Ukraina

Tak chcą mieszkać poznaniacy

Na przestrzeni ostatnich kilku lat poznaniacy najchętniej kupowali mieszkania małe, kompaktowe. Dominowały kawalerki i lokale dwupokojowe. Zapytaliśmy lokalnych deweloperów, czy taka sytuacja nadal obowiązuje, czy może jednak zmieniły się preferencje kupujących.

Trendy na rynku nieruchomości zmieniają się, a wraz z nimi także oferty deweloperów. Te z kolei są dopasowane do oczekiwań, zasobności portfela i zdolności kredytowej nabywców. Na tym polega m.in. przewaga rynku pierwotnego – można na bieżąco reagować na potrzeby klientów i planować dla nich kolejne projekty mieszkaniowe. – Projekty Agrobexu są obecne we wszystkich segmentach rynku. Mamy zarówno mieszkania ekonomiczne jak i te z górnej półki cenowej. Dlatego widzimy rynek całościowo. Ta wiedza pomaga w strategicznym myśleniu o przyszłości. Pozwala także poznawać klientów i ich oczekiwania, a przez to lepiej dostosowywać ofertę. A tu nadal popularne są mieszkania małe w granicach 40 – 60 mkw.

Właśnie m.in. takie lokale proponujemy w naszych poznańskich inwestycjach wielorodzinnych, czyli Wilczak 20 i Nowe Żegrze– mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce Agrobex. Ofertę dewelopera uzupełniają projekty: osiedle Radosna III w Zalasewie, osiedle Słoneczne w Szamotułach i nowość – Zielone Pobiedziska.

Mieszkania dwupokojowe sprzedają się bardzo dobrze z kilku powodów. Najczęściej są to lokale o małej powierzchni. Klienci szukają lokali niewielkich, co wynika między innymi ze zdolności kredytowej, czy dalszych planów życiowych kupującego. – Zauważamy modę na kompaktowe mieszkania, a dotyczy to osiedla Reduta Nowe Podolany w Poznaniu, ale nie tylko. Także w Zielonej Górze, w inwestycji Apartamenty Jana z Kolna klienci pytają o mniejsze metraże. 21 kawalerek i 59 lokali dwupokojowych zostało wstępnie zarezerwowanych przez przyszłych klientów – informuje Agata Nowaczyk z poznańskiego biura EBF Development.

Jak trzy pokoje, to też kompaktowo
Oczywiście na rynku nieruchomości nie brakuje klientów, którzy wybierają mieszkanie „na stałe”, to znaczy, że chcą kupić takie, by później nie było konieczności zamiany na większe lub mniejsze. Poczucie stabilizacji dobrze dokonanego wyboru jest tu kluczowe. Dlatego deweloperzy proponują lokale z trzema pokojami, ale o metrażu w przedziale 50 – 70 m kw. – Mamy klientów o różnych oczekiwaniach, dlatego oferta jest szeroka. W naszym biurze osiedla Nowe Ogrody goszczą także klienci poszukujący mieszkania 3-pokojowego, na powierzchni nieco ponad 50 m kw. Dla części z nich to świetna propozycja, ponieważ stanowi kompromis między lokalem w ścisłym centrum a szeregowcem na przedmieściach. Zawdzięczamy to świetnej lokalizacji obok Jeziora Rusałka – podkreśla Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody.

Mniejsze metraże dostępne na przedmieściach
Sygnałem, że rynek mieszkaniowy nadal się zmienia, jest propozycja lokali o mniejszych metrażach także na przedmieściach. Biorąc pod uwagę całą ofertę deweloperską, do tej pory w gminach ościennych było dostępnych zdecydowanie więcej nowych domów. Z kolei w mieście był bardzo duży wybór mieszkań w budynkach wielorodzinnych, od kawalerek do przestronnych apartamentów. Warto jednak prześledzić przykład osiedla „Dąbrówka Leśna Polana” w podpoznańskim Dopiewcu. W ostatnim czasie, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe, zdecydowano o tym, by przygotować kameralny budynek wielorodzinny o nazwie „Logo”, w którym znajdzie się sporo mieszkań jedno- i dwupokojowych, o metrażu 27 – 57 m kw. Projekt budynku cechuje się nowoczesną architekturą. – Ta inwestycja stanowi uzupełnienie tego, co proponujemy naszym klientom. Otrzymywaliśmy zapytania o mieszkania w nieco mniejszym metrażu – mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea. Wystartowała budowa pierwszego budynku, w którym wszystkie kawalerki znalazły już swoich nabywców. Pojawiają się także zapytania o lokale dwupokojowe.

Oprócz Dąbrówki i Dopiewca, na przedmieściach popularne jest Zalasewo. W tej miejscowości swoją inwestycję Zalasewo Park rozwija deweloper KM Building. – W ramach pierwszego etapu sprzedaliśmy już dziesięć mieszkań z trzema pokojami i dziesięć dwupokojowych. To obrazuje, że przedmieścia stają się bardziej atrakcyjne, w kontekście lokali w budynkach wielorodzinnych. Rynek jest zróżnicowany, dlatego staramy się być elastyczni jako deweloper – mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

Dom to też inwestycja
Z drugiej strony, rozpoczęte inwestycje osiedli domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej na przedmieściach wskazują, że większe metraże nadal są poszukiwane. – Nie ma reguły. Podaż mieszkań na rynku jest na tyle duża, że każdy znajdzie idealne dla siebie. Po wrześniowych Targach Mieszkań i Domów w Poznaniu, mieliśmy umówione kilkanaście spotkań, podczas których klienci decydowali się na rezerwacje – podkreśla Magdalena Błaszkowiak-Pepel, specjalista ds. sprzedaży Greenbud Development. Inwestor realizuje osiedle domów bliźniaczych w podpoznańskich Rabowicach. Do biur deweloperów pukają także klienci z nieco większym doświadczeniem na rynku nieruchomości, ale nadal młodzi.
– Rzeczywiście jest grupa zainteresowanych, którzy już mieszkali w centrum Poznania, a teraz szukają czegoś innego, to znaczy domu z własnym ogrodem. To pary, małżeństwa i rodziny z dziećmi najczęściej wybierają nasze domy szeregowe w Rodzinnych Komornikach – zauważa Agnieszka Jałoszyńska, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments. Deweloper aktualnie buduje dwie części osiedla przy ulicy Pana Tadeusza w Komornikach. – W budowanych etapach znajdzie się łącznie 70 domów, a ponad 40 z nich znalazło już swoich nabywców. – dodaje przedstawiciel Sky Investments. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że inwestycją jest nie tylko mieszkanie w centrum, które możemy chociażby wynająć. Dom szeregowy lub bliźniak, często w podobnej cenie, ale na przedmieściach, to inwestycja w przyszłość w tym sensie, że kiedy powiększy się grono domowników, przestrzeni wciąż nie będzie za mało. Klienci, którzy mają takie podejście, z pewnością nie rozczarują się wielkopolskim rynkiem nieruchomości, bo choć blisko 40 procent aktualnie prowadzonych budów trwa na przedmieściach, to nadal widzimy podaż nowych mieszkań w centrum, spełniających nowe oczekiwania klientów.

Hubert Maćkowiak

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...