Ukraina

Jesteśmy wśród liderów

Powiat poznański po raz kolejny znalazł się w gronie samorządowych liderów w naszym kraju. W ogólnopolskim, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich, rankingu gmin i powiatów za rok 2021 uplasowaliśmy się na piątej pozycji. To identyczny wynik, co w roku ubiegłym. Ranking jest bezpłatnym i dobrowolnym konkursem. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tysięcy mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tysięcy mieszkańców, powiaty powyżej 120 tysięcy mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Powiat poznański klasyfikowany był w kategorii powiatów powyżej 120 tysięcy mieszkańców i tradycyjnie już znalazł się w pierwszej piątce najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów. Czarnym koniem tej edycji rankingu okazał się powiat pilski, który pierwszy raz zajął miejsce na najwyższym stopniu podium, wyprzedzając powiat kielecki – lidera dwóch poprzedni edycji. Na trzecim miejscu uplasował się zaprzyjaźniony z nami powiat kartuski, a tuż za nim powiat wejherowski. Kolejność na liście uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań. Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa przez cały rok. Lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”. Listę laureatów we wszystkich kategoriach można znaleźć TUTAJ.

Oceniając Jednostki Samorządu Terytorialnego, eksperci Związku Powiatów Polskich wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, a także edukacji, kultury i sportu, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, a także działania promocyjne. W ramach powyższych kryteriów powiaty mogły zdobyć punkty w 65 kategoriach.

Na podstawie liczby wypełnionych kategorii Związek Powiatów Polskich przyznaje także specjalne wyróżnienie dla samorządów – tytuł „Super Powiatu”, którym powiat poznański mógł się pochwalić przez cztery ostatnie edycje rankingu. Tym razem, w klasyfikacji powiatów powyżej 120 tysięcy mieszkańców, tytuł ten przypadł ex aequo powiatowi pilskiemu i kieleckiemu, którzy zapunktowali w 63 kategoriach z 65 możliwych (97% całej punktacji). Powiat poznański wypełnił 62 pozycje rankingu (co stanowi 95% punktacji). W gronie nagrodzonych znalazły się także powiat augustowski, powiat raciborski, miasto Nowy Sącz, miasto Stronie Śląskie, gmina Chełmiec i gmina Wielka Wieś.

Autor: Anna Skalska, portal powiatpoznanski.pl

 

 

 

x

Zobasz także

Black Water Links otwarte

Między 1 a 3 lipca Black Water Links Tarnowo Podgórne otwiera się na wszystkich zainteresowanych ...

Raport o kondycji Czerwonaka

22 czerwca 2022 r. o godz. 16.00 odbędzie się sesja, na której podejmowane będą uchwały ...

Dopiewo cyfrową gminą

Pod koniec kwietnia ogłoszono wyniki Konkursu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na najbardziej cyfrową gminę Narodowego ...

Dotacja do „kanalizy” w Kleszczewie

Gmina Kleszczewo, po rozpatrzeniu złożonych wniosków, otrzyma z programu środki w wysokości 10 000 000 ...

Lodowisko w Kostrzynie

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę zadań, które otrzymały dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład ...