Ukraina

Fajerwerki usankcjonowane

Sąd Rejonowy w Poznaniu uniewinnił właściciela firmy organizującego pokazy fajerwerków przy restauracji Meridian w parku sołackim nie dopatrując się w zarzucanym mu czynie znamion wykroczenia. Wyrok oznacza, że właściciele nieruchomości, którzy chcą uciec przed hałasem wywoływanym pokazami sztucznych ogni nic nie mogą zrobić, jeżeli organizator rzeczywiście nie naruszy norm prawnych. Do poznańskiego procesu doszło w wyniku zawiadomienia policji przez mieszkańców Sołacza o naruszeniu prawa poprzez nielegalny pokaz fajerwerków i zakłócenie w związku z tym ciszy nocnej. Pokazy były zwieńczeniem uczty weselnej organizowanej w sołackiej restauracji i wywołały zachwyt u weselników, zaś wyraz potępienia i wściekłość wybudzonych ze snu mieszkańców willi na Sołaczu. Do incydentu doszło równo rok temu w lipcu 2006 roku. Teraz zapadł wyrok. Uniewinniający.
Dlaczego uniewinniłem tego człowieka – pyta retorycznie sędzia Jacek Tylewiczbo nie pogwałcił on w żaden sposób prawa, mówiąc uczenie nie miał on zamiaru naruszyć norm prawnych, a jego zachowanie nie ma jakichkolwiek znamion wykroczenia. To nie był chuligański wybryk, ale działanie w majestacie prawa.
Sąd ustalił, że właściciel firmy organizującej pokazy pirotechniczne wypełnił wszystkie wymogi, aby pokaz był legalny. Uzyskał zatem stosowną zgodę właściciela terenu, (pokaz był zorganizowany na gruncie restauracji), uzyskał pozwolenie w policji i Straży Miejskiej oraz Straży Pożarnej. Dopełnił także obowiązku powiadomienia wieży lotniczej na lotnisku Ławica na 10 minut przed odpaleniem fajerwerków.
Mój klient – mówi adwokat Jacek Sytekdopełnił wszystkich ciążących na nim obowiązków, aby pokaz był legalny. Udowodniliśmy, że na miejscu pokazu byli przedstawiciele policji oraz straży i nie zgłosili żadnych zastrzeżeń. Dlatego mogłem wnosić tylko o uniewinnienie mojego klienta.
W USA odpalać fajerwerki można tylko w Noc Sylwestrową i Święto Dziękczynienia, każdy inny pokaz jest nielegalny. W Polsce wymyślono ,,drogę przez mękę”, aby uzyskać stosowne zezwolenie, a skutek jest taki, że policjanci i strażnicy miejscy uganiają się za wyrostkami odpalającymi petardy, ten kto chce i tak uzyska zezwolenie na odpalenie ładunków pirotechnicznych, a ludzie marzący o ciszy i spokoju muszą znosić te uciążliwe (aczkolwiek ładne) pokazy fajerwerków, które potrafią obudzić umarłego. Wyrok nie jest prawomocny. beb

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...