaniem trawników, podziemnymi kubłami na śmieci, a nawet sporych rozmiarów parkiem zabaw.
Podobnymi atrakcjami kuszą też inni. Bogactwo oferty zależy od firmy. Nowy trend pozostaje odpowiedzią deweloperów na zastój na rynku nieruchomości. Jest on także korzystny dla klienta z punktu widzenia ekonomicznego.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...