Ukraina

Domek czy mieszkanko?

Szukając miejsca do życia, wyobrażamy sobie, jak będzie wyglądać wymarzony dom. Do naszej dyspozycji jest oferta deweloperów, ale także rynek wtórny. Jakie są zalety zakupu nowego domu i dlaczego warto go wybrać, zamiast mieszkania?

W ostatnich latach, jak pokazują statystyki, wielu poznaniaków spełniło swoje marzenia o tym, żeby zamieszkać na przedmieściach. Gminy ościenne powiatu notowały rekordowy, dodatni bilans migracji ludności. W takich gminach, jak Komorniki, Rokietnica, czy Dopiewo, popularna jest zabudowa złożona z domów jednorodzinnych wolnostojących, bliźniaczych czy szeregowych. Własny dom daje dużo możliwości – większy metraż, zielony ogródek, miejsca postojowe, przyroda za oknem, czy niska zabudowa całego osiedla. Na kameralnym osiedlu znamy się z sąsiadami – nikt nie ma potrzeby bycia anonimowym, a to daje poczucie bezpieczeństwa.

Nowy dom to więcej nowych rozwiązań!
Warto postawić na nowy dom, oferujący od początku, jeszcze zanim powstanie, nowe możliwości, a także rozwiązania niedostępne w starszym budownictwie. – Dla przyszłych mieszkańców ważna jest aranżacja wnętrza zgodnie ze wszystkimi oczekiwaniami. Osobna kuchnia czy aneks?, dwa lub trzy pokoje na piętrze, kominek, aranżacja poddasza, ogrzewanie podłogowe. O tym wszystkim klienci mogą zdecydować już na etapie budowy – mówi Agnieszka Jałoszyńska, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments. Deweloper realizuje osiedle Rodzinne Komorniki pod Poznaniem. Przy ulicy Pana Tadeusza powstaną domy szeregowe o powierzchni 79 i 90 m kw. Za tym, żeby wybrać propozycję z rynku pierwotnego, przemawia nowoczesne budownictwo. Gwarantuje ponadczasową estetykę architektury, zadbane części wspólne.

Dom nie musi być droższy od mieszkania
Zamiast kompaktowego mieszkania w centrum klienci mogą mieć dom, z własnym ogrodem na przedmieściach. Takie podejście to cecha charakterystyczna dla poznańskiego rynku.
– Dla osób, które zakup nieruchomości finansują kredytem, ważne jest, że rata miesięczna za własny dom może być taka sama, a w wielu przypadkach nawet niższa, niż koszt miesięcznego wynajmu w Poznaniu. Wśród naszych klientów nie brakuje więc osób młodych, a dla wielu z nich jest to pierwsza własna nieruchomość – przekonuje Agnieszka Jałoszyńska z firmy Sky Investments. Jak zauważa, utrzymanie domu nie jest problematyczne. Oczywiście prawo budowlane wskazuje, że należy dbać o stan techniczny budynku, w tym między innymi sprawdzenie elementów narażonych na działanie czynników zewnętrznych, np. dachu, rynien, okien, czy chociażby ścian zewnętrznych. Te zadania na osiedlu Rodzinne Komorniki będzie wykonywał w imieniu właścicieli zarządca nieruchomości. Warto pamiętać od początku o prawidłowej eksploatacji, w tym wietrzeniu pomieszczeń, ich czystości. To w większym lub mniejszym stopniu wpływa na stan wnętrza. Takie wskazówki często usłyszymy chociażby odbierając klucze od dewelopera. Dbałość o cały budynek to niewielka inwestycja w czas, a z pewnością się zwróci. Radość z własnego domu będzie jeszcze większa.

Kluczowy jest wybór zaufanego dewelopera, który będzie dostępny dla swojego klienta na każdym etapie – od zakupu do odebrania kluczy i zamieszkania. Przykładowo wybierając osiedle Rodzinne Komorniki i podpisując umowę deweloperską, otrzymujemy rękojmię trwającą 5 lat. Ponadto generalny wykonawca czy dostawcy poszczególnych urządzeń i elementów składowych budynku, udzielają gwarancje.

Hubert Maćkowiak

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...