Szkolenie Instrumenty Ochrony Środowiska
Szkolenie Instrumenty Ochrony Środowiska

Epopeja o Zielonym Dębcu

Przy Dolnej Wildzie powstaje Zieleniec Dębiec, w Lasku Dębieckim trwa modernizacja alejek i wymiana ławek. Będzie tu także miejsce na rodzinne spotkania. Dawny blask odzyska zabytkowy fort, a mieszkańcy zyskają nową trasę tramwajową. Pojawi się także nowy węzeł komunikacyjny. Dębiec zmienia się na naszych oczach, czym przyciąga nowych mieszkańców.Zielony Dębiec w ostatnim czasie zauważalnie się zmienił. Prawie wszystkie chodniki zostały wyremontowane, pojawiły się nowe ścieżki rowerowe i alejki w parkach. W planach są kolejne, większe inwestycje, które poprawią komfort życia na coraz młodszym demograficznie osiedlu.

Dębiec stawia na zieleń
Krzysztof Kempski, przewodniczący Rady Osiedla Zielony Dębiec, do najważniejszych z nich zalicza remont deptaka przebiegającego wzdłuż ul. 28 czerwca 1956 r. Na odcinku od ul. Czechosłowackiej do ul. Łozowej wymieniono nawierzchnię, postawiono ławki i kosze na śmieci. Przy deptaku pojawił się plac zabaw. Na osiedlu, w miejscu zlikwidowanych ogródków działkowych przy Dolnej Wildzie, powstaje Zieleniec Dębiec. Alejki są już gotowe, podobnie jak elementy infrastruktury rekreacyjnej. Teraz trzeba ustawić klomby, posadzić drzewa i inne rośliny pomiędzy alejkami.
Trzecią ważną dla mieszkańców inwestycją jest rewitalizacja Lasku Dębieckiego, w którym remontowane są ścieżki spacerowe, alejki i ławki. – To bardzo lubiane i chętnie odwiedzane miejsce na naszym osiedlu, dlatego staramy się, aby lasek był coraz   ładniejszy. W dalszych planach mamy stworzenie tu miejsca na organizację festynów i spotkań – zapowiada Krzysztof Kempski.

Równie popularnym miejscem spotkań i rekreacji na Dębcu jest Park Dębina, pełen ścieżek rowerowych, tras do biegania i ze stawem do łowienia ryb. Remont deptaka i rewitalizacja Lasku Dębieckiego jest możliwa dzięki środkom finansowym rady osiedla oraz dofinansowaniu, które udało się pozyskać od miasta. Natomiast Zieleniec Dębiec to projekt Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wybierany w dwóch edycjach. Łącznie na ten cel przeznaczono ok. 750 zł z PBO. Do tej inwestycji także dokłada się miasto, kwotą ponad 3 mln zł.

Perła znowu zalśni
Rada Osiedla Zielony Dębiec w najbliższym czasie planuje rozpocząć prace przy zabytkowym forcie. – Chcemy przywrócić go do życia. To perełka na skalę europejską. Fort jest bardzo dobrze zachowany. Wystarczą niewielkie prace renowacyjne, żeby przywrócić mu dawny blask – przekonuje Krzysztof Kempski. W planach jest przerzucenie kładki nad fosą i zagospodarowanie korony fortu, tak aby można było po niej spacerować. To zadanie na kilka lat, ale przygotowania już się rozpoczęły. Najpierw trzeba udrożnić drenaże i osuszyć fosę, nad czym wstępnie pracuje zespół Politechniki Poznańskiej.

Tramwaj i targowisko
Dębiec czeka także na nową trasę tramwajową, która połączy pętlę z Klinem Dębieckim. Jej budowa jest coraz bardziej realna. Pod koniec września Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą, która przedstawi jej różne warianty. Tramwaje pojadą wzdłuż ul. 28 Czerwca 1956 r. W związku z budową nowego odcinka trasy miasto planuje także budowę pętli tramwajowej i parkingu Parkuj i Jedź (przy ulicach 28 Czerwca 1956 r., Samotnej i Dolna Wilda). Warianty nowej trasy powinny być przygotowane w przeciągu pół roku. Później mieszkańcy wskażą najlepszy ich zdaniem. – Przy okazji budowy trasy tramwajowej można wreszcie przeorganizować i uporządkować targowisko. Mogłoby się przenieść na niezagospodarowane działki między ulicami Kasztanową a Racjonalizatorów – sugeruje Krzysztof Kempski.

Węzeł komunikacyjny
Sprawna komunikacja z centrum i innymi częściami Poznania to według przewodniczącego rady osiedla jedna z głównych zalet Dębca. Wpływ na to ma nie tylko
sieć autobusów, tramwajów i ścieżek rowerowych, ale także obecność stacji kolejowej, która znacznie usprawnia dojazd z Dębca do centrum. W przyszłości na osiedlu ma powstać Węzeł Dębiec, który stanie się miejscem przesiadkowym dla pasażerów autobusów, tramwajów i kolei. Prace nad projektem trwają. Poruszanie się po Dębcu mają poprawić także remonty chodników (80 procent już wykonano) oraz planowany remont ul. Łozowej, na odcinku od nowego tunelu do końca torów kolejowych. Droga zostanie poszerzona, powstaną przy niej miejsca parkingowe i nowe chodniki. Projekt ma być gotowy do końca lutego. – Mam ogromną nadzieję, że w budżecie miejskim na 2019 rok znajdą się na to pieniądze – mówi Krzysztof Kempski.

Wymiana pokoleniowa
Szybki dojazd różnymi środkami komunikacji do innych rejonów miasta nie jest jedyną zaletę Dębca, którą doceniają jego mieszkańcy. Inną jest obecność zielonych terenów rekreacyjnych, cisza, spokój i bezpieczeństwo. Te atuty cenią sobie młode rodziny, które coraz chętniej wybierają tę część Poznania. – Społeczność Dębca jest coraz młodsza. Widać to szczególnie w przedszkolach i szkołach, gdzie przybywa dzieci. Zdecydowanie następuje tu wymiana pokoleniowa – zauważa przewodniczący Rady Osiedla Zielony Dębiec.

Nie bez znaczenia dla zmian demograficznych na Dębcu ma budowa kolejnych etapów dużej inwestycji Red Park. Jak przyznaje Roma Peczyńska z Red Parku, powstające w ramach osiedla mieszkania cieszą się dużą popularnością właśnie wśród młodych ludzi. Doceniają oni nie tylko nowoczesność i zróżnicowaną ofertę samych budynków, ale również okolicę, w której są żłobki, przedszkola i szkoły, a od niedawna także urząd. – Na Dębcu pojawia się coraz więcej restauracji, kawiarni, lodziarni. Obecność Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego i Galerii Dębiec, która w październiku obchodziła czterolecie działalności, także zwiększyła atrakcyjność Zielonego Dębca, który ma wszystko, co potrzebne do komfortowego życia – mówi Roma Peczyńska.


W trzecim 13-piętrowym budynku Red Parku znajdzie się 137 komfortowych mieszkań o powierzchni od ok. 36 mkw. do ok. 60 mkw. Będą to zarówno kameralne 2-pokojowe mieszkania, jak i 3-pokojowe, do wyboru z kuchnią lub z aneksem kuchennym. Z balkonów i tarasów rozlega się panoramiczny widok na Dębiec i inne części Poznania, co jest jedną z największych zalet inwestycji. Mieszkania będą gotowe latem przyszłego roku. Wkrótce ruszy także budowa czwartego i zarazem ostatniego budynku Red Parku.

x

Zobasz także

Mieszkać wśród zieleni

M Poszukiwania domu wiele osób rozpoczyna od określenia lokalizacji, w której chce zamieszkać. Istotnymi czynnikami, ...

123 lokale na Radosnej III

Trwają prace w ramach projektu mieszkaniowego Radosna III. W podpoznańskim Zalasewie deweloper Agrobex realizuje dwa budynki wielorodzinne ze 123 mieszkaniami. W ramach projektu do tej pory powstały dwa etapy – Radosna I i Radosna II. Obecnie trwają prace przy kolejnym etapie, który będzie się składał z 6 trzypiętrowych budynków, o nowoczesnej linii i modernistycznej bryle. Dwa budynki (A1 i A4) ze 125 mieszkaniami są już gotowe. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się wiosną 2018 roku. W budowie są kolejne dwa budynki – A2.1 i A3. Łącznie 123 mieszkania. Wśród dostępnych w sprzedaży lokali są mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. Ich metraż waha się od 50,03 do 69,08 m.kw. Lokale usytuowane na parterze będą posiadały kameralne ogródki, natomiast mieszkania na wyższych kondygnacjach – przestronne i ciekawie wykończone balkony. Ceny rozpoczynają się od 4750 zł za m.kw. – Oryginalna architektura budynków z III etapu inwestycji nadaje całemu osiedlu unikalny charakter. Podkreśla to również przemyślana funkcjonalność pomieszczeń, a także ciekawa aranżacji otoczenia inwestycji – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Agrobex.  Deweloper z wielką starannością zadba o elementy małej architektury. We współpracy z gminą Swarzędz został zrealizowany już plac zabaw. Powstają także drogi wewnętrzne, chodniki, oświetlenie oraz ławki. Nie zabraknie również miejsc postojowych dla wszystkich zmotoryzowanych. Zaletą lokalizacji inwestycji jest bardzo dobrze rozwinięta komunikacja publiczna gminy Swarzędz. Ponadto, przyszli mieszkańcy z pewnością docenią szybki dojazd do Poznania, autostrady A2 oraz dróg krajowych. W najbliższej okolicy znajdują się także liczne punkty handlowo – usługowe. Rodziców zadowoli dobre zaplecze szkolno-oświatowe, bowiem kilka minut od inwestycji znajduje się nowa szkoła podstawowa, przedszkole oraz kluby malucha. Natomiast miłośnicy aktywności fizycznej znajdą tu tereny zielone i rekreacyjne, a w okolicy pływalnię, kluby fitness, boiska sportowe oraz ścieżki pieszo-rowerowe. Dużą popularnością wśród mieszkańców Zalasewa cieszą się biegi, organizowane w każdy wtorek przez znanego maratończyka, Przemysława Walewskiego.  Drukuj

2. budynek Zalasewo Park

Przy ulicy Kórnickiej, deweloper KM Building rozpoczął budowę drugiego budynku wielorodzinnego w ramach projektu Zalasewo ...

Rodzinne Podolany już sprzedają

Wystartowała sprzedaż nowego osiedla domów na poznańskich Podolanach. Przy ulicy Heleny Rzepeckiej zostanie zrealizowany projekt ...

Katalog Agrobexu

​Jak wygląda mieszkanie wubudowane pod klucz przez Agrobex można samemu zobaczyć w nowym o katalogu ...