Ukraina

Jak duży jest rynek hipoteki odwróconej?

Według danych statystycznych GUS ponad dwa miliony polskich seniorów posiada nieruchomości, które mogłyby stać się przedmiotem umów hipoteki odwróconej. Najbardziej rozwinięty jest rynek brytyjski, który ma ponad trzydziestoletnią historię w oferowaniu tej usługi. W ciągu ostatnich dwudziestu lat około 270 tys. Brytyjczyków powyżej 50 roku życia podpisało umowy hipoteki odwróconej o łącznej wartości ponad 12 mld funtów. Jak jest w Polsce?
Polski rynek jest w fazie powstawania, a hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym funkcjonuje w naszym kraju piąty rok. Umowy z seniorami zawierane są na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umów dożywocia (art. 908-916 KC) i renty odpłatnej (art. 903-907 KC). Lider rynku, Fundusz Hipoteczny DOM SA, przygotowuje się do debiutu giełdowego.
Według naszych szacunków, które wynikają między innymi z przeanalizowania ilości podpisanych umów, posiadamy w tej chwili 70 proc. udziału w rynku. Możemy też mówić o największej rozpoznawalności marki, która wynosi 42 proc. według badań przeprowadzonych w kwietniu tego roku przez Starcom Media Vest Group – podkreśla Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM SA.
Mimo wszystko, rynek hipoteki odwróconej w Polsce jest jeszcze niewielki.
– Hipoteka odwrócona to wciąż niszowa usługa, choć jej rozwój jest dynamiczny. Nasza strategia zakłada pozyskanie do końca 2015 roku, portfela nieruchomości o wartości co najmniej 250 mln zł – zaznacza Robert Majkowski.

Ustawa rządowa

Prace nad rządową ustawą o hipotece odwróconej trwają od blisko czterech lat. Ma ona obejmować nie tylko regulacje dotyczące odwróconego kredytu hipotecznego (który byłby oferowany przez banki), ale też dożywocia i renty dożywotniej, czyli usług, które już teraz funkcjonują na polskim rynku. Projekt ustawy zakłada, że firmy oferujące hipotekę odwróconą będą podlegać nadzorowi KNF lub zgłoszeniu do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Gospodarki.
Mamy nadzieję, że ustawa regulująca rynek pojawi się jak najszybciej. Wszystkie wymogi spełniamy od dawna, a pojawienie się regulacji spowoduje, że tylko wiarygodne i bezpieczne instytucje będą mogły działać na rynku – podkreśla Robert Majkowski.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych przedstawiciele tegoż rynku, a także eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej, czy Rady Izby Notarialnej podkreślali, iż obecnie funkcjonujące umowy są dla seniorów stuprocentowo bezpieczne, ale ustawa rządowa jest także konieczna.

Pomóc seniorom

Według prognozy Deloitte blisko 75 proc. Polaków nie oszczędza na dodatkową emeryturę, a około 98 proc. obecnych emerytów jako jedyne źródło dochodów wskazuje emerytury. Dla wielu z nich jedynymi istotnymi aktywami są własne mieszkania, czyli środki finansowe zamrożone niejako w nieruchomości.
– Rynek hipoteki odwróconej będzie rósł, choć warto pamiętać, że nie jest to rynek duży. W Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, czy Irlandii usługi hipoteki odwróconej świadczy łącznie około 60 podmiotów, a obydwa modele – sprzedażowy i kredytowy – funkcjonują równolegle – podsumowuje Majkowski.
Kiedy zatem pojawi się nowa ustawa? Na to wciąż czekamy.

x

Zobasz także

Raport Podatnika w e-US

Raport podatnika – nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym   Raport podatnika to nowa usługa w ...

Wakacje kredytowe inaczej

Będzie kłopot z wakacjami kredytowymi, bo problematyczne będzie prawidłowe wyliczenie dochodów, na podstawie których trzeba ...

TK: jaka stawka za garaż

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą ...

Uhonorowali 250 lat KEN

Wspólna emisja Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy upamiętniająca 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. ...

Wsparcie BGK dla Nadolnika

Rekordowe wsparcie dla poznańskiego budownictwa z Funduszu Dopłat BGK Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w ...