Ukraina

Jaki podatek od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego?

Prawo i Sprawiedliwość po zdobyciu władzy planuje wprowadzić podatek od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego. Gotowy jest projekt ustawy, która wedle jego autorów ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku. Wiele wskazuje na to, że rozpoczynający właśnie swą VIII kadencję Sejm zajmie się ustawą o podatku od handlu wielkopowierzchniowego w pierwszej kolejności. Kancelaria prawna Grzybkowski Guzek Jackowski Adwokaci przygotowała krótkie omówienie projektu ustawy, którego celem jest przybliżenie go czytelnikom.
Opracowanie sporządzono w oparciu o projekt ustawy o podatku od wielkopowierzchniowe-go handlu detalicznego na terytorium RP z dnia 15 września 2015 roku.
Projekt definiuje sklep wielkopowierzchniowy jako powierzchnię sprzedaży obiektu handlowego powyżej 250 m kw. zadaszoną lub przykrytą namiotem, lub namiotami, położoną na obszarze jednej działki gruntu lub co najmniej dwóch sąsiadujących ze sobą działek gruntu. Faktyczny zakres opodatkowania może być jednak znacznie szerszy z uwagi na definicję podatnika. Podatnikiem podatku ma być osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, prowadząca działalność gospodarczą polegającą na działalności handlowej w sklepach wielkopowierzchniowych położonych na terytorium kraju. W myśl tej definicji podatnikiem będzie m. in. przedsiębiorca, który najmuje niewielką powierzchnię handlową w galerii handlowej. Spowoduje to opodatkowanie podmiotów, które faktycznie nie prowadzą działalności handlowej na powierzchni większej niż 250 m kw.
Opodatkowaniu podlegać ma dostawa towarów na rzecz podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym przedmiotem opodatkowania ma być również świadczenie usług związanych z dostawą towarów na rzecz tych podmiotów, w tym zwłaszcza transport, montaż oraz naprawa zakupionych od podatnika towarów.
Podstawą opodatkowania z tytułu wykonywania przez podatników czynności będących przedmiotem opodatkowania ma być kwota należna dostawcy lub usługodawcy, bez należnego podatku od towarów i usług (obrót).
Projekt ustawy zakłada dwa warianty wysokości stawki podatku handlowego.
W pierwszym wariancie ma on wynosić 2 proc. podstawy opodatkowania, zaś w drugim podatek ma być pobierany według skali podatkowej zależnej od podstawy opodatkowania (obrotu).
Podatnicy podatku zobowiązani będą do rejestracji w Centralnym Rejestrze Podatników prowadzonym przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Ponadto obowiązani będą składać właściwemu organowi podatkowemu deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca lub za okresy trzech następujących po sobie miesięcy.
Ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego będzie następowało na zasadzie samoobliczenia podatku przez podatnika i wpłacenia go w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...