Ukraina

Firmowy apartament

Przedstawiciele zagranicznych firm mających swoje siedziby w Polsce, polskie firmy zatrudniające zagranicznych pracowników, biznesmeni, przedstawiciele wolnych zawodów, a także inwestorzy. Jak mówią deweloperzy, to przede wszystkim te grupy zainteresował luksus polskich apartamentów. Od kilku lat zdecydowanie wzrosła popularność mieszkań o podwyższonym standardzie, budowanych w wielu miastach Polski, w różnych położeniach, o rozmaitej architekturze. To często pomysł na drugi dom, z którego korzysta się podczas podróży służbowych i wakacji. Na spotkania w Wielkopolsce – mieszkanie w historycznym centrum Poznania, na kilka dni w stolicy – apartament na Saskiej Kępie, a na weekend w Krakowie – kamienica przy Wawelu.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Apartamenty posiadają kilka reprezentatywnych aspektów, które odróżniają je od zwykłych mieszkań. Dla dewelopera, który ma na celu stworzenie apartamentowca, najważniejsze jest przede wszystkim położenie, metraż i sposób wykonania, a także dostęp do dodatkowych usług dla mieszkańców. Połączenie tych cech sprawia, że są one tak atrakcyjne nie tylko dla stałych lokatorów, ale też dla osób, które spędzają w nich jedynie kilka dni w miesiącu.
Lokalizacja apartamentowca dobrego na biznesowe pobyty czy weekendowe wypady musi charakteryzować się prestiżem. Najatrakcyjniejsze apartamenty w Poznaniu to te, które wybudowane zostały nie tylko w ścisłym centrum miasta, ale też w pobliżu terenów rekreacyjnych i ważnych historycznie, na przykład w sąsiedztwie Traktu Królewsko-Cesarskiego. Dzięki temu mieszkańcy mają blisko do pracy, do kawiarni na Starym Rynku i na spacer wzdłuż koryta Warty, a z okien swojego mieszkania mogą podziwiać panoramę miasta. Takimi atutami mogą poszczycić się na przykład nowe kamienice ulokowane na rewitalizowanym Chwaliszewie.
Wbrew pozorom, lokale o podwyższonym standardzie są także pomysłem na szukanie oszczędności. Firma rezygnuje z wynajmowania pokoi w ekskluzywnych hotelach, a dla swoich gości, partnerów biznesowych albo pracowników kupuje mieszkanie w dobrej lokalizacji. Kiedy w październiku tego roku Magistrat Poznania zorganizował licytację zabytkowej kamienicy w pobliżu Starego Rynku, to właśnie dla opisanych wyżej powodów, firma Ceramica Group kupiła w niej dwa lokale.

Niezależność jest w cenie

Ale nie tylko duże firmy i międzynarodowe koncerny poszukują dogodnych lokali dla swoich gości i managerów. Rodzime metropolie przyciągają także wykonawców wolnych zawodów, którzy na co dzień swoje interesy prowadzą w mniejszych miastach. Na przykład wielkopolscy prawnicy, lekarze, farmaceuci czy architekci, z racji częstych spotkań i szkoleń, coraz częściej poszukują apartamentów w Poznaniu.
– W bieżącym roku mieliśmy kilkadziesiąt tego typu klientów. Najczęściej szukają oni zupełnie nowych lub wybudowanych po 2000 roku niewielkich, ale komfortowych i jak najlepiej zlokalizowanych lokali. Kierujemy ich do współpracujących z nami deweloperów lub proponujemy im apartamenty z rynku wtórnego – mówi Jacek Melcer z biura obrotu nieruchomościami.
Natomiast samo finansowanie takiego zakupu wcale nie musi opierać się o środki własne. Mając tylko część pieniędzy, można liczyć na bank. Co ciekawe, w takim przypadku możliwe jest odroczenie spłaty zaciągniętego kredytu nawet o 5 lat. Dzięki temu miesięczne raty płacone przez klientów w pierwszych latach trwania umowy mogą być o co najmniej kilkaset złotych niższe niż w przypadku standardowych kredytów. Dla wielu inwestorów ważny jest również długi okres kredytowania.
Stara maksyma głosi, iż „pieniądz rodzi pieniądz”. Kupno apartamentu to także długoterminowa inwestycja. Kogo stać na luksusowe mieszkanie, ten pozwala sobie również na luksus w interesach Dlatego mimo kryzysu, deweloperzy inwestują w prestiżowe budynki, a kupujące je osoby mają świadomość, że popyt na dobra luksusowe nie podlega wahaniom rynku.

Na zdjęciu: widok z Chwaliszewa

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...